Investori saskata ne tikai mīksto piezemēšanos
2023. gads bija ļoti izdevies gads kapitāla tirgos, kad strauji pieauga gan akciju, gan obligāciju vērtība. Jo īpaši patīkami pārsteidza ASV ekonomikas rādītāji. Stingra monetārā politika bija nokautējusi inflāciju, un beidzot no ASV Federālo rezervju sistēmas tika sagaidīts signāls, ka 2024. gadā federālo fondu likme tiks samazināta, kas noveda pie strauja cenu kāpuma akciju tirgū 2023. gada pēdējā ceturksnī. Citi pozitīvie akciju tirgus spēki ietvēra mākslīgo intelektu (AI) un GLP-1 medikamentus. Tie ir strukturāli pozitīvāki spēki, no kuriem labumu cita starpā guva lielie tehnoloģiju uzņēmumi, kā arī daudzi pusvadītāju ražošanas nozares un farmācijas nozares uzņēmumi.
Sadalījums
Mūsu portfeļu struktūra veidota tā, ka tie darbojas labi, pieaugot riska apetītei, savukārt, to vērtība samazinās, kad palielinās izvairīšanās no riska. Tas nozīmē, ka portfeļa risks ir palielināts, lai gan akciju īpatsvars mūsu kopējā portfelī rada tikai nedaudz lielāku risku. Mūsu globālajā apakšportfelī mēs uzturam lielāku īpatsvaru ar pērnā gada uzvarētājiem – lielajiem ASV izaugsmes uzņēmumiem. Tos papildina lielāks mazo un vidējo uzņēmumu īpatsvars, liekot akcentu uz uzņēmumiem ar zemāku vērtību. Ir acīmredzami mazāks Eiropas un dažu aizsardzības nozaru uzņēmumu īpatsvars. Ja mūsu galvenais scenārijs piepildīsies, visticamāk, mēs pakāpeniski koriģēsim šo portfeļa struktūru gada laikā.
Zviedrijas uzņēmumu akcijas: mūsu fokusā ir riska uzņemšanās, ieguldot lielāko biržā kotēto uzņēmumu akcijās, kā arī mūsu ieskatā atbilstošos mazos un vidējos uzņēmumos, kuru akcijām mēs veicam ieguldījumus ar mazas kapitalizācijas fondu starpniecību. Pēdējiem minētajiem bija vāji rādītāji visā 2022., gan 2023. gada garumā, izņemot minēto akciju cenu kāpumu pērnā gada pēdējā ceturksnī. Pēc šā vājā perioda notika tik ļoti nepieciešamā vērtēšanas parametra samazināšanas korekcija, un nākotnes perspektīvas ir cerīgākas. Attiecībā uz ieguldījumiem ar fiksētu ienākumu mēs neprognozējam turpmāku kredītu procentu likmju starpību samazināšanos vai strauju ilgtermiņa ienesīguma kritumu. No otras puses, mēs nesagaidām arī nekādu dramatisku pavērsienu pretējā virzienā. Tādējādi 2024. gads ir sācies ar neitrālu risku attiecībā uz augsta ienesīguma uzņēmumu obligācijām un lielāku risku – attiecībā uz investīciju kategorijas obligācijām.
Vērtējumi un akciju tirgus rezultāti
Amerikas Savienotās Valstis nebūs vienīgā valsts, kura dominē akciju tirgus rezultātu uzlabošanās ziņā, tai pievienosies arī Eiropa un Japāna, un galu galā – arī attīstības valstu tirgi, kuru rezultāti bija vājāki pēdējos gados. Protams, Ķīnas rezultāti vēl joprojām ir svarīgs Āzijas un zināmā mērā Latīņamerikas akciju tirgus darbības faktors, taču, mūsuprāt, no Ķīnas ir sagaidāma pienācīga izaugsme un zināma flirta deva ar finanšu tirgus dalībniekiem. Tomēr pašlaik mēs dodam priekšroku tehnoloģiju nozares uzņēmumiem, kā arī globāliem uzņēmumiem ar mazu kapitalizāciju, IT uzņēmumiem – ņemot vērā to augsto peļņas pieauguma tempu un strukturālo izaugsmi, kā arī uzņēmumiem ar mazu kapitalizāciju, balstoties uz to izaugsmes potenciālu tuvākās nākotnes pozitīvajā makrovidē.