ASV prezidenta vēlēšanās ir uzvarējis Republikāņu partijas kandidāts Donalds Tramps. Oficiāli amatā viņš stāsies 2017. gada 20. janvārī un, ņemot vērā to, ka Republikāņu partijai būs vairākums Senātā un Pārstāvju Palātā, tas būtiski varētu atvieglot Trampa vēlēšanu solījumu īstenošanu. SEB grupas analītiķi komentē iespējamās izmaiņas ASV un pasaules ekonomikā, Trampam kļūstot par ASV prezidentu.
Ietekme uz Latviju
1. Kādu ietekmi uz Latvijas ekonomiku varētu atstāt prezidenta vēlēšanas ASV?
Šobrīd nav pamata veidot pārāk dramatiskus scenārijus. Tūlītēja ietekme uz ekonomiku nav gaidāma, bet ilgākā termiņā izmaiņas var būt pietiekami nozīmīgas, samazinot arī ekonomikas izaugsmes iespējas. Būtiski, lai atziņas noteikti ņemtu vērā arī politikas veidotāji Latvijā. Svarīgi rūpēties ciešāku Eiropas integrāciju.
Sākotnējā finanšu tirgu reakcija bija prognozējama un viļņošanās tuvākajās nedēļās turpināsies. Svārstības vada neskaidrība – nav īsti skaidrs, ko no jaunā prezidenta sagaidīt. Respektīvi, cik lielā mērā tiks turpināta priekšvēlēšanu retorika un kādi būs jaunie uzstādījumi. Vēl ir jautājums, cik liela un cik ilgi būs apņēmība īstenot dāsni bārstītos vēlēšanu kampaņas solījumus. Līdz šim tie ir bijuši ļoti vispārināti un pretrunīgi.
Ja balstāmies uz vēlēšanu kampaņas solījumiem, tad riski Latvijas izaugsmei ilgākā termiņā pastāv. Pirmkārt, virzība uz protekcionismu un brīvās tirdzniecības ierobežojumi ietekmēs eksporta izaugsmi. Otrkārt, ģeopolitiskā nenoteiktība, kas veidosies reģionā, ierobežos kopējo noskaņojumu, kas var bremzēt investīciju aktivitāti un patēriņu. Liela loma būs tam, kādu komandu Tramps izveidos un cik prasmīgi īstenos savu programmu. Situācijai norimstot, pamazām iezīmēsies jaunie nosacījumi, kad varēs arī precīzāk vērtēt potenciālo ietekmi uz Latviju.
2. Kā vēlēšanas ietekmējušas finanšu tirgu?
Trampa uzvara bija negaidīta finanšu tirgiem, lai gan šāda varbūtība netika pilnībā noliegta kā neiespējama. Kā jau bija gaidāms, finanšu tirgi šobrīd reaģē negatīvi: dolārs ir zaudējis vērtību kopā ar Meksikas peso, bet globālā riska mazināšana ir likusi gan fiksētajiem ienākumiem, gan akciju tirgiem reaģēt negatīvi.
3. Vai pieaugošā ģeopolitiskā neskaidrība neietekmēs negatīvi Latvijas investīciju klimatu?
Šobrīd ir pāragri spriest par gala rezultātu. Daudz kas vēl var mainīties Trampa retorikas akcentos, kad viņš kļūs par prezidentu. Lai vai kā – jebkāda veida neskaidrības, vienmēr liek investoriem būt piesardzīgiem, tāpēc Latvijai nāksies pieņemt tādus lēmumus, kuri palielinātu investoru apetīti. Politiskajā dienaskārtībā Latvijas valdībai nāksies rast adekvātus risinājumus, kas atbilst jaunajai ģeopolitiskajai situācijai un jaunajiem ekonomikas izaicinājumiem.
4. Vai Latvijai un citām Austrumeiropas valstīm tagad ir pamats justies mazāk drošām?
Drošības līmeni nosaka starptautiskie nosacījumi, kurus ir uzņēmušās ASV. Lai arī vēlēšanu kampaņas laikā Tramps nāca klajā ar vairākiem izteikumiem attiecībā uz NATO darbību (tostarp nosaucot to par novecojušu organizāciju), tomēr tie netika vērsti pret NATO kā organizāciju, drīzāk šie izteikumi bija virzīti uz to, lai pamudinātu NATO dalībvalstis ievērot pašu pieņemtos pienākumus. Latvija ir aktīvi darbojusies, lai palielinātu valsts aizsardzībai paredzētos līdzekļus un 2018. gadā sasniegtu 2% no IKP ienākumiem, tādā veidā apliecinot savu apņēmību ievērot NATO prasības.
Situācija ASV
5. Kādi ir vēlēšanu rezultāti?
Par Donaldu Trampu nobalsojuši 289 elektorāta pārstāvji (nepieciešamas 270 elektorāta balsis), bet par Hilariju Klintoni – 218 elektorāta pārstāvji.
6. Kas kontrolēs ASV Kongresu?
Republikāņi saglabāja savu vairākumu Pārstāvju Palātā un Senātā (skatīt dalījumu zemāk). Šāds rezultāts tika gaidīts, kaut gan pastāvēja iespēja, ka demokrāti iegūs savu vairākumu Senātā. Jaunais Kongress pirmo reizi sanāks kopā 2017. gada 3. janvārī, un, sākot ar šo datumu, viņiem tiek piešķirtas likuma pieņemšanas tiesības.
7. Kādas politiskās darbības šobrīd tiks veiktas?
Tramps sāks veidot savu administrāciju, bet Baraks Obama turpinās pildīt prezidenta pienākumus. Apmēram pēc mēneša vēlēšanu kolēģija oficiāli paziņos, ka Tramps ir kļuvis par prezidentu un rezultāti tiks oficiāli atrādīti Senātā 2017. gada 6. janvārī. 20. janvārī Tramps dos svinīgo zvērestu kā Prezidents.
ASV politiskā karte sākot ar 2017. gadu
8. Kādu ietekmi vēlēšanas atstās uz ASV iekšpolitiku?
Vēsturiski ir piemēri, kad “netīras” un dažreiz naidpilnas vēlēšanas kampaņas atstāj ilgstošu ietekmi uz ASV iekšpolitiku. Tramps uzsāks savu pilnvaru termiņu ar lielu uzticības deficītu un izteikti polarizētu vēlētāju vēlmi redzēt aktīvu jaunā Senāta un Vašingtonas rīcību. Dienaskārtībā parādīsies būtiski politiski jautājumi, kas vēlēšanu kampaņas laikā izpalika. Trampam ir lielākas iespējas audzēt savu popularitāti iekšpolitikā, bet iespējams to nāksies darīt uz ārpolitikas un starptautisko attiecību rēķina. Viņam nāksies saskarties ar ļoti lielu izaicinājumu, lai ieviestu dzīvē lietas, uz kurām balstījās viņa vēlēšanu kampaņa un attaisnotu radīto personības tēlu ASV.
9. Kāda būs ietekme uz republikāņiem?
Sašķeltajai Republikāņu partijai tagad, kad demokrāti pēc astoņiem gadiem ir zaudējuši Balto namu, ir liels potenciāls, lai sanāktu kopā. Trampa pacietības mērs pret kritiķiem nav neizsmeļams, un tas varētu radīt īstermiņa saspīlējumus Republikāņu partijā, taču fakts, ka Kongress ir Trampa pusē, sniegs viņam neparasti spēcīgu nostāju iekšpolitikā.
Vēlēšanu ietekme uz ASV ekonomiku un starptautisko politiku
10. Vai nepieciešams pārskatīt ASV izaugsmes prognozi?
Lai arī Trampa ekonomikas politika ieskicē izaugsmi, balstoties uz tādiem pasākumiem kā lielo nodokļu mazināšana, uzraugošās vides ietekmes mīkstināšana un investīciju palielināšana infrastruktūrā, tai trūkst jebkāda vienota redzējuma par valsts jeb publiskā sektora finansēm. Visticamāk, ka īstermiņā šāda paaugstināta nenoteiktība var ievainot ekonomikas stabilitāti. Ilgtermiņā ekonomikas attīstību noteiks tādi faktori kā ārējās tirdzniecības attiecības ar citām valstīm.
11. Vai var mainīties pasaules attīstības prognozes?
Pasaules ekonomikas izaugsme ir lēna un pastāv vairāki riski, kuri attīstību var vēl vairāk piebremzēt. Ņemot vērā, ka tuvākajā laikā ASV ekonomika nonāks izteiktākā neskaidrības zonā, bet pasaulē var palielināties starptautiskās tirdzniecības ierobežojumi, visticamāk, ka pasaules ekonomikas izaugsmes tempu prognoze tiks mazināta. Jāatzīst, ka pagaidām gan nav skaidrs, vai Tramps patiesi ķersies klāt iepriekš solītajiem ārējās tirdzniecības ierobežojumiem.
12. Kā var mainīties ASV un Krievijas attiecības?
Līdz ar Trampa uzvaru vēlēšanās, pasaules drošības situācija kļūst mazāk skaidra un ir grūtāk prognozējama. Iespējams, ka turpmāk var uzlaboties Krievijas un ASV attiecības, taču tas sarežģītu ASV un Eiropas Savienības (ES) sadarbību. Konflikts Ukrainā jau tāpat palielina risku ASV un ES attiecībām, ņemot vērā Trampa izolēto skatījumu uz ASV lomu NATO darbības nodrošināšanā, kas var radīt vakuumu pasaules drošības politikā. ES, kura jau šobrīd cīnās ar iekšējo sašķeltību pēc Brexit, situācija kļūtu vēl jūtīgāka. Trampa uzvara rada vēl lielāku uzticēšanos populistisko partiju pārstāvjiem Eiropā un rada neskaidrību par nākamajā gadā gaidāmajām vēlēšanām Francijā, Vācijā un Nīderlandē.
13. Vai prezidenta vēlēšanām būs ietekme uz naftas cenām?
ASV naftas un ogļu rūpniecība šobrīd varētu gavilēt par Trampa uzvaru vēlēšanās. Ņemot vērā solījumus vājināt šī sektora uzraudzību un radīt labvēlīgākus apstākļus attīstībai ASV, iespējams, tas sekmētu naftas ieguves palielināšanos ASV, kas ietekmētu naftas cenas pazemināšanos pasaules tirgū.
14. Kāda var būt īstermiņa un ilgtermiņa ietekme uz ASV dolāra kursu?
Redzam, ka jau šodien ASV dolārs ir kļuvis būtiski vājāks, un visticamāk tā lejupslīde vai svārstības turpināsies tik ilgi, kamēr saglabāsies galvenā neskaidrība – cik lielā mērā Tramps ir gatavs pieturēties pie vēlēšanu kampaņā dotajiem solījumiem un tos ieviest. Tomēr nevajadzētu atmest iespēju, ka, palielinoties starptautiskās tirdzniecības ierobežojumiem un politiskajai neskaidrībai, ASV dolārs ilgtermiņā kļūs pieprasīts un pat var palielināt savu vērtību.
15. Kādas izmaiņas sagaidāmas akciju tirgū?
Kā jau bija gaidāms, pasaules akciju tirgos sākotnējā reakcija bija negatīva. Tomēr, pagaidām akciju indeksa lejupslīde Eiropas akciju biržās ir ievērojami mazāka nekā pēc “Brexit” referenduma. Visticamāk, Trampa uzvaru akciju tirgus vērtēs negatīvi arī ilgtermiņā, ņemot vērā uzņēmumu peļņas samazinājuma draudus, ja ASV uzsāktu aktīvu rīcību, kas apgrūtinātu starptautiskās tirdzniecības nosacījumus.
16. Kā Federālā rezervju banka reaģēs uz vēlēšanas rezultātiem?
Visticamāk, ka ņemot vērā pieaugošo nestabilitāti finanšu tirgos pēc vēlēšanu rezultātu paziņošanas, FRS decembra tikšanās laikā varētu arī nepieņemt lēmumu par bāzes procentu normas palielināšanu, kā tas tika sagaidīts. Tramps un citi republikāņi Kongresā samērā kritiski vērtē pašreizējo vēsturiski zemo procentu likmju politiku, kā arī FRS vadītāju Džanetu Jellenu. Lai arī FRS vadītājas kadence noslēdzas 2018. gada februārī, nevar atmest iespēju, ka Tramps varētu iejaukties FRS darbībā un nomainīt esošo vadītāju ar sev pieņemamāku kandidatūru, bet tā būtu samērā brutāla iejaukšanās centrālās bankas neatkarībā. Turklāt, ja Tramps patiešām ieviestu solītās nodokļu un finanšu politikas izmaiņas, tas spiestu FRS ķerties klāt stingrākiem naudas politikas pasākumiem ātrāk nekā tas tiek paredzēts šobrīd.
Atbildes gatavotas, balstoties uz situāciju trešdien, 9. novembrī, plkst. 7:30