Switch to mobile version. Augšup

JAUNUMI - 2021 04 14 - 19:00

Ceturtā daļa iedzīvotāju vēlētos mainīt savu mājokli, bet nevar to atļauties

Apmēram katrs desmitais Latvijas iedzīvotājs tuvāko trīs gadu laikā plāno mainīt savu mājokli, paņemot hipotekāro kredītu, savukārt 6% respondentu atzīmē, ka iegādāsies jaunu mājokli par saviem līdzekļiem, secināts SEB bankas veiktajā aptaujā*. Puse iedzīvotāju atzīst, ka ir apmierināti ar savu pašreizējo mājokli un viņiem nav plānu tuvāko gadu laikā to mainīt. Bet vēl 5% aptaujāto atzīst, ka viņi plāno pamest Latviju un dzīvot ārzemēs.

Savukārt ceturtā daļa iedzīvotāju vēlētos mainīt savu mājokli, bet nevar to atļauties: 16% aptaujāto atzīmē, ka viņiem nav naudas un viņi nevar atļauties paņemt mājokļa kredītu, bet 9% respondentu varētu paņemt kredītu, bet viņiem nav uzkrājuma, lai segtu pirmo iemaksu.

“Neskatoties uz to, ka pieprasījums pēc mājokļa kredītiem katru mēnesi aug, šim pakalpojumam joprojām ir liels potenciāls. Arī mūsu aptaujas dati liecina, ka vien 15% iedzīvotāju dzīvo mājoklī, kas pirkts ar bankas finansējumu. Tomēr fakts, ka ceturtā daļa iedzīvotāju vēlētos mainīt mājokli, bet šobrīd nevar to atļauties, liek aizdomāties. Visbiežāk atteikumi piešķirt finansējumu saistīti ar nespēju pierādīt ienākumus vai ienākumu nepietiekamību, kas bieži vien saistīts ar ēnu ekonomiku. Savukārt pirmās iemaksas jautājums visvairāk aktuāls gados jaunākiem klientiem un ģimenēm ar bērniem. Savu labumu šeit, protams, sniedz valsts atbalsts – jau vairāk nekā puse no SEB bankas piešķirtajiem kredītiem ir tieši ar Altum atbalstu. Tomēr aptaujas rezultāti ļauj secināt, ka ir arī nenosegtas kategorijas, kur varētu būt nepieciešams līdzīgs atbalsts vai pastāv kādi šķērsli kas neļauj to izmantot. Visbiežāk to, ka nevar uzkrāt pirmajai iemaksai, min respondenti vecumā no 30 līdz 39 gadiem, ka arī tie, kuriem ir viens vai divi bērni”, aptaujas rezultātus komentē SEB bankas valdes loceklis Arnis Škapars.

Saskaņā ar aptaujas datiem, no tiem, kuri plāno mainīt mājokli, lielākā daļa (33%) izvelēsies pirkt gatavu privātmāju. Apmēram ceturtā daļa respondentu plāno iegadāties dzīvokli jaunajā projektā (11%) vai ēkā, kas būvēta pēdējo 10 gadu laikā (13%). 15% plāno pirkt dzīvokli sērijveida projektā, bet 13% – renovētā ēkā. Savukārt 16% ieplānojuši māju būvēt.

Privātmājas līdz 200 kvadrātmetriem – gandrīz deficīts

“Redzam, ka arvien pieaug pieprasījums pēc jauniem projektiem un arī attīstītāji nesnauž. Taču joprojām jauno mājokļu segmentā pieprasījums ir lielāks nekā piedāvājums. Pēc mūsu datiem, aug pieprasījums arī pēc privātmājām – pērn 27% no piešķirtā finansējuma tika novirzīts tieši mājās iegādei vai būvniecībai. Īpaši strauji šobrīd attīstās Pierīga, kur izvēlas pārvākties daudzas ģimenes ar bērniem, kas iepriekš dzīvojušas Rīgā. Vispieprasītākās ir privātmājas līdz 200 kvadrātmetriem, ko nu jau var uzskatīt par tirgus deficītu. Un pretēji — lielas privātmājas, kas bija populāras pirms 2008. gada krīzes, šobrīd ir diezgan grūti realizēt. Redzot augošo pieprasījumu pēc finansējuma būvniecībai, šogad aktīvāk attīstīsim arī šo piedāvājumu,” noslēdz Arnis Škapars.
2020. gadā SEB banka mājokļa kredītos piešķīrusi 129 miljonus eiro. Piešķirtā summa bija par 11% mazāka, nekā 2019. gadā, tomēr mājokļa kredītu portfelis pērn pieauga par 4,5%. Vidējā piešķirtā summa pērn ir 64 tūkstoši eiro. Lielākajai daļai jauno aizņēmēju ikmēneša maksājumi ir no 150 līdz 300 eiro.

*Iedzīvotāju aptauju pēc SEB bankas pasūtījuma veica aģentūra Norstat šā gada martā. Tajā piedalījās 1009 respondenti vecumā no 18 līdz 74 gadiem.

Kontakti

 • +371 26668777
  +371 67779988

  Karšu un internetbankas bloķēšana

  24/7

  Citi jautājumi

  Privātpersonām

  Darbdienās 08.00 - 20.00

  Uzņēmumiem

  Darbdienās 08.30 - 18.00

S|E|B

Uzmanību! Jūsu pārlūkprogramma neatbilst SEB mājas lapas prasībām, lūdzu, atjaunojiet to vai izmantojiet citu ierīci lapas aplūkošanai.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.