Apstiprināt savu identitāti jeb veikt autentifikāciju elektroniskajā vidē var trijos veidos – ievadot savu paroli vai PIN, ar biometrisko datu palīdzību, kā arī izmantojot bankas karti vai viedierīci. Tomēr katrai no šīm metodēm ir arī savi vājās puses, tāpēc mūsdienu drošības standarts nosaka, ka jāizmanto vismaz divpakāpju autentifikācija.
Veicot autentifikāciju ar divām metodēm, jūsu datu aizsardzība būtiski pieaugs: pat ja krāpnieki tiks galā ar vienu no tām, otra viņus tomēr apturēs.
Divpakāpju autentifikācija ir mūsdienīgs veids, kā pasargāt informāciju par sevi un saglabāt savu naudu elektroniskajā vidē. Šis visā pasaulē atzītais un plaši izmantotais drošības standarts nodrošina piekļuvi konkrētam resursam tikai tad, ja lietotājs ir apstiprinājis savu identitāti vismaz divos dažādos veidos. Ir darbības, kuras nemaz nav iespējams veikt bez divpakāpju autentifikācijas, tomēr dažos gadījumos jums tā jāpieslēdz manuāli, piemēram, ja vēlaties papildus aizsargāt savu Google kontu.
Trīs autentifikācijas veidi
Pastāv trīs metodes, ar kurām elektroniskajā vidē var pārliecināties par konkrētā cilvēka identitāti: viņam jāzina noteikta informācija – parole vai PIN, viņa īpašumā jābūt piemēram, bankas kartei vai viedierīcei, vai, lai sistēma varētu nolasīt biometriskos datus, jāskenē pirksta nospiedums vai seja.
Mūsdienās drošības nolūkos aizvien biežāk tiek kombinētas vismaz divas autentifikācijas metodes. Viens no populārākajiem piemēriem ir bankomāts – lai izņemtu naudu, jūsu rīcībā jābūt gan bankas kartei, gan jāzina PIN kods.
Arī SEB internetbankā tiek izmantota divu pakāpju autentifikācija. Pirmajā drošības pakāpē tas ir lietotāja kods un personas kods, bet otrajā – kodu kalkulators vai Smart-ID.
Lai pieslēgšanās internetbankai ar Smart-ID būtu ērtāka, internetbankas sīkdatņu uzstādījumos var iespējot vienkāršotu autentifikāciju. Tādējādi, ievadot savu lietotāja kodu, internetbanka automātiski “atcerēsies” jūsu personas kodu, un to nevajadzēs ierakstīt manuāli.
Šo funkcionalitāti aicinām izmantot tikai no uzticamām ierīcēm, kuras lietojat regulāri, piemēram, mājas datora vai viedtālruņa.
Kāpēc ar vienu metodi nepietiek
Parole nevar tikt uzskatīta par ideālu drošības garantu kaut vai tāpēc, ka mūsdienās eksistē dažādi veidi, kā paroles iespējams uzlauzt. Turklāt daudzi cilvēki joprojām izmanto pārāk viegli uzminamas paroles.
Bankas karte vai viedtālrunis parasti glabājas pie jums. Taču arī to lietošanai ir savi ierobežojumi. Piemēram, ja, veicot pirkuma apmaksu internetā, netiek izmantots īpašs karšu lasītājs, kartes dati jums būs jāievada manuāli. Tā ir informācija, kuru salīdzinoši viegli var uzzināt un izmantot arī svešinieki.
Attīstoties tehnoloģijām, biometriskie dati – pirksta nospiedums un sejas atpazīšana – autentifikācijas nolūkā tiek izmantoti aizvien biežāk. Lai gan metode ir ļoti droša, pastāv niecīga iespēja, ka jūsu pirksta nospiedums tomēr var nonākt augsta līmeņa hakera rokās, vai arī ierīce, ar kuru biometriskie dati tiek nolasīti, tiek uzlauzta. Ņemot vērā šos riskus, datu drošības speciālisti iesaka nekad nepaļauties tikai uz vienu metodi, bet izmantot divpakāpju autentifikāciju.
Vienīgā situācija, kurā var nepalīdzēt pat vairāku pakāpju autentifikācija, ir naudas pārskaitījums uzņēmumam, kurš darbojas krāpnieku interesēs. Tāpēc ikreiz rūpīgi pārliecinieties, vai mājaslapa, kurā grasāties veikt pirkumu, ir uzticama.