Switch to mobile version. Augšup

Uzkrājumi - 26.07.2017
nauda | krājkase

Kā atrast 30 eiro mēnesī, lai sāktu uzkrāt?

Kā atrast 30 eiro mēnesī, lai sāktu uzkrāt?

Parasti populārākā atbilde uz jautājumu, kāpēc cilvēki neveido uzkrājumu, ir – trūkst brīvu līdzekļu. Taču, lai lēnā garā sakrātu vērā ņemamu kapitālu, pietiek pat ar eiro dienā. Turklāt, pateicoties mūsdienu tehnoloģijām, uzkrājums veidosies gandrīz nemanāmi.

Ja pirms algas dienas makā palikuši vien daži eiro, rodas priekšstats, ka naudas, ko novirzīt uzkrājumam, nav. Taču pasekojot saviem ienākumiem un izdevumiem, var atklāties, ka daļa nopelnītā aizgājis nevajadzīgiem tēriņiem, kas nemaz nav bijuši ieplānoti. Reizēm pietiek ar nelielu paradumu maiņu, lai varētu sākt veidot uzkrājumu.

Kāpēc vispār uzkrāt?

Dārgs mašīnas remonts, pēkšņas veselības problēmas vai negaidīts piedāvājums iegādāties aviobiļetes uz sen lolotu galamērķi par ļoti izdevīgām cenām – lai kāda būtu dzīves situācija, uzkrājums būs jūsu drošības spilvens. Atlicinot kaut vai eiro dienā, gada laikā izdosies tikt pie vismaz 360 eiro. Eiro dienā patiešām nav daudz – pat krūzīte līdzi ņemamās kafijas maksā vairāk.

Dažkārt šķiet – kad sākšu pelnīt vairāk, tad arī sākšu krāt. Taču, kad algas pielikums kļūst par realitāti, pieaug arī tēriņi, un atkal no algas nekas daudz pāri nepaliek. Tāpēc veselīgi ir nevis gaidīt labākus laikus, bet rīkoties jau šodien.

Cik daudz novirzīt uzkrājumam?

Uzkrājumam paredzētajā summa nedrīkstētu iecirst jūtamu robu jūsu personīgajā budžetā – labāk uzkrāt pa nelielai summai, taču regulāri. Lai noteiktu, cik daudz jūs varētu komfortabli veltīt uzkrājumam, ideāli būtu apmēram trīs mēnešus veikt sava budžeta izpēti. Visērtāk to izdarīt, lejupielādējot viedtālrunī kādu no aplikācijām, kas piedāvā uzskaitīt jūsu ieņēmumus un izdevumus, un saprast, kādiem mērķiem īsti aiziet jūsu nauda. Šobrīd pieprasītākās ir tādas aplikācijas kā “Finance Manager”, “Monefy”, “Money Manager” un daudzas citas, kas parasti pieejamas gan Android, gan iOS mobilo ierīču lietotājiem.

Sev par pārsteigumu varat atklāt, ka izdevumu sadalījums realitātē ir savādāks, nekā bijāt iedomājies, un nav nemaz tik grūti atrast uzkrājumam vajadzīgo naudu, samazinot dažus nebūtiskus tēriņus vai pamainot paradumus – kaut vai divu līdzņemamo kafijas krūzīšu vietā dienā izdzert vienu, vai uz tuvējo veikalu aizmīties ar riteni, nevis katru reizi doties ar auto.

Ja nekādi neizdodas sākt, ir risinājums

Ja uzkrājuma veidošana jums šķiet neiespējamā misija, par īsto palīgu var kļūt SEB bankas Digitālā krājkase. Izmantojot to, jums vairāk nebūs jādomā, cik daudz un kad novirzīt uzkrājumam, jo krājkase to paveiks jūsu vietā. Tā darbojas sekojoši: ik reizi, kad maksājat ar karti, bet summa nav apaļa, tā tiks noapaļota līdz veselam eiro, un starpība automātiski ieskaitīta jūsu krājkontā. Piemēram, ja maksājat ar karti 6,40, tad 60 centi, kas pietrūkst līdz apaļiem 7 eiro, tiks ieskaitīti jūsu uzkrājuma kontā. Jūs to pat nemanīsiet, bet ik pa laikam uzmetot aci krājkasei piesaistītajā kontā, redzēsiet, kā aug jūsu uzkrājums – kaut arī ieskaitītās summas nav lielas, mēneša laikā var izdoties sakrāt 30 un vairāk eiro.

Latvijā šis pakalpojums ir ieviests nesen, taču Igaunijā, kur SEB bankas klientiem digitālā krājkase pieejama jau kopš 2012. gada beigām, tā ir visai pieprasīta un tās lietotāju skaits pieaug vairāk nekā par 10 000 cilvēku katru gadu.

Vidēji katrs no Digitālās krājkases lietotājiem ar tās palīdzību sakrāj 11 eiro mēnesī (jeb ap 130 eiro gadā), taču lielai daļai klientu sanāk uzkrāt līdz pat 25-30 eiro mēnesī, kas veido vismaz 300 eiro gadā. Īpaši pieprasīts šis pakalpojums ir starp lietotājiem vecumā no 25 līdz 35 gadi, kuri, acīmredzot gan iepērkas biežāk nekā citu vecuma grupu pārstāvji, gan arī aktīvāk izmantot saviem pirkumiem norēķinu kartes, nevis skaidru naudu.

Kā uzkrājot iegūt vairāk?

Vērts arī papētīt banku piedāvājumu – kā uzkrājot jūs varat iegūt vēl kādus papildu labumus. Piemēram, dzīvības apdrošināšana ar uzkrājumu ļaus jums ne tikai uzkrāt naudu, bet arī apdrošināt savu dzīvību un veselību. Turklāt reizi gadā jūs par veiktajām iemaksām varēsiet saņemt atpakaļ daļu samaksātā iedzīvotāju ienākuma nodokļa. Vairāk par IIN atgūšanu varat lasīt rakstā «Nodokļu atmaksa – papildu ienākumi».

Nodoklis atgūstams arī tad, ja esat izvēlējies uzkrāt pensiju 3. līmenī. Ja jums līdz pensijai atlicis 20 vai vairāk gadu, ar 30 eiro mēnesī jūs varat sakrāt solīdu kapitālu, ko izmantot vecumdienās – tie var būt 15 000 un vairāk eiro – par to varat lasīt rakstā «No 1 eiro dienā līdz 17 000».

Lai par iemaksām nav pastāvīgi jādomā

Ikdienas darbu un rēķinu gūzmā ikreiz atcerēties veikt iemaksu reizēm nav nemaz tik vienkārši. Ļoti ērts rīks ir regulārais maksājums – jūsu izvēlētā datumā (piemēram, algas vai avansa saņemšanas dienā) noteiktā summa automātiski aizies uzkrājumam, un jūs par to varēsiet vispār nedomāt. Un tā katru mēnesi. Uzkrājuma perioda beigās saņemtais kapitāls dažiem var kļūt pat par pārsteigumu, ar kuru būs iespējams īstenot kādu sapni.

Linda Ezerkalna

Uzkrājums rokas stiepiena attālumā!

Uzkrājiet automātiski ar katru karšu maksājumu.

 
 • Uzkrājumi - 08.01.2018

  Kā gada laikā uzkrāt 1400 eiro?

  Kā gada laikā uzkrāt 1400 eiro?

  Pērn, ievērojot SEB bankas finanšu ekspertu ieteikumus, SEB bankas Lietuvā kliente Simona nolēma gada laikā uzkrāt gandrīz 1400 eiro. Vēlējāmies uzzināt, kā viņai veicās.

  Lasīt vairāk

 • Uzkrājumi - 14.01.2019

  Kāpēc naudu krāt bankā, nevis zeķē?

  Kāpēc naudu krāt bankā, nevis zeķē?

  Lai gan Latvijā jau ilgu laiku darbojas bankas, joprojām netrūkst to, kam naudas krāšana zeķē tomēr šķiet labākais risinājums, un nerimst diskusijas par šo no seniem laikiem mantoto ieradumu.

  Lasīt vairāk


Citi raksti par šo tēmu

Vairāk

Kontakti

 • +371 26668777
  +371 67779988

  Karšu un internetbankas bloķēšana

  24/7

  Citi jautājumi

  Privātpersonām

  Darbdienās 08.00 - 20.00

  Uzņēmumiem

  Darbdienās 08.30 - 18.00

S|E|B

Uzmanību! Jūsu pārlūkprogramma neatbilst SEB mājas lapas prasībām, lūdzu, atjaunojiet to vai izmantojiet citu ierīci lapas aplūkošanai.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.