Switch to mobile version. Augšup

Ekonomiskā vide - 11.11.2020
koronavīruss | attīstības prognozes | ekonomika

Ekonomika pēc īsas atelpas dodas cīņā ar otro vīrusa vilni

Ekonomika pēc īsas atelpas dodas cīņā ar otro vīrusa vilni Foto: Cheng Feng, Unsplash

Trešais ceturksnis ekonomikā pagāja optimisma zīmē, sparīgi deldējot pirmajā pusgadā iegūtos zaudējumus. Taču klāt ir koronavīrusa otrais vilnis, kas, visticamāk, būs ilgāks un daudzviet iesaldēs ekonomikas atlabšanu.

Kāpums trešā ceturkšņa laikā par 6,6% apstiprina ekonomikas elastīgumu. Gada izteiksmē kritumu izdevies samazināt līdz 3,1%.

IKP ietekmēja apjoma pieaugums ražojošajās nozarēs par 0,4%. Samazinājums saglabājās pakalpojumos par 4,8 %, bet pārliecinošākā atgūšanās ritēja mazumtirdzniecībā (+4,3%).

Cīņa ar otro vilni

Visai veiksmīgā atgūšanās ir devusi ar labākas izejas pozīcijas sagaidot otro vilni. Trešā ceturkšņa laikā pasaules ekonomika ir atguvusi aptuveni 60% no pirmajā pusgadā zaudētā, bet atveseļošanās lielākajā daļā jau ir palēninājusies.

Komplektā izdevīgāk

Kalkulatorā aprēķiniet Jums izdevīgāko komplektu un ietaupiet ar katru pārskaitījumu, karti un kontu.

Valstu un reģionu perspektīvas izriet no panākumiem vīrusa kontrolē un politiskās reakcijas. Tieši tādēļ Eiropas perspektīvas ir kļuvušas sarežģītākas, jo otrie viļņi ir izraisījuši jaunus ierobežojumus.

Lai arī daudzas valstis īsteno ierobežojumu pastiprināšanu, tie salīdzinājumā ar pavasarī ieviestajiem kļuvuši elastīgāki. Tomēr otrais epidēmijas uzliesmojums, visdrīzāk, būs ilgāks nekā pirmais.

Rezultātā vīruss eirozonas ekonomikas atlabšanu iesaldēs uz nākamajiem sešiem mēnešiem. Daudzas valstis piedzīvos atkārtotu lejupslīdi.

Jau oktobrī Eirozonas PMI ekonomiskās aktivitātes rādītājs nokritās līdz 49,4 jeb četru mēnešu zemākajam līmenim, kas norāda uz apstākļu pasliktināšanos. Noturīgākai izaugsmei vajadzētu atsākties nākamā gada otrajā ceturksnī, ar nosacījumu, ka vīrusa izplatība tiek kontrolēta.

Kas gaidāms Latvijā?

No vīrusa izplatības kontroles izriet arī Latvijas ekonomikas perspektīvas. Primāri – cik organizēti un prasmīgi tiks vadīts Covid-19 otrais vilnis.

Tas atkarīgs ne tikai no proaktīvas valdības rīcības un komunikācijas, bet arī sabiedrības spējā ievērot nosacījumus.

Otrs – cik efektīvi būs atbalstošie stimuli. Tuvākajā pusgadā patēriņš paliks vājš, jo ierobežojumi un piesardzības palielināšanās bremzēs atgūšanos. Lai gan mazumtirdzniecība strauji pieaug, kopējie patēriņa izdevumi atjaunosies pakāpeniski un pirmskrīzes līmeni varētu sasniegt tikai uz nākamā gada beigām vai 2022. gadā.

Nākamā gada sākums ekonomikā izskatās vājš, kā dēļ izšķiroša nozīme būs publiskajiem stimuliem. Novērojumi rāda, ka uzņēmumu investīciju plāni būtiskas korekcijas vēl neuzrāda, lai gan ir skaidrs, ka nenoteiktība atstās ietekmi uz uzņēmēju kapitāla izdevumiem.

Turpmākajos gados investīcijas un būvniecību atbalstīs Eiropas Savienības Atgūšanās fonds un Rail Baltica projekts. Tomēr tuvākā pusgada laikā ES atveseļošanās fonda līdzekļi pieejami, visdrīzāk, nebūs. Tādēļ investīciju izdevumi ir jāpārskata, lai izvairītos no jaunas lejupslīdes riskiem, pat, ja tas nozīmē budžeta deficīta palielināšanu.

Paliekošas pārmaiņas

Cerības, ka visu atrisinās vakcīnas paradīšanās, šķiet, pārlieku sakāpinātas. Arī šādā gadījumā vīruss būs klātesošs risks, kas nozīmē, ka pielāgošanās jaunajiem apstākļiem, tai skaitā digitalizācijas projektu īstenošana, atmaksāsies.

Iespējams, ka jārēķinās ar lielāku ekonomiskās aktivitātes sezonalitāti, tāpat kā to, ka daudzi piesardzības pasākumi ir uz palikšanu. Straujais un masīvais vīrusa uzplaiksnījums norāda, ka pēc ierobežojumu cēliena sekos arī prognožu pārskatīšanas vilnis.

Pašreizējā IKP prognoze šim gadam ir -4,6%, bet 2021. gadā ekonomika atgūsies par 4,3%.

Dainis Gašpuitis
SEB bankas ekonomists

Komplektā izdevīgāk

Karte, konts un pārskaitījumi – komplektā viss nepieciešamais ikdienas finansēm par vienu, zemāku maksu.

 
 • Ekonomiskā vide - 02.03.2021

  Video blogs: svarīgākais ekonomikā šonedēļ

  Video blogs: svarīgākais ekonomikā šonedēļ

  SEB bankas ekonomists Dainis Gašpuitis savā video blogā apkopo svarīgāko par notikumiem Latvijas un pasaules ekonomikā. Šī sadaļa ar aktuālākajiem apskatiem tiek papildināta katru nedēļu.

  Lasīt vairāk

 • Finanšu plānošana - 06.11.2020

  Budžeta iepirkšanās principi: kā tikt pie tā paša, tikai lētāk

  Budžeta iepirkšanās principi: kā tikt pie tā paša, tikai lētāk

  Sākot no apģērba un beidzot ar mēbelēm un elektroprecēm, gudri plānojot, teju visu iespējams iegādāties izdevīgāk. Pārzinot veikalu izpārdošanu grafikus, gadā var izdoties ietaupīt pat vairākus simtus eiro. Arī interneta veikali nereti piedāvā kuponus un atlaižu kodus – zinot, kur tos meklēt, par precēm nebūs jāmaksā pilna cena.

  Lasīt vairāk


Citi raksti par šo tēmu

Vairāk

Kontakti

 • +371 26668777
  +371 67779988

  Karšu un internetbankas bloķēšana

  24/7

  Citi jautājumi

  Privātpersonām

  Darbdienās 08.00 - 20.00

  Uzņēmumiem

  Darbdienās 08.30 - 18.00

S|E|B

Uzmanību! Jūsu pārlūkprogramma neatbilst SEB mājas lapas prasībām, lūdzu, atjaunojiet to vai izmantojiet citu ierīci lapas aplūkošanai.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.