E-pasti, sociālo tīklu konti, internetbanka, dažādi mākoņpakalpojumi un izklaides vietnes – šodien daudzus no tiem lietojam, un tiem visiem nepieciešams ievadīt drošu paroli. Kā gan izveidot drošu paroli, turklāt tādu, kas neizkritīs no galvas pēc dažu nedēļu nelietošanas?
Lielā daļā lapu pat ir uzstādīts paroles drošuma izvērtētājs, kas neļauj kā paroli piereģistrēt vienkāršu, no pieciem mazajiem burtiem sastāvošu mājdzīvnieka vārdu, bet eksperti brīdina, ka katram kontam ir jāizvēlas cita parole. Ja tāda nav, vērts ievērot dažus vienkāršus noteikumus.
Kas ir droša parole?
Šodien par drošu paroli tiek uzskatīta zīmju kombinācija, kas sastāv no 9 simboliem. To vidū obligāti jābūt gan mazajiem un lielajiem burtiem, gan cipariem un simboliem, piemēram, izsaukuma zīmei vai kolam. Noteikti jāizvairās no savu tuvāko radinieku vai mājdzīvnieku vārda vai dzimšanas datuma iekļaušanas parolē. Tās būs pirmās lietas, ko izmēģinās pārlieku ziņkārīgs noziedznieks. Nederēs arī citi ar Jums saistītu lietu nosaukumi, par kuriem apkārtējie labi zina, piemēram, iecienītā sporta komanda, mīļākie ziedi un tamlīdzīgi. Drošības eksperti pat saka, ka neviens ikdienā lietots vārds pats par sevi nav drošs, jo uzlaušanas programmas var īsā laikā pārbaudīt visu vārdnīcu. Vajadzētu izvairīties arī no pārāk vienkāršotas simbolu kombinācijas, piemēram, “k0ks” vai “4iekurs”, izmantošanas.
Kā to izveidot?
Radīt drošu paroli nemaz nav sarežģīti. Viens no veidiem ir, paturot prātā augstākminētos nosacījumus, izveidot savu rakstības stilu, kurā noteikti simboli aizstāj burtus. Tad izvēlieties kādu vārdu salikumu un pārveidojiet to paša radītajā kodējumā. Frāze “Juglas filiāle” varētu izskatīties aptuveni šādi: “Ju&(a$f!(!a(e”. Kamēr ļaundaris nepiekļūs jūsu “šifra atslēgai”, paroli uzlauzt būs grūti. Savukārt Jums jāparūpējas, lai šī šifra atslēga būtu Jums pašam pieejama, ja aizmirsies, kādi simboli aizstāj burtus.
Cits ceļš ir izvēlēties kādu aforismu vai citātu un izveidot paroli no tā pirmajiem burtiem. Piemēram, aforisms “Viens vērtīgs draugs labāks par daudziem nevērtīgiem” pārtaptu šādā parolē: “1vDlp∞n”. Lai parolē iekļautu ciparus un simbolus, ar tiem jāaizstāj attiecīgas nozīmes vārdi. Lielo burtu var piešķirt, piemēram, lietvārdam.
Var arī izmantot paroļu ģenerēšanas dzinējus, taču to radītais rezultāts būs grūti iegaumējams. Šādi rīki noderēs vien tad, ja izmantojat tikai vienu datoru un varat dot rīkojumu pārlūkprogrammām iegaumēt paroles.
Svarīgi atcerēties:
- drošā parolē jābūt vismaz 9 simboliem, to vidū lielajiem un mazajiem burtiem, cipariem un simboliem;
- neizvēlieties personvārdus, datumus un citas lietas, ko var viegli noskaidrot;
- uzlaušanas programma jebkuru vārdnīcā izlasāmo vārdu var piemeklēt dažu sekunžu laikā;
- labākais “izejmateriāls” ir lietas, ko citi nezina, piemēram, iemīļotas grāmatas varoņa vārds, rindas no tīkamas dziesmas, aforismi vai teikumi no tikai Jūsu rīcībā esošiem dokumentiem;
- izveidojiet savu šifra atslēgu un lietojiet to visās parolēs;
- katrai vietnei izmantojiet citu paroli.
Jānis Vēvers,
žurnālists