Switch to mobile version. Augšup

Ekonomiskā vide - 01.08.2017
patēriņš | rūpniecība

Vai ekonomika pārvarēs 5% robežu?

Vai ekonomika pārvarēs 5% robežu?

Kā liecina ātrais novērtējums, otrajā ceturksnī iekšzemes kopprodukts (IKP) gada laikā ir audzis par 4.8%, uzrādot augstāko kāpumu pēdējo piecu gadu laikā. Labā veikuma pamatā bija iespaidīgais rūpniecības pieaugums par 8%.

Pārliecinoši turpina ieskrieties arī būvniecības nozare (+14%), kas tuvāko gadu laikā būs nozīmīgs ekonomikas aktivitātes katalizators. Mērenā apjomā turpināja pieaugt pievienotā vērtība pakalpojuma nozarēs (+3%).

Veiksmīgs globālais fons

Patlaban visi faktori Latvijas ekonomikai ir izkārtojušies ļoti labvēlīgi. Globālais fons palīdz stiprināt eksporta un rūpniecības attīstības iespējas. Papildus tam arvien pārliecinošāk ekonomikā sāk atgriezties ES fondi. Tas veido pozitīvu vidi noskaņojumam sabiedrībā un attiecīgi patēriņa pieauguma turpinājumam. Šīs tendences labi parādās pieprasījumā pēc hipotekārajiem kredītiem, kas SEB bankā ir sasniedzis augstāko līmeni pēdējo deviņu gadu laikā.

Turpmākajos ceturkšņos izaugsmes svārstības koriģēs būvniecības nozares atgūšanās temps, kuras ietekmē kopējā izaugsme var arī pārlēkt 5% atzīmei. Ļoti straujš kāpums varētu uzrādīties trešajā ceturksnī, jo vājais IKP pieaugums pērn rada bāzes efektu straujam kāpumam šogad.

Vai būs 5%

Redzot otrā ceturkšņa veikumu, aktuāls ir jautājums par tālākās izaugsmes perspektīvām. Proti – vai ekonomikas izaugsmes temps ir spējīgs pārsniegt 5%. Lai šādu tempu sasniegtu un noturētu, jāsaglabājas labvēlīgi apstākļi tālākai eksporta un rūpniecības izaugsmei, kā arī jāaktivizējas patēriņam. Tas, ko redzam – lai arī izaugsme mazumtirdzniecībā paātrinās, patēriņš kopumā vēl ir salīdzinoši viduvējs. Pārtikas tirdzniecība stagnē, bet nepārtikas preču tirdzniecībai nepieciešama tālāka nosacījumu stiprināšanās, piemēram, lielāka iedzīvotāju pārliecība par nākotni un straujāka nekustamā īpašuma tirgus attīstība.

Tādēļ, visticamāk, patēriņš uzlabosies pakāpeniski un nākamgad to stiprinās nodokļu izmaiņas, bet piesardzības noskaņa vēl pilnībā zudusi nebūs.

Jāņem vērā, ka arvien izteiktāk ekonomikā veidojas šaurās vietas, kad ierobežotā darbaspēka un citu faktoru dēļ ekonomika aug lēnāk nekā iespējams. Tāpat jāņem vērā, ka globālā vide joprojām ir nenoteiktības un risku pilna. Joprojām būs jūtama Krievijas faktora ietekme, kā arī neprognozējamā situācija tranzīta nozarē. Tomēr, pārliecinošie rādītāji liek pārvērtēt šā gada izaugsmes prognozi, paaugstinot to no 3.5% uz 4.2%.

Dainis Gašpuitis,
SEB bankas ekonomists

 • Ekonomiskā vide - 19.05.2017

  Inflācijas augstākais punkts vēl priekšā

  Inflācijas augstākais punkts vēl priekšā

  Inflācijas kāpums Latvijā turpinās – aprīlī tā pieauga par 0.4%. Šāds kāpums noturēja gada inflāciju marta līmenī jeb 3.4% apmērā.  Taču, salīdzinot ar iepriekšējā gada aprīli, preču cenas bija par 3.2%, bet pakalpojumiem par 4% augstākas.

  Lasīt vairāk

 • Personīgās finanses - 19.08.2017

  Kā nodokļu reforma mainīs iedzīvotāju ienākumus?

  Kā nodokļu reforma mainīs iedzīvotāju ienākumus?

  Šī gada augustā izsludināta nodokļu reformas likumu pakete – tas nozīmē, ka jau nākamgad iedzīvotāji pamanīs izmaiņas savos ienākumos. SEB bankas ekonomists Dainis Gašpuitis apkopojis tās topošās reformas izmaiņas, kas skars cilvēku finanses visvairāk.

  Lasīt vairāk


Citi raksti par šo tēmu

Vairāk

Kontakti

 • +371 26668777
  +371 67779988

  Karšu un internetbankas bloķēšana

  24/7

  Citi jautājumi

  Privātpersonām

  Darbdienās 08.00 - 20.00

  Uzņēmumiem

  Darbdienās 08.30 - 18.00

S|E|B

Uzmanību! Jūsu pārlūkprogramma neatbilst SEB mājas lapas prasībām, lūdzu, atjaunojiet to vai izmantojiet citu ierīci lapas aplūkošanai.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.