Mūsu uzņēmējdarbību regulē politiku un instrukciju kopums. Ilgtspējas jomā ievērojam ilgtspējas politiku, vides politiku, cilvēktiesību politiku un nodokļu politiku. SEB pozīciju paziņojumos un nozares politikās ir ietvertas vadlīnijas par labo praksi, kā arī starptautiskās konvencijas un standarti, kurus mēs aicinām uzņēmumus ievērot. SEB vadās arī pēc citām SEB grupas politikām.
Ilgtspējas politika
Biznesa ilgtspējas politika veido SEB ilgtspējas politikas pamatu un nodrošina pārvaldes platformu SEB ilgtspējas darbam attiecībā uz visiem uzņēmējdarbības lēmumiem, tostarp lēmumiem par ieguldījumiem un kredītiem.
Tematiskās politikas
Mūsu uzņēmuma darbību nosaka dažādas instrukcijas un politikas dokumenti.
Vides politika attiecībā uz klimata pārmaiņām, saldūdeni un bioloģisko daudzveidību
SEB atbildība par vidi ietver mūsu vai mūsu sadarbības partneru ietekmi uz dzīvās un nedzīvās dabas sistēmām, tostarp ekosistēmām, zemi, gaisu un ūdeni. Lai novērstu šādu ietekmi, SEB ir izstrādājusi Vides politiku, kas apraksta SEB klimata pārmaiņu, saldūdens un bioloģiskās daudzveidības pārvaldību.
Vides politika (PDF, ENG)
Vides politika attiecībā uz klimata pārmaiņām, saldūdeni un bioloģisko daudzveidību (PDF, ENG)
Energopārvaldības politika (PDF, LV)
Sociālā un cilvēktiesību politika
SEB kā bankai ir iespēja veicināt cilvēktiesību ievērošanu, piemēram, finansējot sociālo infrastruktūru un iesaistoties atbildīgā kreditēšanā. SEB redzeslokā ir pasaulē valdošās sociālās un cilvēktiesību problēmas, un negatīvā ietekme, ko potenciāli var radīt uzņēmumi. Šādas ietekmes novēršanas nolūkā esam izstrādājuši šo Sociālo un cilvēktiesību politiku, kurā aprakstīts, kā mēs pārvaldām šo jomu.
Nozaru politika
SEB nozaru politikas ietver vadlīnijas par nozaru labas prakses principu ievērošanu, ko SEB sagaida no uzņēmumiem, kā arī SEB ierobežojumus attiecībā uz noteiktu darbību finansēšanu un ieguldīšanu tajās. Nozaru politikas, kas tika atjauninātas 2023. gada janvārī, ir daļa no kopējās Ilgtspējas politikas ietvara, kas aprakstīts ilgtspējas politikā.
Lauksaimniecība, zvejniecība, akvakultūra un dzīvnieku labturība
Lauksaimniecības, akvakultūras un zivsaimniecības nozare ir daudzu valstu ekonomikas būtiska sastāvdaļa. Pāreja uz ilgtspējīgu lauksaimniecību, akvakultūru un zvejas praksi ir nepieciešama, lai nodrošinātu pārtikas piegādi visā pasaulē, samazinātu oglekļa emisijas un to negatīvo ietekmi uz vidi un sabiedrību.
Lauksaimniecības, zivsaimniecības, akvakultūras un dzīvnieku labturības politika (PDF, ENG)
Ieroči un aizsardzība
Ieroču un aizsardzības nozare ir sarežģīta un izaicinājumiem pilna. SEB apzinās ieroču un aizsardzības nozarē esošās pretrunas, kā arī atzīst katras valsts tiesības aizstāvēties, kā tas ir noteikts Apvienoto Nāciju Organizācijas Statūtos.
Mežsaimniecība, celulozes un papīra ražošana, kokmateriāli
Meži ir vitāli svarīgi gan sabiedrībai, gan planētai, un tie ir nesaraujami saistīti ar globālo ekonomiku. Meži ne tikai nodrošina resursus ražošanas procesiem un rūpniecībai, dzīvotnes bioloģiskajai daudzveidībai un rada darba vietas, bet arī ir pasaulē otrā lielākā oglekļa glabātuve. Apsaimniekojot mežus atbildīgi, tie ir atjaunīgs resurss, kas būtiski mazina klimata pārmaiņas.
Mežsaimniecības, celulozes un papīra ražošanas, un kokmateriālu politika (PDF, ENG)
Fosilais kurināmais
Fosilā kurināmā nozare nodrošina elektroenerģiju un degvielu, kam ir būtiska nozīme pasaules ekonomikā. Tomēr fosilā kurināmā nozares darbības veicina klimata pārmaiņas.
Vairāk par mūsu pieeju attiecībā uz fosilo kurināmo:
Politika attiecībā uz fosilo kurināmo (PDF, ENG)
Azartspēles
No ilgtspējas viedokļa raugoties, azartspēļu nozari nevērtē viennozīmīgi, ņemot vērā bažas, kas saistītas ar tās ietekmi uz sabiedrību. Pārmērīgas azartspēles, kas tiek agresīvi piedāvātas turklāt, iespējams, personām ar vāju finanšu stāvokli vai nepilngadīgām personām, nav ilgtspējīgs uzņēmējdarbības modelis, kas turklāt rada būtiskas sabiedrības bažas, ar cilvēktiesībām saistītus jautājumus un reputācijas risku.
Kalnrūpniecība un metālrūpniecība
Kalnrūpniecības un metālu rūpniecībai ir būtiska loma valstu ekonomikas un sabiedrības attīstībā. Daudzi metāli ir galvenie resursi, lai valstis pārietu uz zema oglekļa dioksīda emisiju līmeņa ekonomiku. Tomēr, ja nozare netiks atbilstoši pārvaldīta, tai var būt arī dažas potenciāli nozīmīgas negatīvas ietekmes uz vidi un cilvēktiesībām. Šīs 2021. gadā pārskatītās politikas mērķis ir nodrošināt, lai lēmumi par aizdevumiem un ieguldījumiem sekmētu SEB vispārējo ilgtspējas ambīciju izpildi.
Atjaunīgo energoresursu ražošana, elektroenerģijas pārvade un sadale
Atjaunīgo energoresursu ražošana un elektroenerģijas pārvade un sadale ir svarīgs oglekļneitrālas ekonomikas izaugsmes priekšnoteikums. Tomēr, ja atjaunīgo energoresursu izstrādi, ražošanu un izplatīšanu neveic atbildīgi, tai var būt būtiski negatīva ietekme uz vidi un sabiedrību.
Jūras kravu pārvadājumi
Jūras kravu pārvadājumu nozari uzskata par oglekļa ziņā visefektīvāko tālsatiksmes pārvadājumu veidu salīdzinājumā ar sauszemes autotransportu un aviāciju. Tomēr ir jāturpina kurss uz šīs nozares radīto oglekļa dioksīda emisiju līmeņa samazināšanu, lai mazinātu ciešo saikni starp pieaugošajiem jūras kravu pārvadājumu emisiju rādītājiem un globālo tirdzniecību, vienlaikus virzoties uz Parīzes līguma mērķu sasniegšanu.
Tabakas nozare
Tabakas nozare rada izaicinājumus no sociālā viedokļa, jo tabakas izstrādājumiem ir būtiski nelabvēlīga ietekme uz veselību. Tāpēc ir svarīgi ierobežot pieeju šīm precēm, lai mazinātu SEB saistību ar nelabvēlīgu sociālo ietekmi.
Transporta nozare
Transports un mobilitāte ir galvenās ilgtspējīgas izaugsmes sastāvdaļas, kas veicina ekonomikas izaugsmi un uzlabo pieejamību. Tomēr, lai sasniegtu Parīzes līguma mērķi, ir nepieciešama visas nozares organizēta pāreja uz oglekļa dioksīda līmeņa samazināšanu.
Nekustamais īpašums un būvniecība
Nekustamais īpašums un būvniecība ir svarīgas nozares, nodrošinot dzīvojamo un komerciālo īpašumu. Enerģijas patēriņa, materiālu izmantošanas un radīto atkritumu dēļ minētajām nozarēm var būt liela nozīme pārejā uz zema oglekļa satura un aprites ekonomiku.
Citas grupas politikas
Iekļaušanas un dažādības politika
Esam pārliecināti, ka iekļaušana un daudzveidība ir izšķirošs faktors mūsu ilgtermiņa labklājībai, inovācijām, izaugsmei un spējai sniegt pasaules līmeņa pakalpojumus mūsu klientiem un sabiedrībai kopumā. Šajā politikā tiek uzsvērti mūsu mērķi un saistības attiecībā uz SEB vadītājiem un darbiniekiem.
Nodokļu politika
SEB ir nozīmīga loma sabiedrībā ekonomiskās izaugsmes un labklājības veicināšanā – gan kā darba devējam, gan nodrošinot klientus ar produktiem un pakalpojumiem. Minētajās jomās nodokļi un to pārvaldība ir būtisks un svarīgs aspekts.
Politika par ilgtspējas risku integrāciju un to ietekmi uz ieguldījumu lēmumiem un ieguldījumu konsultācijām
SEB veic aktīvu darbu, integrējot ilgtspējas riskus un to sekas ieguldīšanas lēmumos un konsultācijās. Politikā aprakstīti ilgtspējas riski un nelabvēlīgas ilgtspējas ietekmes risināšana saistībā ar ieguldīšanas lēmumiem un ieguldījumu un apdrošināšanas konsultācijām SEB.
Atalgojums
SEB atalgojuma principi un pārvaldības struktūra ir izklāstīti Atalgojuma politikā. Šī politika nosaka, ka atalgojums ir jāsaskaņo ar bankas stratēģiju, mērķiem, vērtībām un ilgtermiņa interesēm, kā arī jānodrošina interešu konfliktu novēršana. Tādējādi tiek radīta vērtība gan SEB, gan akcionāriem, vienlaikus veicinot klientu intereses, sekmējot augstu sniegumu un riska uzņemšanos, kas atbilst valdes noteiktajam pieļaujamajam riska līmenim, kā arī saprātīgu un atbildīgu rīcību, kas balstīta uz SEB vērtībām.
Piegādātāju uzvedības kodekss
SEB banka uzskata, ka ir svarīgi, lai tās piegādātāji rīkotos atbildīgi no vides, sociālā un pārvaldības (ESG) viedokļa viņu pārstāvētajās nozarēs un darbības jomās.
Aktīva iesaistīšanās ar ilgtspēju saistītos jautājumos dos labumu mūsu klientiem, mūsu darbiniekiem un sabiedrībai kopumā.
Korupcijas novēršanas politika
Banka nepiemēro un nepieļauj prettiesisku vai neētisku uzņēmējdarbības praksi un
nekādā gadījumā nepieļauj iesaistīšanos korupcijā vai saistību ar to.
SEB Korupcijas novēršanas politika nosaka SEB korupcijas novēršanas ietvaru, principus un veicamos korupcijas riska pārvaldīšanas pasākumus.