Interneta veikalos preces bieži iespējams iegādāties lētāk nekā parastajos veikalos. To neslēpj arī paši tirgotāji, pārdodot preces internetā par nedaudz zemāku cenu. Tomēr atlaižu mednieki interneta veikalos var viegli nokļūt krāpnieku nagos. Kibernoziedznieki veido viltus veikalus, kuros vilina pircējus ar milzu atlaidēm, solot preces pat par divkārt zemākām cenām nekā citviet. Tomēr nereti atrodas lietotāji, kas krīt kārdināšanā un, noticot neredzēti izdevīgam piedāvājumam, uzķeras uz krāpnieku ēsmas. Tāpēc esiet uzmanīgi: ja piedāvājums šķiet pārāk labs, lai būtu patiess, tas, visdrīzāk, ir slazds.
Kā nekļūt par krāpnieku upuri un neiekrist kādā no viņu biežāk izmantotajām interneta lamatām?
Galvenais ir izvēlēties jums zināmus pārdevējus. Tie var būt tirgotāji, kam pieder fiziski veikali, gadiem valstī vai pasaulē strādājošs un zināms interneta veikals. Jo pazīstamāks vārds, jo ticamāk, ka veikals ir īsts.
Pirms preces pirkšanas veiciet savu mazo izpēti un uzmanīgi pārbaudiet veikala interneta adresi un pašu veikalu. Krāpnieki var izmantot pazīstamus vārdus un kopēt to tīmekļa vietnes — lai gan izskatīsies, ka iepērkaties uzticamā un starptautiskā mērogā atzītā veikalā, patiesībā naudu pārskaitīsiet viltus tirgotājiem. Pievērsiet uzmanību, vai tīmekļa vietnes adresē nav dīvainu zīmju, papildu vai iztrūkstošu burtu vai kādu citu lietotāju “acu apmānīšanai” paredzētu “kļūdu”.
Pameklējiet internetā citu lietotāju atsauksmes par veikalu. Ja atsauksmju nav, visdrīzāk, veikals ir jauns un, iespējams, nav uzticams.
Neuzticieties arī šādu vietņu sociālo tīklu kontiem — lai radītu priekšstatu par veikala pastāvēšanas ticamību, krāpnieki bieži izplata tajos „neticamos piedāvājumus”, piesaistot viltus sekotājus.
Mazās izpētes laikā izvērtējiet arī pašu tīmekļa vietni — vai tā ir pabeigta, vai ir norādīta preču atgriešanas kārtība? Pārbaudiet rekvizītus un noskaidrojiet, kuram uzņēmumam pārskaitīsiet naudu.
Kad esat gatavi iegādāties preci, izmantojiet kredītkarti, tādējādi, ja atklāsies, ka esat apkrāpti, jums būs vairāk iespēju atgūt savu naudu. Noteikti pievērsiet uzmanību tam, kādos veidos pārdevēji ļauj norēķināties par precēm. Ja tiek lūgts naudu pārskaitīt tiešā veidā uz kontu, labāk pameklējiet izvēlēto preci citur.
Ļoti svarīgi ir ieiet tieši tajā interneta veikalā, kurā esam iecerējuši iegādāties preci. Iesakām neklikšķināt uz saitēm uznirstošajos logos. Bieži šādi uznirstošie logi, kuros tiek piedāvātas lieliskas preces ar milzīgām atlaidēm, aizved jūs uz lapām, kuras var saturēt datorvīrusus vai citas kaitīgas programmas. Tādos logos varat atrast arī ar citus paziņojumus — piemēram, ka esat laimējis kādu balvu.
Tāpat neklikšķiniet arī uz e pasta vēstulēs saņemtām saitēm, ja sūtītājam neuzticaties. Atcerieties, ka reklāmas par atlaidēm interneta veikalos jums drīkst sūtīt tikai ar jūsu piekrišanu. Tāpēc, ja no nezināma interneta veikala saņemat milzīgas atlaides piedāvājumu, sūtītāji, visdrīzāk, ir krāpnieki.
Ja apsolītās preces norādītajā laikā nepienāk, sazinieties ar pārdevēju. Ja viņš neatbild uz tālruņa zvanu un e pasta vēstuli un nesniedz paskaidrojumu par sūtījuma kavēšanos, vērsieties bankā un paskaidrojiet situāciju. Tā jums būs vairāk iespēju atgūt savu naudu.
Iepērkoties internetā, neaizmirstiet arī citus svarīgus drošības noteikumus. Tos neievērojot, varat zaudēt naudu pat tad, ja iepērkaties īstā interneta veikalā. Maksājumu veiciet tikai tad, kad esat pieslēgušies drošam interneta tīklam. Publiskie bezvadu interneta piekļuves punkti nav droši, un hakeri tajos var iegūt jūsu kredītkartes vai internetbankas datus.
Turklāt neaizmirstiet pastāvīgi atjaunināt savu ierīci — datoru, planšetdatoru un mobilo tālruni, lai tajās būtu jaunākā programmatūra un hakeriem būtu grūtāk tajās ielauzties un nozagt jūsu maksājuma datus. Svarīgākais, pamanot aizdomīgus interneta veikalus, ir paziņot par tiem policijai.
Ievērojot šos vienkāršos noteikumus, iepirkšanās internetā būs bez liela riska un jūs varēsiet priecāties par veiksmīgajiem pirkumiem, nevis kost pirkstos par zaudēto naudu.