Switch to mobile version. Augšup

Jaunieši - 17.09.2019
mācības ārzemēs | studijas | pieredze

Īslaicīgas studijas ārvalstīs – iespēja iepazīt sevi un pasauli

Īslaicīgas studijas ārvalstīs – iespēja iepazīt sevi un pasauli

Studijas ārzemēs ļauj ne vien iepazīt jaunu valsti, valodu, kultūru un cilvēkus, bet var kalpot arī par iedvesmojošu pagrieziena punktu jaunieša turpmākās karjeras veidošanā. Latvijas augstskolu studentiem šobrīd ir plašas iespējas īslaicīgi studēt ārvalstīs, tostarp arī ārpus Eiropas robežām.

Jaunā mācību gada sākums vienlaikus ir brīdis, kad daudzās pašmāju augstskolās norit aktīva pieteikšanās Eiropā populārākajai mobilitātes programmai Erasmus+.

Šī Eiropas Savienības programma sniedz studentiem gan mācību, gan prakses iespēju, piedāvājot  no 3 (prakses gadījumā – no 2) līdz pat 12 mēnešu ilgas apmaiņas studijas.

Kas un kā var pieteikties programmai

Tā kā pieteikšanās Erasmus+ programmai notiek augstskolās, vispirms jānoskaidro, vai augstskola, kurā studējat, ir saņēmusi Erasmus Augstākās izglītības hartu (ECHE).
Jāņem vērā, ka bakalaura līmeņa studenti var pieteikties programmai, sākot no 2. studiju gada. Viens students programmā var piedalīties vairākkārt, piemēram, gan bakalaura, gan maģistra līmeņu studiju laikā. Katrā ciklā ārvalstīs var pavadīt līdz pat gadam.

Latvijas augstskolas ir noteikušas atšķirīgus kritērijus programmas kandidātu atlasei. Piemēram, Latvijas Kultūras akadēmijā kandidāta vidējā svērtā atzīme nedrīkst būt zemāka par 6, bet Latvijas Universitātē – par 6,5. Studentam arīdzan nedrīkst būt akadēmisko parādu.

Erasmus+ praksē var doties arī augstskolu absolventi, taču ne vēlāk kā gadu pēc augstskolas beigšanas, savukārt pieteikties praksei jāpagūst jau pēdējā studiju gadā. Par detalizētiem atlases konkursa kritērijiem, kā arī pieteikšanās termiņiem jāinteresējas konkrētajā augstskolā.

Erasmus+ piedāvātās studijas ārpus Eiropas

Erasmus+ mobilitātes programmas ietvaros kopš 2015. gada ir arī iespēja doties studēt uz valstīm, kas nav programmas dalībvalstis, to skaitā, piemēram, arī uz ASV. Lai noskaidrotu savas iespējas īslaicīgi studēt kādā no šīm valstīm, jāvēršas savā augstskolā un jāinteresējas, vai tā šādu iespēju piedāvā.

Kas sedz izdevumus

Erasmus+ studiju vai prakses mobilitātes dalībnieks saņem finansējumu jeb stipendiju no savas augstskolas, un tajā ietilpst gan Eiropas Komisijas finansējums, gan līdzfinansējums, ja tāds tiek piešķirts.Tas nozīmē, ka Erasmus+ mobilitātes stipendiju piešķir tā augstskola, kurā students ir imatrikulēts, neatkarīgi no viņa pilsonības.

Jāņem vērā, ka dalībvalstīm var būt atšķirīgi nacionālā līdzfinansējuma piešķiršanas kritēriji Erasmus+ programmai  un ir valstis, kur līdzfinansējums netiek piešķirts. Ja ir vēlme pilnvērtīgi izmantot visas iespējas, ko piedāvā studijas citā valstī, un, piemēram, no studijām brīvajā laikā doties tuvākos vai tālākos ceļojumos, tālredzīgi ir arī pašam parūpēties par personīgajiem līdzekļiem dažādiem izdevumiem.

Alternatīvas programmas

Lai gan Erasmus+ ir studentu visplašāk izmantotā programma, dažādu jomu studentiem ir pieejamas specifiskas programmas, kas paver iespējas doties praksē uz ārvalstīm.

Piemēram, apmaiņas programma STEP ir paredzēta tiesību zinātņu studentiem un jaunajiem juristiem, nodrošinot praksi no 2 nedēļām līdz 24 mēnešiem jebkurā ar tiesību zinātni saistītā jomā.

Savukārt SCOPE ir profesionālā apmaiņas programma jeb mēnesi ilga prakse Latvijas medicīnas studentiem, ko katru gadu organizē Latvijas medicīnas studentu asociācija (LaMSA). Ar dažādu jomu prakses iespējām Eiropas valstīs var iepazīties platformā Europlacement.

Iespēja iepazīt sevi un pasauli

Anastasija Razminoviča ir izmantojusi Erasmus+ iespējas vairākkārt. 2011. gadā viņa studēja Francijā, Groupe ESC Troyes Champagne School Of Management, bet 2013. gadā – Maskavā, Higher School of Economics.

“Apmaiņas programma man deva iespēju ne tikai padziļināt savas zināšanas izvēlētajā mācību programmā, bet arī paplašināt redzesloku, iepazīt dažādas tautas, viņu valodu un kultūru, iegūt jaunus draugus, pilnveidot un attīstīt komunikācijas prasmes. Iegūtā pieredze, nenoliedzami, paaugstināja manu pašpārliecinātību tālākajā karjeras izvēlē un profesionālajā izaugsmē,” atminas A. Razminoviča.

Savukārt Agnese Pavlina ir pavadījusi semestri Katovicē Polijā,   kur Silēzijas Universitātes maģistrantūrā studēja rakstniecību. Viņa neslēpj, ja šajā studiju programmā izvēles iespējas ir krietni šaurākas nekā citās studiju jomās. Alternatīvas Katovicei bija Vitauta Dižā universitāte Lietuvā un Stokholmas Universitāte Zviedrijā.

“Pirms pieteikšanās pārskatīju visu Erasmus+ sadarbības partneru sarakstu, izpētīju universitāšu piedāvājumus un secināju, ka Silēzijas Universitātes programmā ir mani saistoši studiju priekšmeti, kuri ir pielīdzināmi Liepājas Universitātes Rakstniecības maģistrantūras pirmā kursa otrajam semestrim. Kad biju savu izvēli saskaņojusi ar Liepājas Universitātes dekānu, atlika vien aizpildīt pieteikumu, uzrakstīt motivācijas vēstuli un gaidīt,” skaidro A. Pavlina.

“Tagad varu teikt, ka ieguvumu ir ļoti daudz, – ir iepazīta jauna kultūra, valoda, izglītības sistēma un, protams, iegūti draugi dažādās pasaules malās,” secina A. Pavlina.

Linda Ezerkalna

SEB banka – finanšu partneris jauniešiem

Jauniešu komplekts, bankas karte bez izsniegšanas maksas un kredīti studentiem ar valsts galvojumu – mūsu risinājumi naudu palīdz gudri pārvaldīt, nevis vienkārši iztērēt.

 • Jaunieši - 29.08.2019

  Kādas stipendijas iespējams saņemt Latvijas augstskolās

  Kādas stipendijas iespējams saņemt Latvijas augstskolās

  Kā papildu motivācija studentiem uzlabot sekmes ir stipendija, kas papildina ienākumus un kalpo kā atalgojums par labi padarītu studiju darbu. Šajā rakstā apkopojām informāciju par trīs populārāko Valsts augstskolu piedāvātajām stipendijām, kas ikvienam studentam lieti noderēs, sākot jauno mācību gadu.

  Lasīt vairāk

 • Jaunieši - 01.08.2019

  Nauda nedrīkst būt studiju izvēles izšķirošais faktors

  Nauda nedrīkst būt studiju izvēles izšķirošais faktors

  Aptaujas liecina, ka daļa jauniešu izvēlas augstskolu nevis atbilstoši savām interesēm, bet vadoties no iespējas tikt budžetā. Studiju kredīts ļauj studēt tieši tur, kur pašam visvairāk gribas, nevis pieņemt kompromisa lēmumu, izvēloties programmu, kuru var apgūt par budžeta līdzekļiem.

  Lasīt vairāk


Citi raksti par šo tēmu

Vairāk

Kontakti

 • +371 26668777
  +371 67779988

  Karšu un internetbankas bloķēšana

  24/7

  Citi jautājumi

  Privātpersonām

  Darbdienās 08.00 - 20.00

  Uzņēmumiem

  Darbdienās 08.30 - 18.00

S|E|B

Uzmanību! Jūsu pārlūkprogramma neatbilst SEB mājas lapas prasībām, lūdzu, atjaunojiet to vai izmantojiet citu ierīci lapas aplūkošanai.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.