Dati turpina norādīt uz strauju mazumtirdzniecības atgūšanos. Mazinoties plašajām patēriņa iespējām, Latvijas iedzīvotāji pievēršas elektroierīču krājumu atjaunošanai, kā arī medicīnisko preču un izklaides ekipējuma iegādei.
Jūlijā mazumtirdzniecības apgrozījums pieauga par 3,8%. Pārtikas preču mazumtirdzniecība pieauga par 1,7%, bet nepārtikas, neieskaitot autodegvielas mazumtirdzniecību, palielinājās par 4,4 %, autodegvielas – par 6,8%.
Būtiskākais kāpums bija mājsaimniecības elektroierīču (+27,1%), kultūras preču un atpūtai paredzēto preču (+12,3%) un farmaceitisko un medicīnisko preču mazumtirdzniecībā (+10,1%).
Nozīmīgākais kritums bija mazumtirdzniecībā stendos un tirgos (-9,7%) un apģērbu un apavu mazumtirdzniecībā (-3,2%).
Turpinās strauja atgūšanās
Mazumtirdzniecības straujā atgūšanās un iepriekšējā gada līmeņa pārsniegšana nav pārsteigums par spīti ievērojamam ekonomiskās aktivitātes kritumam, kas koncentrējies noteiktās nozarēs.
Darba tirgū situācija ir pasliktinājusies, bet ne dramatiski. Mūsu aptaujas rāda, ka uzņēmēji nav arī steigušies griezt algas.
Mazinoties plašajām patēriņa iespējām un augot piesardzībai, iedzīvotāju fokuss ir novirzījies uz mazumtirdzniecību.
Dati parāda, ka izaugsmi vecinājusi pielāgošanās jaunajiem apstākļiem laika pavadīšanai mājā iegādājoties un atjaunojot elektroierīču krājumus. Bet akcentu maiņa izklaidē un atpūtā ir licis iegādāties atpūtas un izklaides ekipējumu. Tāpat medicīnisko preču iegādes pieaugums norāda uz centieniem stiprināt veselību.
Uzlabojas arī noskaņojums
Nav brīnums, ka mazumtirdzniecības noskaņojums augustā jau ir izspraucies no negatīvās teritorijas un uzrāda 1.8 punktus, kamēr citiem sektoriem līdz tam vēl patālu. Patērētāju noskaņojums augustā arī ir piedzīvojis lēcienu līdz -12.8. Tomēr līdz pozitīvam noskaņojumam vēl ir ļoti tālu, jo pozitīvs patērētāju noskaņojums ir salīdzinoši reta parādība. Pēdējo reizi un visilgāk tas bija vien laika posmā no 2005. līdz 2007. gadam.
Mazumtirdzniecībā kāpums turpināsies, kaut tempi varētu nedaudz pierimt. Daudz būs atkarīgs mājsaimniecību noskaņojuma rudens un ziemas mēnešos un tas, vai spēsim izvairīties no ierobežojumu atjaunošanas.