Switch to mobile version. Augšup

Bērni un nauda - 25.03.2019
kabatas nauda | finanšu pratība

Bērna nauda kartē – ērtāk un drošāk

Bērna nauda kartē – ērtāk un drošāk

Bērna vajadzībām noformēta bankas karte ir tāda pati kā citas norēķinu kartes – ar to var iepirkties veikalos un internetā, kā arī izņemt vai iemaksāt sakrāto naudu bankomātā. Ja bērnam ir bankas karte, vecāki var ātrāk un ērtāk piešķirt viņam kabatas naudu ne tikai ikdienas tēriņiem, bet arī neparedzētiem izdevumiem.

Turklāt vecāki vienmēr var sekot savas atvases izdevumiem, kā arī vajadzības gadījumā noteikt limitu maksājumiem internetā vai atslēgt bezkontakta norēķinu iespēju. Vecāki var arī piesaistīt bērna kontu savai internetbankai un pārvaldīt abus.

Mūsdienās aizvien biežāk tiek uzsvērta finanšu pratības nozīme jau no bērna kājas. Piemēram, maksājumu karti bērni var lietot jau no 7 gadu vecuma, un tas ir rīks, ar kura palīdzību apgūt jaunas iemaņas un paradumus. Vienlaikus arī vecāki iegūst gan labāku pārskatu pār sava bērna tēriņiem, gan lielāku sirdsmieru, jo pazaudēta vai nozagta skaidra nauda parasti ir neatgūstama, bet nozaudētu karti vienmēr var operatīvi nobloķēt, nezaudējot kontā esošo naudu.

Bērnam – jauna pieredze un prasmes:

 • Pašam sava karte ir pirmā patstāvīgā pieredze sadarbībā ar banku.
 • Tā ir iespēja iemācīties rīkoties ar tehnoloģijām, kas noderēs nākotnē.
 • Bērnam bankas karte būs pirmie soļi arī naudas drošības pasaulē – viņam jāiemācās droši glabāt kartes informāciju, saprast, kur un kad to lietot ir noderīgi. Tās pats sakāms arī par internetbankas lietošanu , ja esat vienojušies ar bērnu, ka viņam būs pieeja internetbankai .
 • Cilvēki bieži iepērkas internetā un gandrīz vai katrā tirdzniecības vietā ir maksājumu karšu lasītājs. Tāpēc maksāšana ar karti kļūst par tikpat pašsaprotamu un nepieciešamu lietu kā viedtālrunis. Jo ātrāk bērns gūs šādu pieredzi, jo patstāvīgāks un atbildīgāks viņš būs savos finanšu lēmumos.

Vecāku ieguvumi :

 • Vecāki var neraizēties, ka bērns kādā svarīgā dzīves brīdī paliks bez naudas, jo vienmēr dažu minūšu laikā varēs pārskaitīt viņam naudu neatkarīgi no tā, kur viņš atrodas.
 • Atkarībā no bērna finanšu iemaņām vecāki var izlemt – atļaut /atslēgt kartes bezkontakta funkciju vai arī noteikt interneta maksājumu limitus. Ja izrādās, ka pusdienām dotā nauda regulāri tiek iztērēta citiem nolūkiem, tas ir iemesls nopietnai sarunai ar bērnu.
Papildināt bērna kartes kontu var, piemēram, reizi nedēļā ieskaitot tajā noteiktu summu, izmantojot regulāro maksājumu vai pārskaitījumu internetbankā.

Situācijas, kad karte ir neaizstājama

Dzīvē var pienākt brīži, kad maksājumu karte kļūst par nepieciešamību, piemēram, pusaudzim sākot strādāt savu pirmo vasaras darbu. Latvijā jau vairākus gadus tiek īstenota vasaras darba programma bērniem no 15 gadu vecuma, kuru daudzi skolēni labprāt izmanto, lai nopelnītu līdzekļus kādam mērķim. Lai saņemtu nopelnīto, būs nepieciešams pašam savs konts un karte.

Ja jūsu bērns vasaru pavada kādā nometnē, jums nebūs jāraizējas, vai esat iedevuši viņam līdzi pietiekami daudz naudas, vai – vēl trakāk – jālec mašīnā un jābrauc uz Latvijas otru malu, ja bērns ziņo, ka viņam pietrūcis naudas – nepieciešamības gadījumā varēsiet dažās minūtēs pārskaitīt viņam nepieciešamo summu . Elektroniski “iedot naudu” bērnam varēsiet arī pavisam ikdienišķās situācijās, pārskaitot viņam līdzekļus pusdienām vai kādiem neplānotiem tēriņiem, kamēr atrodaties darbā.

Ģimenes komplekts

Iepriecini savējos ar ikdienas bankas pakalpojumiem visai ģimenei par vienu fiksētu mēneša maksu.

Arī ārvalstu braucienā kopā ar klasi, deju pulciņu vai orķestri maksājumu karte būs neaizstājama – bērns ne tikai varēs norēķināties ar to visā pasaulē, bet, dodoties uz valsti, kur nelieto eiro, viņam nebūs vajadzības meklēt valūtas maiņas punktu, jo bankomātā ir iespēja izņemt skaidru naudu attiecīgās valsts valūtā. Un, protams, nepieciešamības gadījumā jūs vienmēr varēsiet operatīvi papildināt sava bērna kontu, ja viņam būs gadījies drusku pārtērēties.

Drošība – pirmajā vietā

Maksājumu karti bērnam nēsāt līdzi noteikti ir drošāk nekā skaidru naudu. Ja jūsu atvase karti pazaudē, to var ātri bloķēt un kabatas nauda būs drošībā. Tikai neaizmirstiet pārrunāt ar bērnu galvenos drošības nosacījumus:

 • nevienam, pat labākajiem draugiem, nedrīkst atklāt savu PIN kodu (PIN kodu bankomātā ir iespējams bez maksas nomainīt pret tādu, ko vieglāk atcerēties);
 • nevajag izmantot bankomātu, ja tas izskatās acīmredzami bojāts vai tuvumā atrodas  aizdomīgas personas.
Kā pieteikties

Lai saņemtu SEB bankas Bezkontakta, Juniora vai Stila karti, jāaizpilda un jebkurā bankas filiālē jāiesniedz kartes pieteikums.

Ja bērns ir vecumā no 7 līdz 14 gadiem, viņa vecākam (vai likumiskajam pārstāvim) jādodas uz kādu no SEB bankas filiālēm, līdzi ņemot savu pasi vai ID karti un bērna personu apliecinošu dokumentu, kā arī jāuzrāda bērna dzimšanas apliecība, ja likumiskajam pārstāvim līdzi ir tikai ID karte vai pasē nav ieraksta par bērnu.
Ja bērnam ir 15 gadu, bērnam uz filiāli jādodas kopā ar vecāku (likumisko pārstāvi), kuram jāņem līdzi sava pase vai ID karte un bērna personu apliecinošs dokuments, kā arī jāuzrāda dzimšanas apliecība, ja likumiskajam pārstāvim līdzi ir tikai ID karte vai pasē nav ieraksta par bērnu.
16–17 gadus vecs jaunietis uz filiāli var doties patstāvīgi, līdzi ņemot personu apliecinošu dokumentu.

Tāpat kā jebkuru jaunu pieredzi, arī naudas pārvaldīšanu bērni apgūst pakāpeniski, soli pa solim. Palīdziet viņiem to apgūt un palēnām pārejiet uz nākamo līmeni, piemēram, izdevumu plānošanu, krāšanu. Nekādā gadījumā neaizmirstiet uzslavēt bērnu par viņa progresu, apgūstot rīkošanos ar naudu un savu pirmo maksājumu karti.

Linda Ezerkalna

 • Bērni un nauda - 30.03.2019

  Kā iemācīt bērnam veselīgu attieksmi pret naudu

  Kā iemācīt bērnam veselīgu attieksmi pret naudu

  Skolas vecuma bērni spēj lieliski iemācīties paši pieņemt pārdomātus lēmumus par naudu un tēriņiem – nepieciešams tikai vecāku atbalsts un uzticēšanās. Norēķinu karte joprojām ir drošākais un ērtākais veids, kā apgādāt bērnu ar kabatas naudu un radināt viņu patstāvīgi lemt par tās izmantošanu.

  Lasīt vairāk

 • Bērni un nauda - 24.04.2019

  Vasaras darbs jauniešiem: ne tikai naudas pelnīšanai

  Vasaras darbs jauniešiem: ne tikai naudas pelnīšanai

  Vasara jauniešiem ir ne tikai atpūtas laiks, bet arī iespēja iegūt darba pieredzi un sakrāt naudu kādām ilgi kārotām lietām. Lai jauniešiem būtu vieglāk atrast darbu brīvlaikā un samazinātu birokrātiskās formalitātes, esam apkopojuši svarīgāko informāciju par vasaras darbu.

  Lasīt vairāk


Citi raksti par šo tēmu

Vairāk

Kontakti

 • +371 26668777
  +371 67779988

  Karšu un internetbankas bloķēšana

  24/7

  Citi jautājumi

  Privātpersonām

  Darbdienās 08.00 - 21.00
  Brīvdienās 10.00 - 18.00

  Uzņēmumiem

  Darbdienās 08.30 - 18.00

S|E|B

Uzmanību! Jūsu pārlūkprogramma neatbilst SEB mājas lapas prasībām, lūdzu, atjaunojiet to vai izmantojiet citu ierīci lapas aplūkošanai.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.