Switch to mobile version. Augšup

Ekonomiskā vide - 14.05.2020
koronavīruss | attīstības prognozes | ekonomika | inflācija

Latviju sasniegusi deflācija un tās nestie riski

Latviju sasniegusi deflācija un tās nestie riski

Aprīļa rādītāji liecina, ka Latvija pietuvojusies deflācijas posmam. Tirgotājiem nāksies pielikt pūles, lai atvilinātu pircējus un liktu viņiem vērt vaļā maciņus, tomēr vienlaikus parādās vairāki riski nekontrolējamai inflācijai ilgtermiņā.

Aprīlī vidējais patēriņa līmenis bija nemainīgs. Precēm cenas samazinājās par 0,8%, bet pakalpojumiem pieauga par 2,1 %.

Lielākā ietekme uz vidējā patēriņa cenu līmeņa izmaiņām cenu kāpumam pārtikai, ar atpūtu un kultūru saistītām precēm un pakalpojumiem, veselības aprūpei, restorānu un viesnīcu pakalpojumiem, alkoholam, kā arī cenu kritumam par transportu un mājokli.

Sākums pircēju vilināšanai

Ekonomikas panīkums un tam sekojošais patēriņš ir ievirzījis enerģijas cenas krituma fāzē. Tas šobrīd ir viens no primārajiem faktoriem, kas nobremzējis inflācijas kāpumu. Domāju, ka tuvākajā laikā būtu jābremzējas arī pakalpojumu inflācijai, ko noteiktu pieprasījuma vājināšanās.

SEB lietotne – Jūsu krāšanas mērķu sasniegšanai

Ne tikai ikdienas finanses un pārskaitījumi, bet arī dažādi risinājumi ērtai un automātiskai krāšanai.

Algu kāpuma aktualitāte, kas līdz šim dzina inflāciju, tuvākajā laikā pazudīs. Arī citos preču segmentos nāksies pielikt pūles, mazinot cenas, lai atvilinātu pircējus un liktu vērt vaļā savus maciņus.

Īstermiņā dominēs lejupvērsts spiediens, īpaši enerģijas cenu krituma ietekmē.

Ilgtermiņa inflācijas riski

Globālās un arī Latvijas gada vidējās inflācijas temps šogad būs aptuveni nulles līmenī. Savukārt pa mēnešiem gada inflācija turpmāk dzīvosies pa mīnusiem.

Šādas tendences balsta mājsaimniecību pirktspēju, bet ilgāka termiņa perspektīvas ir miglā tītas. Monetārā ekspansija apvienojumā ar slēgtām robežām, piegāžu ķēžu pārrāvumiem rada jaunus ilgtermiņa inflācijas riskus.

Inflācijas atgūšanās noteikti nāktu par labu, tomēr pārliecība, ka tās kāpumu būs iespējams nokontrolēt, var izrādīties maldīga.

Dainis Gašpuitis
SEB bankas ekonomists

Jums nekur nav jādodas – pārvaldiet finanses internetā

 

 • Ekonomiskā vide - 12.01.2021

  Video blogs: svarīgākais ekonomikā šonedēļ

  Video blogs: svarīgākais ekonomikā šonedēļ

  SEB bankas ekonomists Dainis Gašpuitis savā video blogā apkopo svarīgāko par notikumiem Latvijas un pasaules ekonomikā. Šī sadaļa ar aktuālākajiem apskatiem tiek papildināta katru nedēļu.

  Lasīt vairāk

 • Ekonomiskā vide - 11.05.2020

  Globālā ekonomika: vārga gaisma Covid-19 tuneļa galā

  Globālā ekonomika: vārga gaisma Covid-19 tuneļa galā

  Covid-19 pandēmija ir nostādījusi pasaules ekonomiku nepieredzēti sarežģītā situācijā. Apjomīgo valdības un centrālās bankas stimulēšanas pasākumu ietekme būs jūtama tikai pēc laika. Šoruden bezdarbs pakāpsies līdz līmenim, kas nav pieredzēts kopš pagājušā gadsimta 30. gadiem.

  Lasīt vairāk


Citi raksti par šo tēmu

Vairāk

Kontakti

 • +371 26668777
  +371 67779988

  Karšu un internetbankas bloķēšana

  24/7

  Citi jautājumi

  Privātpersonām

  Darbdienās 08.00 - 20.00

  Uzņēmumiem

  Darbdienās 08.30 - 18.00

S|E|B

Uzmanību! Jūsu pārlūkprogramma neatbilst SEB mājas lapas prasībām, lūdzu, atjaunojiet to vai izmantojiet citu ierīci lapas aplūkošanai.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.