Switch to mobile version. Augšup

Ekonomiskā vide - 20.08.2020
koronavīruss | attīstības prognozes

Inflācijas atgriešanās – ekonomika atdzīvojas no Covid-19 tvēriena

Inflācijas atgriešanās – ekonomika atdzīvojas no Covid-19 tvēriena Foto: Jenna Day, Unsplash

Jūlijā, salīdzinot ar iepriekšējo mēnesi, Latvijā palielinājušās preču un pakalpojumu cenas, kas liecina par ekonomikas atgūšanos no koronavīrusa. Kā, mijiedarbojoties ar patēriņu, algām un situāciju darba tirgū, inflācija attīstīsies turpmāk?

Jūlijā, salīdzinot ar jūniju, patēriņa cenu līmenis palielinājās par 0,2%. Būtiskākais kāpums bija pakalpojumiem (+0,5%), kamēr precēm cenu līmenis pieauga par 0,1%.

Kāpums jūlijā bija nedaudz netipiski ierastajam cenu ciklam. Taču ekonomika pārliecinoši sāka atbrīvoties no Covid-19 tvēriena, kas atdzīvināja patēriņu un attiecīgi arī cenas.

Būtiskākā ietekme uz cenu izmaiņām bija cenu kāpumam degvielai, pārtikai, alkoholam un veselības aprūpei, kā arī cenu kritumam apģērbam un apaviem, kā arī mājoklim. Rezultātā jūlijā gada inflācija atgriezās pozitīvajā teritorijā – 0,5%.

Izvēdinātas bažas par deflāciju

Domājams, ka augustā cenās atspoguļosies tradicionālā sezonalitāte, kas liks cenu līmenim atkal atgriezties deflācijas zonā.

Straujā atgūšanās ir izvēdinājusi bažas par deflācijas spirāles nostiprināšanos. Tuvākajos mēnešos deflācijai labvēlīgi apstākļi vēl saglabāsies, taču uz gada beigām inflācija atgriezīsies.

Naftas cenu prognozes sola minimālu, bet pieaugumu. Pamazām piedāvājums samērojas ar pieprasījumu, samazinot cenu krituma iespējas.

Tikmēr pārtikas sadārdzināšanās turpināsies, kaut tirgū arvien pārliecinošāk sevi pieteiks jaunais spēlētājs, kā dēļ periodiski iespējami arī cenu kari. ANO pārtikas cenu indekss jūlijā pieauga otro mēnesi pēc kārtas, sasniedzot 94,2 punktus. Līdzīgi kā jūnijā augu eļļu, piena produktu un cukura cenu pieaugums kompensēja cenu samazināšanos gaļai, labības cenu indeksam saglabājoties nemainīgam.

Kopumā labības raža pasaulē solās būt laba un zemais graudaugu pieprasījums no enerģētikas sektora nozīmē vāju cenu spiedienu no izejvielu puses.

Mazumtirdzniecības apjomi jau ir palielinājušies virs pirmskrīzes līmeņa un īstermiņā vēlme iepirkties var uzturēt labu patēriņa aktivitāti, palielinot arī cenu spiedienu. Ilgākā termiņā patēriņa un arī cenu izmaiņas diktēs apstākļi darba tirgū un algās, kas varētu nākamgad strauji atgūties. Tas atkal uzsildīs inflāciju, īpaši pakalpojumu cenas.

Dainis Gašpuitis
SEB bankas ekonomists

Vai Tu uzveiktu kibernoziedznieku?

Izspēlē kiberkvestu un pārliecinies, ka proti pasargāt savas finanses

 • Ekonomiskā vide - 10.08.2020

  Latvijas IKP: Rāpjamies ārā no vidēji dziļas bedres

  Latvijas IKP: Rāpjamies ārā no vidēji dziļas bedres

  Lai gan Latvijas IKP šā gada 2. ceturksnī pieredzēja būtisku kritumu, virknei citu valstu jārāpjas ārā no vēl dziļākas ekonomikas bedres. Atspaidu Latvijā sniedz fiskālie stimuli, taču būtiskākais izaicinājums ir pareizi izmantot šos resursus ilgtspējīgi, ne tik daudz fokusējoties uz īstermiņa aktivitātes noturēšanu.

  Lasīt vairāk

 • Ekonomiskā vide - 05.08.2020

  Iepirkšanās Covid-19 ēnā – “sitam pušu” pērnā gada rādītājus

  Iepirkšanās Covid-19 ēnā – “sitam pušu” pērnā gada rādītājus

  Par spīti Covid-19 pandēmijai un valdošajai nenoteiktībai mazumtirdzniecības apgrozījums jūnijā pieauga par 4,6%, pārsniedzot pērnā gada rādītājus. Kā skaidrojama šī atgūšanās, bet kad gaidāma kāpuma pierimšanās?

  Lasīt vairāk


Citi raksti par šo tēmu

Vairāk

Kontakti

 • +371 26668777
  +371 67779988

  Karšu un internetbankas bloķēšana

  24/7

  Citi jautājumi

  Privātpersonām

  Darbdienās 08.00 - 20.00

  Uzņēmumiem

  Darbdienās 08.30 - 18.00

S|E|B

Uzmanību! Jūsu pārlūkprogramma neatbilst SEB mājas lapas prasībām, lūdzu, atjaunojiet to vai izmantojiet citu ierīci lapas aplūkošanai.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.