Uzmundrinošus signālus par ekonomikas atveseļošanos jūlijā nesusi apstrādes rūpniecība – mazinoties ierobežojumiem, ražotāji spēja atjaunot darbību. Arī Latvijā noskaņojuma pacēluma vilnis ļaus strauji kompensēt iepriekšējo mēnešu kritumu, pietuvojoties pirmskrīzes pozīcijām.
Jūnijā rūpniecības produkcijas apjoms samazinājās par 0,3%. Produkcijas apjoms apstrādes rūpniecībā samazinājās par 2,3%, bet pieaugums bija ieguves rūpniecībā un karjeru izstrādē (+9,3%) un elektroenerģijas un gāzes apgādē (+8,3%).
Signāli par ekonomikas atveseļošanos
Apstrādes rūpniecības PMI indeksa pieaugums Eiropā jūlijā ir uzmundrinoša ziņa, signalizējot par ekonomikas atveseļošanos. PMI indekss turpināja strauji uzlaboties, jo daudzie ierobežošanas pasākumi tika mazināti un lielie ražotāji spēja atjaunot darbību.
Jūlijā apstrādes rūpniecības izlaide pieauga gan Centrāleiropas valstīs, gan tādās kā Vācija, Francija un Itālija, izlienot virs 50 punktu atzīmes. Taču tas joprojām ir zem vidējā vēsturiskā līmeņa.
Ķīnas Caixin indekss norādīja, ka rūpniecības izaugsmes tempi pagājušajā mēnesī bija spēcīgākie pēdējo desmit gadu laikā. Pārsteidzošā kārtā turpina pozitīvi pārsteigt uzņēmumu darbības ziņojumi – ASV 90% no uzņēmumiem.
Rūpniecība Latvijā tuvojas pirmskrīzes pozīcijām
Jūlijā saruka mīnusi arī Latvijas apstrādes rūpniecības noskaņojumā, parāpjoties no -12.1 jūnijā līdz -7. Straujāk uzlabojās noskaņojums mazumtirdzniecībā, kas jūlijā pakāpās līdz -5,6.
Kopējais pacēluma vilnis nesīs uz augšu arī Latvijas rūpniecību un ļaus strauji kompensēt iepriekšējo mēnešu kritumu, pietuvojoties pirmskrīzes pozīcijām.
Protams, ekonomikas atbalsta pasākumi sniegs nozīmīgu stimulu ekonomiskajai aktivitātei, taču jautājums vai tie spēs nokompensēt uzņēmēju atliktās investīcijas.
Šī iemesla dēļ potenciāls lēnāk atgūties no krituma varētu nākties iekārtu un ierīču remontā un uzstādīšanā (jūlijā -34,9%) un gatavo metālizstrādājumu ražošanā (-8,9%).
Autobūves un mazumtirdzniecības atjaunošanās ļaus turpināt deldēt mīnusus gan automobiļu, piekabju un puspiekabju ražošanā (-20,7%), gan apģērbu (-19,4%) un tekstilizstrādājumu ražošanā (-16,4%). Tomēr ar autobūvi saistītājās nozarēs līdz pirmskrīzes līmenim aizsniegties varētu prasīt ilgāku laiku kā citās. Augstais pieprasījums pēc kokmateriāliem varētu sniegt labas iespējas jau drīzumā atsākt izaugsmi kokrūpniecībā.
ASV un citviet pieprasījums ātri atjaunojas, bet sociālās distancēšanās pasākumu dēļ piedāvājums netiek līdzi, kas uztur augstu resursa cenu.
Visticamāk, ka izaugsmi turpinās poligrāfijas un ķīmijas, bet uzsāks arī pārtikas nozare.
Redzot pozitīvās tendences, ļoti iespējams, ka apstrādes rūpniecība jau jūlijā varētu izkāpt nelielos plusos. Tomēr rudens perspektīvas joprojām ir neskaidras. Šobrīd ticamākais scenārijs ir, ka pašreizējais atkopšanās vilnis nedaudz noplaks, bet tik smagi atkritieni nesekos.