Mainīt valodu:

Maksimālā procentu likme (CAP)

Paragraphs

Maksimālā procentu likme ir vienošanās, kuras ietvaros banka Jums maksā kompensāciju, ja mainīgā procentu likme (piemēram, Euribor 3m, Euribor 6m) pārsniedz norunāto bāzes līmeni noteiktā laika periodā. Jums ir jāveic vienreizējs prēmijas maksājumu bankai, kas parasti tiek veikts darījuma datumā. 

Nosakiet vēlamos limitus

  • Efektīvs veids, kā noteikt maksimālās un minimālās procentu likmes visam aizdevuma periodam
  • Vienreizējais prēmijas maksājums parasti netiek piemērots
  • Minimālā darījuma summa – 1 miljons EUR

Riski

Pēc līguma noslēgšanas samaksātā prēmija netiek apmaksāta. 
Piemēram, ja tirgus procentu likme noteiktajā laika periodā nepārsniedz bāzes līmeni, pircējam rastos zaudējumi samaksātās prēmijas apmērā, ja ir noslēgta vienošanās par maksimālo procentu likmi.
Tie ir ārpusbiržas darījumi, tāpēc noteiktos tirgus apstākļos noteikta termiņa vai maksimālās procentu likmes tirgus vērtība var būt pakļauta lielākām svārstībām. Šī iemesla dēļ, ja noslēgtā vienošanās par maksimālo procentu likmi tiek pārdota tirgū, vai ja slēgšanai izmanto kompensējošo darījumu, darījuma tirgus vērtība var būt nelabvēlīga darījuma pusei

Piemēri

Pieņemsim, ka Jūs noslēdzāt vienošanos par maksimālo procentu likmi 2021. gada 1. janvārī.
Pamatnosacījumi 
Darījuma summa    1 miljons EUR
Perioda beigas    5 gadi

Jūsu noteiktā maksimālā likme     0,5%
Mainīgā procentu likme    EURIBOR 6M
Prēmija, kas Jums ir jāsamaksā bankai     EUR 16 000
2021. gada 1. jūlijā EURIBOR 6M ir 0,20%.
Banka nemaksā Jums, jo mainīgā procentu likme nav sasniegusi noteikto limitu, kas ir 0,5%.
2022. gada 1. janvārī EURIBOR 6M sasniedz 0,70%.
Banka maksā kompensāciju Jums par palielinātiem procentu izdevumiem:
1 000 000 x (0,70 — 0,50) % x 180 / 360 = EUR 1 000
Tas pats princips tiek piemērots citu maksājumu aprēķināšanai līdz darījuma beigām, t.i. līdz 2026. gada 1. janvārim.
 

Sazinieties ar mums, lai iegūtu papildu informāciju

Zvaniet:
Klientu centrs +371 2666 8777
Tirgus pārdošana no plkst. 8.00 līdz 17.00 +371 6721 5656

Sūtiet e-pastu: tcm_latvia@seb.lv

Finanšu instrumentu tirgus direktīva

Kopš 2007. gada Eiropas Savienībā un Eiropas Ekonomikas kopienā ir spēkā Finanšu instrumentu tirgus direktīva (MIFID), kas regulē finanšu ieguldījumu pakalpojumu sniegšanu. MiFID prasību mērķis ir nodrošināt ieguldītājiem papildu aizsardzību un veicināt finanšu tirgus caurspīdīgumu darījumos ar finanšu instrumentiem.

No 2018. gada 3. janvāra stājās spēkā Finanšu instrumentu tirgus direktīvas 2014/65/EU (MiFID II) jaunie noteikumi, kas ietekmē katru ieguldītāju, kas veic darījumus ar finanšu instrumentiem.

 

Lūdzu, pievērsiet uzmanību, ka šeit norādītie dati, piemēri un informācija par atvasinātajiem finanšu instrumentiem ir tikai informatīvi. Šī informācija ir sagatavota, neņemot vērā Jūsu zināšanas vai pieredzi saistībā ar konkrētiem finanšu instrumentiem un bez informācijas par Jūsu ieguldījumu mērķiem vai finansiālajām iespējām uzņemties riskus saistībā ar darījuma noslēgšanu, kas atbilst Jūsu ieguldījumu mērķiem. Tāpēc to nevar uzskatīt par personīgu ieguldījumu ieteikumu, atvasinātu finanšu instrumentu tirdzniecības padomu vai ieguldījumu izpēti, rīkojumu vai ielūgumu pirkt vai pārdot konkrētus finanšu instrumentus un tas nav jebkura sekojošā darījuma pamats vai daļa no tā.