Ojārs Heinsbergs
IT Risinājumu Izstrādātājs
Ojāra karjeras stāsts: strādāt gudri ikdienā un ilgtermiņā
Ojārs sevi raksturo kā datu analītiķi, produktu īpašnieku, programmētāju un automatizācijas entuziastu. Viņš atklāj, ka viņa darbs neapstājas arī šīs intervijas laikā – dažus uzdevumus veic programma, ko viņš izstrādājis pirms kāda laika. Ojārs ir atklājis veidus kā strādāt gudri un ir gatavs dalīties savā pieredzē.
Kā sākās tavs ceļš SEB?
Es strādāju SEB jau gandrīz piecus gadus. Man ir pieredze programmēšanā. Kad sāku šeit strādāt, manā atbildībā nonāca iekšējais process, kas ietvēra uzdevumus, kas atkārtojas katru dienu. Es nospriedu, ka, ja viena un tā pati darbība ir jāveic vairāk nekā piecas reizes, tā ir jāautomatizē.
Šādi sākās mans ceļš uz automatizāciju. Gada laikā, eksperimentējot un testējot, es izstrādāju programmu, kas šos nelielos atkārtojošos uzdevumus varētu veikt manā vietā. Tagad daļu mana darba veic “mazie roboti”.
Ko tev personīgi nozīmē ilgtermiņa domāšana un ilgtspēja?
Es domāju, ka strādāt gudri nozīmē strādāt ilgtspējīgi. Meklējot iespējas veikt uzdevumus tādā veidā, kas darbojas ilgtermiņā, nevis tikai šodien. Ilgtspēja ir arī elastība un spēja pielāgoties. Tas nozīmē, ka, ja jūs radāt risinājumu, tam ir jāspēj pielāgoties dažādām situācijām. Tam jābūt pašpietiekamam un jāstrādā jums vai jebkuram citam, kam tas ir nepieciešams.
Agrāk uzsvars bija uz stabilitāti, tagad uzsvars ir arī uz to, cik labi jūs varat pielāgoties pārmaiņām. Tas ir loģiski, jo pasaule strauji mainās.
Kā ilgtspēja izpaužas tavā ikdienas darbā?
Risinājumi, ko es radīju, palīdz man un manai kolēģei efektīvāk veikt savus uzdevumus, un, tā kā mūsu procesi ir savstarpēji saistīti, arī citi kolēģi gūst no tā labumu. Protams, es ieguldīju diezgan daudz laika, bet efektivitātes atdeve ir vismaz trīs reizes lielāka par ieguldīto darbu. Tagad darbus, kas kādreiz prasīja stundu, var paveikt piecās minūtēs. Turklāt daudzus uzdevumus var veikt paralēli, nezaudējot kvalitāti.
Tas dod man laiku koncentrēties uz jautājumiem, kuriem patiešām jāpievērš uzmanība, un atbrīvo laiku, lai piedalītos dažādās aktivitātēs birojā, piemēram, uzspēlēt galda tenisu vai vienkārši iedzert tasi kafijas un aprunāties ar kolēģiem.
Vai SEB pieeja ilgtspējai atšķiras no citiem finanšu nozares uzņēmumiem?
Jā un nē. Mums ir līdzīgi izaicinājumi, ar kuriem mēs saskaramies, bet, manuprāt, SEB pieeja ir tāda, ka mēs necenšamies par katru cenu būt pirmie jauninājumu ieviešanā. Tas, protams, dažās situācijās varētu dot mums priekšrocības, bet ir arī ļoti riskanti. Es domāju, ka mūsu pieeja ir sekot līdzi, rūpīgi pārbaudīt jauninājumus un tikai tad, kad esam 100 % pārliecināti, ka ir vērts to darīt, mēs tos ieviesīsim.
No vienas puses, jūs, iespējams, nesaņemsiet jaunāko funkcionalitāti pirmie, bet jūs saņemsiet atbildīgi izvērtētus risinājumus, kuri ir droši. Tāpēc mēs vairāk koncentrējamies uz lietām, kas patiešām darbosies ilgtermiņā.
Kas tavuprāt būtiski ietekmēs finanšu jomu nākotnē?
Mākslīgais intelekts noteikti maina veidu, kā mēs strādājam ar datiem. Protams, ir jāseko līdzi un jāpārbauda rezultāti, bet jau tagad, testējot dažādus rīkus darba un personīgajām vajadzībām, es redzu, ka rezultāti ir diezgan labi. Es apsveru iespēju papildināt savu rīku komplektu ar mākslīgā intelekta darbināmiem datu analīzes risinājumiem, lai vienkāršotu datu apstrādi.
Ārpus darba - nesen ļāvu mākslīgajam intelektam saplānot manu atvaļinājumu. Es ievadīju galamērķa reģionu, ceļojuma laiku, norādīju, ka vēlos plānu, kas ietver pārgājienus, vienu vai divus apskates objektus dienā, noteiktu dienu skaitu un palūdzu ieteikt apmešanās vietas, kas atbilst plānotajam maršrutam. Rezultātā es saņēmu labu plānu un viegli atradu naktsmītni rezervēšanai. Tas man ietaupīja daudz laika, ko tā vietā varēju pavadīt kopā ar ģimeni. Manuprāt, ideālā variantā mākslīgajam intelektam vajadzētu ietekmēt mūsu dzīvi tieši šādā veidā – vienkāršojot procesus un ietaupot laiku kam svarīgākam.