Kamēr pārtika un veselības aprūpes pakalpojumi kļuvuši dārgāki, cenu ziņā pieejamāks ir apģērbu un apavu sortiments, kā arī ēdināšanas pakalpojumi un izklaide. Taču kāda gan nozīme cenai, ja pandēmijas laikā šīs lētās preces un pakalpojumi tik un tā nav pieejami?
Novembrī inflācija mēneša laikā samazinājās par 0,3%.
Dažādas realitātes
Cena līmeņa kritums nebija pārsteigums. Sezonālos faktorus pastiprināja saslimstības pieaugums un ierobežojumu pastiprināšana, kas atsaucās arī krītošā mobilitātē. Tādēļ izteiktākais kritums bija vērojams apģērbu un apavu, kā arī ar atpūtu, izklaidi un ēdināšanu saistīto pakalpojumu cenās.
Šādos apstākļos rodas jautājums par to, cik svarīgas ir cenas, ja prece vai pakalpojums pat īsti nav pieejams.
Samazinājās arī degvielas cenas, kas ir neliels atspaids tiem, kas izvēlas apceļot Latvijas āres. No otras puses, cenu kāpumu piedzīvoja pārtika un veselības pakalpojumi, kas ikdienā ir daudz jūtamāka tēriņu sastāvdaļa. Tādēļ nepārsteidz, ka iedzīvotāju inflācijas uztvere atšķiras no patēriņa cenu indeksa uzburtās ainas.
Augušas pārtikas un veselības aprūpes cenas
Salīdzinot arī ar iepriekšējā gada novembri, kas uzrāda cenu līmeņa kritumu par 0,7%, vidējā patēriņa grozā lielākais cenu kāpums ir bijis pārtikai, kā arī veselībai, kam ir daudz lielāka nozīme par cenu kāpumu ar atpūtu, izklaidi un ēdināšanu saistītajiem pakalpojumiem.
Cenu līmeni negatīvajā zonā joprojām notur enerģijas un apavu un apģērbu cenu sarukuma ietekme. Drīzumā šī samazinājuma ietekme uz inflāciju sāks izplēnēt, bet ekonomikai atgūstoties, devums uz inflāciju varētu jau kļūt pozitīvs.
Šogad gada vidējā inflācija tomēr uzrādīs nelielu pieaugumu 0,3% apmērā, bet nākamgad kāpums būs izteiktāks.
Mērens cenu kāpums saglabāsies pārtikai, bet jautājums ir par to, cik sparīgi atkopsies šobrīd ierobežotie un slēgtie pakalpojumu sektori. Rezultātu noteiks tas, cik daudz spēka šajos mēnešos būs uzkrājies pieprasījumā un piedāvājuma spējā reaģēt.
Ja iedzīvotāju kāre atjaunosies straujāk par uzņēmēju spēju to remdēt, cenu kāpums būs visai straujš. Vakcīnas un no tās izrietošās cerības uz normalizāciju ir sākušas atdzīvināt inflācijas gaidas. Piemēram, ASV tās sasniegušas 18 mēnešu augstāko līmeni.
Paredzam, ka nākamgad inflācija atgriezīsies pie 2% robežas.