Switch to mobile version. Augšup

Ekonomiskā vide - 06.01.2021
koronavīruss | attīstības prognozes | eksports

Preču eksports strauji atdzimst: vai sasniegsim jaunas virsotnes?

Preču eksports strauji atdzimst: vai sasniegsim jaunas virsotnes? Foto: Maksym Kaharlytskyi, Unsplash

Jau kādu laiku pienāk signāli par labiem apstākļiem eksporta izaugsmei. Valdot iepriekšējo mēnešu piesardzībai, noplicinātie krājumi šobrīd rada labu vilkmi daudzās preču grupās. Tāpat vietējie apstākļi – laba graudu raža, pieprasījuma aktivizēšanās pēc tehnoloģijām, elektroiekārtām, ir salikuši pozitīvu kopējo ainu Latvijas preču eksportā.

Uzteicami rezultāti

Pirmais spēcīgais signāls bija septembrī, kad eksports auga par 13%. Bet arī oktobrī eksporta pieaugums par 7,7% ir ļoti izcils rezultāts.

Pie pārliecinošas izaugsmes atgriezās kokrūpniecība (+10,8%). Iespaidīgs kāpums turpinājās elektroiekārtu un elektroierīču preču (+20,9%), graudaugu (+33,2%), gan mehānisko ierīču (+10,9%) eksportā.

Tikmēr sarukums valdīja alkohola (-14,1%), transporta līdzekļu (-14,7%) un naftas produktu eksportā (-9%). Domājams, ka šajās nozarēs kritums sāks dilt līdz ar valstu ierobežojumu samazināšanu un situācijas normalizēšanos.

Iespēja sasniegt jaunas virsotnes

Kā prognozējām, preču eksports būs viens no ekonomikas vilcējiem, kaut atsevišķās preču grupās atkopšanās ritēs gausāk. Vietējie ierobežojumi vēl tuvākos mēnešus nospiedīs patēriņu, bet iespējas preču eksportā būs optimistiskākas, par ko liecina globālās tirdzniecības atjaunošanās.

Pakalpojumos pārliecinošāka atgūšanās būs novērojama nākamā gada pirmā ceturkšņa beigās. Septembra un oktobra izrāviens ir pietuvinājis kopējos eksporta apjomus desmit mēnešos līdz pērnā gada līmenim, atpaliekot vien par 0,26%.

Tādejādi preču eksports var izrādīties viens no pozitīvajiem pārsteigumiem šogad, kad neskatoties uz pastāvošo krīzi, gadu izdodas noslēgt ar jaunu virsotņu sasniegšanu.

Joprojām nezināmais, kas var iedragāt uzņemto gaitu, īpaši kokrūpniecībā, nākamā gada sākumā ir Brexit sarunu iznākums. Tas, visticamāk, neatstās būtiskas sekas ilgtermiņā, bet īstermiņā var nobremzēt eksportu uz Apvienoto Karalisti un atstāt robu kopējā eksportā.

Dainis Gašpuitis
SEB bankas ekonomists

Jums nekur nav jādodas – pārvaldiet finanses internetā

 

 • Ekonomiskā vide - 21.12.2020

  Globālā vilkme rada iespējas apstrādes rūpniecībai

  Globālā vilkme rada iespējas apstrādes rūpniecībai

  Šogad lielos mīnusos iestigusī apstrādes rūpniecība pamazām rāpjas ārā no bedres. Turklāt tai ir potenciāls drīzumā kļūt par visas ekonomikas dzinējspēku, palielinot savu nozīmi tautsaimniecībā.

  Lasīt vairāk

 • Ekonomiskā vide - 07.12.2020

  Cik dziļā kupenā šoziem iestigs ekonomika?

  Cik dziļā kupenā šoziem iestigs ekonomika?

  No atkārtotas ekonomiskās lejupslīdes izvairīties neizdosies, taču tās mērogs būs atkarīgs no valsts atbalsta, noteiktajiem ierobežojumiem un sabiedrības sekmēm vīrusa izplatības apstādināšanā. Vai vakcīnas parādīšanās spēs būtiski ietekmēt spēles noteikumus?

  Lasīt vairāk


Citi raksti par šo tēmu

Vairāk

Kontakti

 • +371 26668777
  +371 67779988

  Karšu un internetbankas bloķēšana

  24/7

  Citi jautājumi

  Privātpersonām

  Darbdienās 08.00 - 21.00
  Brīvdienās 10.00 - 18.00

  Uzņēmumiem

  Darbdienās 08.30 - 18.00

S|E|B

Uzmanību! Jūsu pārlūkprogramma neatbilst SEB mājas lapas prasībām, lūdzu, atjaunojiet to vai izmantojiet citu ierīci lapas aplūkošanai.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.