Grieķu traģēdija turpinās. Daudzos bankomātos beigusies skaidra nauda, Grieķijas valdība lēmusi, ka bankas šonedēļ paliks slēgtas. Esam apkopojuši biežāk uzdotos jautājumus par šo situāciju, uz kuriem atbild SEB grupas vecākais ekonomists Roberts Bergkvists (Robert Bergquist).
– Šovasar plānoju doties atvaļinājumā atpūsties uz Grieķiju. Vai tas būs iespējams?
Ņemot vērā, ka situācija nav prognozējama, ieteicams uzturēt ciešu kontaktu ar jūsu ceļojumu aģentūru un sekot jaunākajām ziņām. Līdz šim politiskā un ekonomiskā nestabilitāte Grieķijas tūrisma un viesmīlības industriju nav negatīvi ietekmējusi. Grieķijai ir svarīgi saglabāt tūrismu kā būtisku ienākumu avotu, tādēļ cita starpā tai ir svarīgi saglabāt arī funkcionējošu norēķinu sistēmu.
– Kā rīkoties, ja Grieķijas bankas ir slēgtas un bankomātos nav iespējams izņemt skaidru naudu? Vai Grieķijā varēšu norēķināties ar savu maksājumu karti?
Saskaņā ar jaunāko informāciju, šonedēļ Grieķijas bankas paliks slēgtas un klientus neapkalpos. Tāpat valdība noteikusi maksimālo summu, ko katrs klients dienas laikā var izņemt bankomātā – 60 eiro. Šāds ierobežojums noteikts, lai Grieķijas iedzīvotāji neiztukšotu visus valstī esošos bankomātus. Pēc Grieķijas valdības sniegtās informācijas, šis ierobežojums gan neattiecas uz tūristiem, un tie ar savām maksājumu kartēm bankomātos var izņemt arī lielākas summas.
Iepriekšējā nedēļā daudzi Grieķijas iedzīvotāji bankomātos no saviem kontiem izņēmuši lielas naudas summas. Tādēļ daudzviet bankomātos aptrūkušies skaidras naudas krājumi un šobrīd nav zināms kad tie tiks atjaunoti. Tas nozīmē, ka tūristiem var rasties sarežģījumi iegūt skaidru naudu. Tādēļ tiem, kas plāno šovasar apmeklēt Grieķiju, pirms došanās ceļojumā ieteicams nodrošināties ar pietiekamiem skaidras naudas krājumiem eiro valūtā.
– Vai Grieķijā darbosies manas norēķinu kartes?
Jāņem vērā, ka iespējas Grieķijā norēķināties ar maksājumu kartēm nav tik plašas kā Latvijā, un daudzi Grieķijas restorāni, viesnīcas un veikali nenodrošina iespēju norēķināties ar maksājumu karti. Tādēļ pirms doties uz Grieķiju, jānodrošinās ar pietiekamu skaidras naudas daudzumu ikdienas tēriņiem.
– Kā Grieķijas krīze ietekmēs starptautisko finanšu sistēmu?
Grieķijas finanšu iestāžu nākotne ir neskaidra un šobrīd nav pamata pārliekam optimismam. Taču, salīdzinot ar situāciju pirms vairākiem gadiem, pašlaik deficīts lielākoties skar valsts sektoru. Pasaules finanšu sistēmas ekspozīcija pret Grieķijas valsts parādsaistībām ir ierobežota, un sagaidāms, ka problēmas Grieķijas banku sistēmā neizraisīs negatīvus efektus starptautiskajā finanšu sistēmā.
– Vai SEB bankas īpašumā ir Grieķijas valdības vērtspapīri?
Nē, SEB bankas bilancē nav Grieķijas valsts obligācijas un SEB grupas ekspozīcija pret Grieķiju ir nenozīmīga.
– Kā Grieķijas parādu krīze varētu ietekmēt akciju tirgus?
Grieķijas ekonomika un tās akciju tirgus veido vien nelielu daļu no Eiropas un pasaules ekonomiku. Tādēļ tiešā saikne starp Grieķijas akciju tirgū notiekošo un Latvijas un Eiropas akciju tirgiem ir ļoti ierobežota. Taču, protams, pastāv netiešās ietekmes sekas, un sagaidāms, ka pieaugusī nedrošība atstās zināmu ietekmi. Tāpat augstāks ģeopolitiskās nedrošības līmenis var negatīvi ietekmēt citu Eiropas valstu izaugsmes iespējas.
– Kas notiks ar hipotekāro kredītu likmēm? Vai tās varētu pieaugt vai samazināties?
Pastāv iespēja, ka ilgtermiņa hipotekāro kredītu likmes varētu nedaudz pieaugt, savukārt īstermiņa likmes varētu saglabāties aptuveni tajā pašā līmenī.
– Kas notiks ar starptautiskajiem maksājumiem? Vai varēšu pārskaitīt naudu saviem draugiem vai biznesa partneriem uz Grieķiju?
Šobrīd Grieķijas bankas ir slēgtas, tādēļ SEB banka nevar apstrādāt maksājumus uz Grieķiju vai no tās.