Klimata pārmaiņas
Globālās klimata pārmaiņas ir viens no nopietnākajiem izaicinājumiem mūsdienās. Zinātnē balstītie pierādījumi liecina par būtisku klimata pārmaiņu risku planētai, ja mums neizdosies ierobežot globālo sasilšanu līdz 1,5 C grādiem, salīdzinot ar pirmsindustriālo līmeni. SEB ir svarīga loma, pielāgojot savu stratēģiju, lai turpinātu atbalstīt klientus pārejā uz zemu oglekļa dioksīda emisiju ekonomiku saskaņā ar Parīzes līgumu.
SEB kā bankai ir gan atbildīga, gan spējīga radīt finanšu risinājumus, kuri paātrina un atbalsta minēto pāreju. Mēs izvērtējam klimata aspektus finansēšanā un ieguldījumu veikšanā, kā arī tiešās ietekmes pārvaldībā. Atbildība par vidi ietver gan mūsu, gan mūsu darījumu partneru ietekmi uz dzīvām un nedzīvām dabas sistēmām, tostarp ekosistēmām, zemi, gaisu un ūdeni. Mēs iekļaujam vides un klimata apsvērumus stratēģiskajā plānošanā, uzņēmējdarbības attīstībā, risku pārvaldībā, kredītnovērtējumos un klientu atlases procesos.
Klimata pārmaiņu risku pārvaldība
Mūsuprāt, viens no galvenajiem virzītājspēkiem ceļā uz zemu oglekļa dioksīda emisiju ekonomiku būs lielo uzņēmumu pārveidošana, it īpaši nozarēs ar būtisku lielu oglekļa dioksīda apmēru. SEB ilgu laiku ir bijis nozīmīgs lielo Ziemeļvalstu uzņēmumu finanšu partneris, kā arī viens no lielākajiem aktīvu pārvaldītājiem Ziemeļvalstīs, kas ir radījis mums unikālu stāvokli, lai veicinātu šo pāreju. Mūsu mērķis ir piedalīties pārmaiņās, piedāvājot konsultatīvu vadību, inovatīvus un ilgtspējīgus finansēšanas un ieguldīšanas risinājumus.
Klimata pārmaiņu riska pārvaldīšanas veids ir integrēts mūsu vispārējā biznesa stratēģijā. Parakstot UNEP FI Atbildīgas banku darbības principus, esam apņēmušies saskaņot savu stratēģiju ar Parīzes līguma noteikumiem. Tas ietver atbalsta sniegšanu klientiem Parīzes līguma mērķu sasniegšanā, veicot pienācīgu pāreju.
SEB ietekme uz klimatu ir gan tieša (pašu darbības rezultātā), gan netieša (mūsu klientu radītās emisijas). Lai pārvaldītu bankas tiešo ietekmi, esam noteikuši mērķus savām oglekļa emisijām.
Netiešā ietekme
Netiešās ietekmes pārvaldīšanai banka ir izstrādājusi klientu ilgtspējas klasifikācijas modeli, kuru tā izmanto, lai novērtētu korporatīvo un nekustamo īpašumu klientu pašreizējo un turpmāko ietekmi uz klimatu. Šo modeli izmanto kā līdzekli, lai iesaistītu klientus konstruktīvos dialogos par viņu oglekļa izmešu samazināšanas stratēģijām. Tādējādi pārejas periodā mēs varam atbalstīt uzņēmumus, sniedzot tiem konsultāciju pakalpojumus, kā arī finansējumu iespējamiem ieguldījumiem. Turklāt šis modelis ļauj mums izmērīt un ziņot par mūsu kredītportfeļa kopējo ietekmi uz klimatu, kā arī noteikt stratēģiskos mērķus, lai mūsu darbības atbilstu Parīzes līgumā noteiktajiem klimata mērķiem.
Aktīva dalība pārejas procesā
SEB aktīvi piedalās globālajā pārejā uz zaļāku uzņēmējdarbību. Esam apņēmušies īstenot vairākas starptautiskas iniciatīvas, kuru mērķis ir klimata pārmaiņu mazināšana. To vidū ir ANO iniciētā neto nulles emisiju banku alianse, kurai SEB pievienojās 2021. gadā un ar kuras starpniecību mēs apņemamies samazināt emisijas no mūsu kreditēšanas un ieguldījumu portfeļiem līdz nulles līmenim līdz 2050. gadam vai agrāk. Turklāt mēs piedalāmies pārmaiņu izstrādāšanas darbā ES ietvaros. Sākot ar 2018. gadu, SEB piedalījās tehnisko ekspertu grupas darbā, kuras darba uzdevums bija ES Taksonomijas izstrāde. Pašreiz piedalāmies ekspertu grupas Platforma par ilgtspējīgām finansēm, kas konsultē par tēmām, kas saistītas ar turpmāku ES taksonomijas izstrādi, darbā.
SEB ir atbalstījusi ar klimatu saistītu finanšu informācijas atklāšanas darba grupas (TCFD) ieteikumus. Tā ir globāla iniciatīva, kuras mērķis ir pilnveidot un saskaņot veidu, kādā uzņēmumi informē ieinteresētās puses par klimatu. Ikgadējā ilgtspējas pārskatā par 2020. gadu (52. – 58. lpp.) esam aprakstījuši klimata pārmaiņu risku pārvaldīšanas veidus, savu tiešo un netiešo ietekmi uz klimatu un savas darba metodes, lai klasificētu mūsu uzņēmumu kredītportfeli, pamatojoties uz informāciju par mūsu klientu oglekļa emisijām. Mēs arī iepazīstinām lasītājus ar klimata scenāriju analīzi par pārejas riskiem naftas un gāzes nozarē.
Pašu ietekmes mazināšana
Mēs cītīgi strādājam pie pašu radītās ietekmes uz vidi samazināšanas, un mums ir gan pienākums, gan apņemšanās to darīt. Esam izvirzījuši mērķus CO2 emisiju samazināšanai līdz nullei līdz 2045. gadam. Šie mērķi ietver starpposmus emisiju samazināšanai – 66% - līdz 2025. gadam un 75% - līdz 2030. gadam, salīdzinājumā ar 2008. gadu kā bāzes gadu.
Lai sasniegtu savus mērķus, SEB, cita starpā, veiks darbu, kas būs vērsts uz darbību un ēku energoefektivitātes uzlabošanu, komandējumu skaita samazināšanu, izmantojot alternatīvās sapulču metodes, un pāriešanu uz elektroautomobiļiem uzņēmuma vajadzībām.
SEB mērķis samazināt tiešās CO2 emisijas par 20% laikposmā no 2015. līdz 2020. gadam ir sasniegts. Komandējumu skaita samazinājums radīja vislielāko ietekmi emisiju apmēra samazinājumā. Šis mainītais modelis bija saistīts ar Covid-19 pandēmiju. 2020. gadā mēs radījām ap 9700 tonnu CO2 emisiju jeb 0,61 tonnu uz vienu SEB darbinieku.