Saņemt patēriņa kredītu mūsdienās ir diezgan viegli. Tik viegli, ka reizēm piemirstas noskaidrot visus nosacījumus, tāpēc vēlāk var nākties kost pirkstos, jo izrādās – sanācis dārgāk un neizdevīgāk, nekā šķitis.
Lai patēriņa kredīta nosacījumi jūs nepārsteigtu nesagatavotu, ir tikai viens risinājums – kārtīga līguma izlasīšana, pirms to parakstāt.
Kāpēc ir svarīgi zināt GPL apmēru? Bieži vien kredītu reklāmās pieminētā likme nav GPL, bet gada, mēneša vai vēl kāda cita likme, tādējādi radot mānīgu iespaidu, ka kredīts ir ļoti lēts.
Dažkārt cilvēki, kas saskārušies ar negodīgiem kredītdevēju nosacījumiem, nolemj vienkārši vairs nemaksāt. Tomēr tas nav risinājums.
Patēriņa kredītus piedāvā ne tikai bankas, bet arī citas finanšu institūcijas. Parasti tiek solīts, ka kredīts būs ātri iegūstams un izdevīgs. Tomēr neiedziļināšanās visos līguma nosacījumos var dārgi izmaksāt.
Kas ir gada procentu likme, un kāpēc tā jāņem vērā?
Gada procentu likme (GPL) – ir viens no svarīgākajiem kredīta izdevīguma kritērijiem, jo tajā iekļautas visas ar kredītu saistītās izmaksas no klienta puses (izņemot soda sankcijas, kam arī jāpievērš uzmanība, lasot līgumu). GPL tiek aprēķināta pēc visai sarežģītas formulas – tā atspoguļo kredīta kopējās izmaksas kredīta ņēmējam, kas izteiktas gada procentos no kredīta. Tātad GPL ir iespējams aprēķināt, ja ir zināms kredīta termiņš, kā arī visas ar kredīta saņemšanu un atmaksu saistītās izmaksas, tai skaitā komisijas maksa un kredīta izsniedzēja noteiktā procentu likme par kredīta izmantošanu.
Kāpēc ir svarīgi zināt GPL apmēru? Bieži vien kredītu reklāmās pieminētā likme nav GPL, bet gada, mēneša vai vēl kāda cita likme, tādējādi radot mānīgu iespaidu, ka kredīts ir ļoti lēts. Taču, lai objektīvi varētu salīdzināt vairāku kredītdevēju piedāvājumu, par pamatu jāņem tieši GPL, pat ja kredīts tiek ņemts uz mazāk nekā gadu. Arguments, ka GPL nav svarīga kredītiem, kas tiek ņemti uz īsāku laika periodu nekā gads, īsti neiztur kritiku – proti, lai salīdzinātu dažādu kredītiestāžu piedāvājumu, par pamatu ņemot vienādu summu uz vienādu termiņu, tieši GPL palīdzēs noskaidrot, kurš no variantiem jums būs izdevīgākais.
GPL jābūt norādītai arī aizdevuma līgumā.
Citi nosacījumi arī ir būtiski
Reizēm iekrist var ne tikai uz nesamērīgi lielām GPL, bet arī uz citiem nosacījumiem. Piemēram, neatmaksājot paņemto kredītu noteiktajā laikā, par katru nokavēto dienu ir jāmaksā milzīgi soda procenti. Vai arī jāšķiras no lielas summas, lai kredīta atmaksas termiņu pagarinātu. Pat ja šķiet, ka noteikti nomaksāsiet kredītu laicīgi, nekad nevajadzētu aizmirst, ka dzīve ir neparedzama un gadīties var visādi, tāpēc labāk lieki neriskēt.
Lai patēriņa kredīta nosacījumi jūs nepārsteigtu nesagatavotu, ir tikai viens risinājums – kārtīga līguma izlasīšana, pirms to parakstāt. Ja kaut kam nepiekrītat, varat mēģināt ar aizdevēju vienoties par izdevīgākiem nosacījumiem.
Kredīta kalkulators būs jūsu palīgs
Ja pašiem šķiet sarežģīti veikt ar kredītu saistītos aprēķinus, ļoti noderīgs rīks ir kredīta kalkulators, kas atrodams daudzu banku un kredītiestāžu mājas lapās. Patiecoties tam varat noskaidrot, cik būtu maksimālā summa, ko varat aizņemties, ja nevēlaties, lai jūsu ikmēneša maksājums pārsniedz, piemēram, 50 eiro. Un otrādi – ar kādu ikmēneša maksājumu jārēķinās, aizņemoties konkrētu summu. Tāpat varēsiet redzēt, kā summa mainās atkarībā no termiņa.
Nemaksāt nozīmē radīt grūtības sev pašam
Dažkārt cilvēki, kas saskārušies ar negodīgiem kredītdevēju nosacījumiem, nolemj vienkārši vairs nemaksāt. Tomēr tas nav risinājums, jo likumā ir paredzēts, ka šādā gadījumā kredītdevējam ir tiesības ievietot informāciju par nemaksātāju kredītreģistrā, kas nākotnē var krietni apgrūtināt viņa iespējas saņemt hipotekāro kredītu vai pat paņemt līzingā mobilo telefonu. Tātad vienas nelielas neatmaksātas summas dēļ pastāv risks būtiski ietekmēt savas nākotnes iespējas.
Pirms izšķirties par aizņēmumu:
- Jāsaprot, vai tas patiešām ir nepieciešams – ja jūs uzrunājusi reklāma ar šķietami nepārspējamu piedāvājumu, bet vēl īsti nezināt, kam naudu tērēsiet, tas nav pietiekams iemesls, lai ņemtu kredītu.
- Salīdziniet dažādu kredītdevēju piedāvājumus pēc vairākiem parametriem.
- Obligāti izlasiet līgumu – ja kaut kas šķiet nesaprotams vai nesamērīgs, jautājiet par to klientu konsultantam, pirms līgums ir parakstīts.
- Apsveriet arī citus aizņēmuma veidus. Ir gadījumi, kad piemērotāks risinājums var būt kredītkarte ar kredītlīniju, nevis patēriņa kredīts. Vairāk par to varat lasīt rakstā Kredīta veidu nosaka pirkums.
- Nodrošinieties pret neparedzētiem gadījumiem jau laikus, lai nevajadzētu tos risināt ar kredītu palīdzību. Piemēram, apdrošinoties pret darba spēju zaudēšanu, jūs varat nodrošināt, ka nepaliekat bez iztikas līdzekļiem.
Linda Ezerkalna
[content term="small-loans-inforoom-block"]
[teaser nid="6650, 8005" columns="2" readmore="1"]