Šogad lielos mīnusos iestigusī apstrādes rūpniecība pamazām rāpjas ārā no bedres. Turklāt tai ir potenciāls drīzumā kļūt par visas ekonomikas dzinējspēku, palielinot savu nozīmi tautsaimniecībā.
Oktobrī apstrādes rūpniecība iznira no mīnusiem, uzrādot kāpumu 1% apmērā.
Labas perspektīvas arī turpmāk
No 22 apstrādes rūpniecības nozarēm izlaides pieaugumu uzrādīja 12, tai skaitā divas no trim lielākās – kokrūpniecība un pārtikas rūpniecība.
Stimuli, nosacījumi, kas ļauj saglabāt darbību, starptautiskās tirdzniecības atjaunošanās, gan iepriekšējos mēnešos patukšotie krājumi veidos apstākļus nozares tālākai izaugsmei.
Atgūšanos gan bremzēs infekcijas izplatības otrais vilnis. Taču, neskatoties uz to, perspektīvas ir gana optimistiskas.
Potenciāls vilkt uz priekšu visu ekonomiku
Novembra iepirkumu vadītāju aptaujas liecina, ka pasaules apstrādes rūpniecības izlaide pieauga straujāk kopš 2018. gada janvāra un temps ir viens no labākajiem pēdējās desmitgades laikā.
Izlaide novembrī pieauga jau piekto mēnesi pēc kārtas. Nedaudz piezemētāka aina ir eirozonā, kur PMI indekss novembrī samazinājās līdz 53,8. Tomēr tas joprojām ir virs 50 un liecina par izaugsmes turpināšanos.
Tādejādi apstrādes rūpniecība varētu būt viena no nozarēm, kas vilks ekonomikas atgūšanos.
To atbalstīs globālās plūsmas un īpaši eksports. Interesantas vēsmas vērojamas pakalpojumu eksporta sadaļā – ražošanas pakalpojumi, kas varētu norādīt uz notiekošajām izmaiņām globālo piegāžu ķēdēs, kur parādās jaunas iespējas un mūsu ražotāji tās izmanto.
Priekšā zaļais kurss un digitalizācija
Situācija starp apakšnozarēm tuvāko mēnešu laikā joprojām būs nevienmērīga, piemēram, apģērbu un dzērienu ražošanā mīnusi var dzīt ilgāk. Nākamgad aktivitāte starp nozarēm izlīdzināsies.
Pārliecinošāka izaugsmes nostiprināšanās sagaidāma sākot ar nākamā gada otro ceturksni. Veidojas labi apstākļi, lai apstrādes rūpniecība palielinātu savu lomu tautsaimniecībā. Tādēļ svarīgi būs nozari atbalstīt, gan pārdzīvojot esošos izaicinājumus, gan spēju transformēties atbilstoši jaunajam zaļajam kursam un digitalizējoties.
Atlikušajos divos mēnešos atgūšanās nespēs nodzēst iekrājušies mīnusus un par gadu kopumā uzrādīs sarukumu.