Switch to mobile version. Augšup

Ekonomiskā vide - 10.08.2020
koronavīruss | attīstības prognozes | IKP

Latvijas IKP: Rāpjamies ārā no vidēji dziļas bedres

Latvijas IKP: Rāpjamies ārā no vidēji dziļas bedres Foto: Marcel Strauß, Unsplash

Lai gan Latvijas IKP šā gada 2. ceturksnī pieredzēja būtisku kritumu, virknei citu valstu jārāpjas ārā no vēl dziļākas ekonomikas bedres. Atspaidu Latvijā sniedz fiskālie stimuli, taču būtiskākais izaicinājums ir pareizi izmantot šos resursus ilgtspējīgi, ne tik daudz fokusējoties uz īstermiņa aktivitātes noturēšanu.

Šā gada 2. ceturksnī Latvijas IKP gada laikā sarucis par 9,8%.

Apjoma samazinājums bija vērojams ražojošajās nozarēs par 3,8% un pakalpojumu nozarēs par 11%, tajā skaitā mazumtirdzniecībā par 1,6%. 

Smagākais ceturksnis ekonomikā

2. ceturksnis bija smagākais posms ekonomikā, kad ierobežojumu ieviešana strauji sabremzēja ekonomisko aktivitāti, noteiktās nozarēs, kas saistītas ar tūrismu, ēdināšanu un izklaidi, to palēninot pat līdz minimumam.

Tā kā īstu precedentu notikušajam nav, novērtējumi par ekonomikas veikumu un ilgtermiņa ietekmi šajā laika posmā pagaidām var būt ļoti aptuveni. Visumā gan redzams, ka ir valstu grupas, kas šo periodu ir pārdzīvojušas veiksmīgāk, salīdzinot ar to, kas tika prognozēts.

Pateicoties savlaicīgajiem ierobežojumiem, uzņēmēju elastībai un iepriekšējās krīzes rūdījumam, Latvijas ekonomiku vīrusa vilnis ir skāris vidēji smagi.

Sava nozīme bija arī tam, ka Latvijas tautsaimniecība nebalstās nozarēs, kuras vīrusa triecienam tika pakļautas vissmagāk.

Citviet klājas grūtāk

Īpaši smagu kritumu piedzīvojuši Eiropas dienvidi. Ceturkšņa laikā eirozonas ekonomika ir nokritusi par 12,1%, gada laikā par 15%. Tādas valstis kā Francija, Itālija un Spānija šobrīd piedzīvo līdzīgu ekonomikas sarukumu, ko Latvija piedzīvoja Globālās finanšu krīzes laikā. Arī Vācijas ekonomiskās aktivitātes sarukums ir bijis lielākais daudzu desmitgažu laikā.

Šobrīd gan skarto nozaru un valstu ekonomiskajos datos redzam atgūšanās tendences. 3. ceturksnī, ņemot vērā ražošanas un patēriņa atgūšanos, turpinās pienākt pozitīvas ziņas.

Taču vīruss ir uz palikšanu. Vai vismaz tas paliks ilgāk, nekā mums gribētos. Tādēļ šur tur jau nomanāms panīkums pārliecībā, ka turpināsies “V veida” atveseļošanās.

Izteiktāk šāds panīkums vērojams valstīs, kur Covid-19 izplatība atkal uzņem apgriezienus.

Piesardzība un nenoteiktība saglabāsies

Uz rudens pusi bezdarbs varētu pieaugt un situācija kļūt atkal nenoteiktāka, kas varētu ietekmēt patēriņa aktivitāti. Varētu pieaugt arī mājsaimniecību un uzņēmumu skaits, kuri kļūs piesardzīgāki, redzot vīrusa globālo ietekmi un progresa trūkumu. Pasaulē atveseļošanās un panākumi cīņā ar vīrusu ritēs nevienmērīgi.

Iespējami jauni uzplaiksnījumi arī Latvijā, kas var likt ierobežojumus atkal pastiprināt. Vīruss no īstermiņa kļūst jau par vidēja termiņa risku Latvijas un arī globālajai ekonomikai. Atspaids būs milzīgie fiskālie stimuli, kas mīkstinājuši kritumu un uzlabojuši atgūšanās iespējas.

Taču būtiskākais izaicinājums ir pareizi izmantot šos resursus ilgtspējīgi, ne tik daudz fokusējoties uz īstermiņa aktivitātes noturēšanu.

Ilgtspējīgu tehnoloģiju ieviešanas paātrināšana, nosacījumu un infrastruktūras izveide, kā arī iedzīvotāju digitālo prasmju uzlabošana ir primārie mērķi. Tāpat būtiski uzturēt atbalsta pasākumus uzņēmējiem, lai izvairītos no strauja bezdarba pieauguma rudenī.

Šajos dažos mēnešos pasaules un Eiropas ekonomika ir iekritusi ļoti dziļā bedrē, no kuras izrāpšanās rādās būt ilgstoša. Ņemot vērā vīrusa faktoru, uz nākamo gadu būtu jāskatās bez sakāpināta optimisma. Var izrādīties, ka daudzie sociālās distancēšanās pasākumi ir uz ilgāku palikšanu, īstermiņa pielāgošanās nestrādā un jāmeklē jauni risinājumi.

Dainis Gašpuitis
SEB bankas ekonomists

Jums nekur nav jādodas – pārvaldiet finanses internetā

 

 • Ekonomiskā vide - 05.08.2020

  Iepirkšanās Covid-19 ēnā – “sitam pušu” pērnā gada rādītājus

  Iepirkšanās Covid-19 ēnā – “sitam pušu” pērnā gada rādītājus

  Par spīti Covid-19 pandēmijai un valdošajai nenoteiktībai mazumtirdzniecības apgrozījums jūnijā pieauga par 4,6%, pārsniedzot pērnā gada rādītājus. Kā skaidrojama šī atgūšanās, bet kad gaidāma kāpuma pierimšanās?

  Lasīt vairāk

 • Ekonomiskā vide - 20.07.2020

  Kad gaidāma inflācijas atdzīvošanās

  Kad gaidāma inflācijas atdzīvošanās

  Lai gan tuvākajos mēnešos inflāciju nedaudz atdzīvinās naftas cenas atgūšanās, būtisks cenu pieaugums gaidāms vien nākamgad, kad varētu sākties pārliecinošāka globālās ekonomikas augšupeja. Arī Latvijā deflācija varētu turpināties līdz gada beigām.

  Lasīt vairāk


Citi raksti par šo tēmu

Vairāk

Kontakti

 • +371 26668777
  +371 67779988

  Karšu un internetbankas bloķēšana

  24/7

  Citi jautājumi

  Privātpersonām

  Darbdienās 08.00 - 21.00
  Brīvdienās 10.00 - 18.00

  Uzņēmumiem

  Darbdienās 08.30 - 18.00

S|E|B

Uzmanību! Jūsu pārlūkprogramma neatbilst SEB mājas lapas prasībām, lūdzu, atjaunojiet to vai izmantojiet citu ierīci lapas aplūkošanai.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.