Switch to mobile version. Augšup

Bankas kartes - 05.02.2021
3D Secure | pirkumi internetā | maksājumu karte | drošība

Būtiskas izmaiņas karšu norēķinu kārtība visos Eiropas interneta veikalos

Būtiskas izmaiņas karšu norēķinu kārtība visos Eiropas interneta veikalos Foto: Timothy Muza, Unsplash

Lai vēl labāk pasargātu klientu datus un finanšu līdzekļus, visiem interneta veikaliem un bankām Eiropas Ekonomikas zonā turpmāk obligāti jāpiemēro stingrākas drošības prasības ar karti veiktiem maksājumiem. Šajā rakstā apkopojam būtiskāko informāciju par to, kā turpmāk veiksmīgi iepirkties internetā.

Kas praktiski mainās, iepērkoties internetā ar maksājumu karti?

Kopš šī gada 1. janvāra visiem interneta veikaliem un bankām Eiropas Ekonomikas zonā ir jāpiemēro stingrākas drošības prasības maksājumiem, kuri pārsniedz 30 eiro. Šādas vērtības slieksni izmantojam, vadoties pēc riska analīzē balstītas pieejas un Eiropas Savienības prasībām, lai pēc iespējas pasargātu klientu finanšu līdzekļus.

Iepriekš pirkumus varēja veikt, norādot tikai kartes datus – īpašnieka vārdu, kartes numuru, termiņu un otrpus kartei atrodamo CVC kodu. Taču turpmāk e-veikalos visā Eiropā līdz ar šiem datiem pircējiem būs arī jāpieslēdzas savai internetbankai, tādējādi apstiprinot savu identitāti un garantējot maksājuma drošību.

Apzinīgākie tirgotāji šīs likuma prasības jau laikus ir izpildījušas. Tāpēc, iepērkoties internetā, turpmāk nereti pamanīsiet, ka līdz ar maksājumu kartes datiem jūs lūdz arī pieslēgties internetbankai. Savukārt gadījumos, kad tirgotājs nav izpildījis šīs prasības un maksājuma veikšanai prasa tikai kartes datus, bankai ir pienākums noraidīt pirkumus virs 30 eiro.

Kā rīkoties, ja tiek noraidīts pirkums?

Iespējas samaksāt par pirkumu ir atkarīgas no konkrētā interneta veikala. Pārliecinieties vai veikals nepiedāvā citus apmaksas veidus. Piemēram, pārskaitījumu internetbankā. Tādā gadījumā tirgotājs sagatavotu maksājuma uzdevumu, kuru Jūs apmaksātu savā internetbankā. Atsevišķi tirgotāji piedāvā arī norēķinus caur dažādām maksājumu platformām, piemēram, PayPal.

Ja interneta veikals nepiedāvā alternatīvus norēķinu veidus, diemžēl bankai nav tiesību apstiprināt maksājumus virs 30 eiro pie konkrētā tirgotāja. Varbūt šīs preces iespējams iegādāties citā interneta veikalā? Tirgotāji, kuri izpildījuši direktīvas prasības, savos interneta veikalos norāda Mastercard un VISA piktogrammas:

 

Kāpēc neizdodas veikt maksājumu interneta veikalā, kurš strādā ārpus Eiropas?

Daži no Latvijas iedzīvotāju visbiežāk izmantotajiem interneta veikaliem pamatdarbību patiešām veic ārpus Eiropas Ekonomikas zonas, piemēram, Ķīnā vai ASV. Taču vairāki atpazīstamie tirgotāji ir reģistrējuši uzņēmuma struktūrvienības Eiropā.

Ja maksājums tiek veikts uz kādu no Eiropas struktūrvienībām, par maksājuma izpildes vietu uzskatāma Eiropas Ekonomikas zona, kas nozīmē, ka uz šo maksājumu attiecas Eiropas Savienības direktīvas prasības. Ja e-veikals neizmanto direktīvas prasībām atbilstošus drošības risinājumus, mēs esam spiesti noraidīt maksājumus virs 30 eiro.

Jāņem vērā, ka Apvienotā Karaliste no 2021. gada 1. janvāra nav Eiropas Savienības dalībvalsts, tāpēc tās tirgotājiem nav obligāti jāievēro direktīvas prasības par stingrāku maksājumu drošību. Taču iespējami gadījumi, kad Apvienotajā Karalistē strādājošam uzņēmumam reģistrēta struktūrvienība kādā no Eiropas Ekonomikas zonas valstīm. Tādā gadījumā uz šiem maksājumiem attiektos regulas prasības par stingrāku maksājumu drošību.

Kā rīkoties, ja man nav internetbanka?

Eiropas Savienības regulu dēļ turpmāk iepirkšanās interneta veikalos bez internetbankas varētu izrādīties apgrūtināta. Tāpēc aicinām savlaicīgi pieslēgt internetbanku, lai iepirkšanās internetā arī turpmāk varētu noritēt veiksmīgi.

Visērtāk internetbanku varat pieslēgt, izmantojot Smart-ID kvalificēto kontu – līgumu varēsiet parakstīt pilnībā attālināti. Ja Jums nav Smart-ID kvalificētā konta, nepieciešams līgumu parakstīt klātienē filiālē. Atgādinām, ka filiālē klientus apkalpojam tikai ar iepriekš veiktu rezervāciju.

Kāpēc tika ieviestas šīs izmaiņas?

Šīs izmaiņas izriet no Eiropas Savienības Otrās Maksājumu pakalpojumu direktīvas (PSD2), kas paredz stingrās klientu autentifikācijas (strong customer authentication) piemērošanu norēķiniem internetā ar maksājumu kartēm. Lai izpildītu direktīvas prasības, tirgotājiem Eiropas Savienībā un Eiropas Ekonomikas zonā, kā arī karšu izdevējiem jāievieš risinājumi kas uzlabo maksājumu drošību un nodrošina augstāka līmeņa klientu aizsardzību.

Uzkrājums rokas stiepiena attālumā!

Uzkrājiet automātiski ar katru karšu maksājumu.

 
 • Drošība - 20.01.2021

  Kā tiek garantēta karšu maksājumu drošība internetā

  Kā tiek garantēta karšu maksājumu drošība internetā

  Arvien lielāku popularitāti iemantojot pirkumiem internetā, būtiski izprast šādu maksājumu drošības nianses. Lai gan bankas ievieš arvien pilnīgākas drošības sistēmas, arī katram pašam jāzina, kā atšķirt drošu e-veikalu no nedroša un kā pasargāt savus datus un naudu.

  Lasīt vairāk

 • Drošība - 30.12.2020

  7 padomi drošiem pirkumiem internetā

  7 padomi drošiem pirkumiem internetā

  Darījumi interneta vidē nu jau kļuvuši par ikdienu – tā iespējams iegādāties gan mēbeles, gan pārtiku, gan norēķināties par dažādiem pakalpojumiem. Taču, kā pārliecināties, ka jūsu dati un nauda ir drošībā?

  Lasīt vairāk


Citi raksti par šo tēmu

Vairāk

Kontakti

 • +371 26668777
  +371 67779988

  Karšu un internetbankas bloķēšana

  24/7

  Citi jautājumi

  Privātpersonām

  Darbdienās 08.00 - 20.00

  Uzņēmumiem

  Darbdienās 08.30 - 18.00

S|E|B

Uzmanību! Jūsu pārlūkprogramma neatbilst SEB mājas lapas prasībām, lūdzu, atjaunojiet to vai izmantojiet citu ierīci lapas aplūkošanai.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.