Valstis un tirgi apņēmīgi virzās uz priekšu
Kopš septembra Investīciju apskata laidiena kopējā izaugsmes aina nav mainījusies: gada globālais IKP pieaugums šogad un 2025. -2026. gadā nedaudz pārsniegs 3 procentus. Tomēr par būtisku izmaiņu uzskatāma izaugsmes atšķirības starp ASV un eirozonu. Mūsu prognoze par to izaugsmes rādītāju izlīdzināšanos nav piepildījusies. Pašreizējie apstākļi ASV un eirozonā nozīmīgi atšķiras. Pēc spēcīgas izaugsmes vairāku gadu garumā IKP līmenis ir tuvu ASV esošajai tendencei, bet eirozonā – izteikti zemāks. Izaugsmi ASV turpmāk balstīs spēcīgs darba tirgus, reālo ienākumu palielināšanās un zemākas procentu likmes. Vienlaikus vairāki faktori norāda uz to, ka mums nāksies pierast pie izaugsmes rādītāju samazināšanās nākotnē. Attīstības tirgu valstu izaugsmes temps kopumā pieaug par nedaudz virs 4 procentiem. Šogad ir saasinājušās Ķīnas ekonomiskās problēmas, un Pekinas monetārās politikas stimuli un pasākumi pašu kapitāla un nekustamā īpašuma tirgu atbalstam nav bijuši pietiekami. Kopumā tas nozīmē, ka mūsu galvenais scenārijs vēl joprojām ir globāla mīksta piezemēšanās, taču, cita starpā, reģionālās atšķirības noteiks atšķirīgas vajadzības pēc monetāro politiku atbalsta, kas ietver likmju samazināšanas politiku.
Lielāks riska aktīvu īpatsvars
Sagaidāms, ka riska aktīvus nākotnē labvēlīgi ietekmēs stabili un veselīgi ekonomiskie apstākļi, kam būtu pakāpeniski jāietver cikliskāka dinamika. Tam būtu jānotiek, ņemot vērā, ka turpināsies bāzes procentu likmju samazināšana un kapitālieguldījumu palielināšanās. Vairāki jaudīgi konstruktīvie spēki, piemēram, mākslīgais intelekts (MI) un vispārējā digitalizācija, elektrifikācija un automatizācija darbosies arī turpmāk. Ja ekonomika stabilizēsies un paplašināsies vairāku paralēlu virzītājspēku dēļ — neraugoties uz augstāku tarifu risku, iespējams, arī akciju tirgū redzēsim vienmērīgāku atdeves sadalījumu. Laiks rādīs, vai tā ir vēlmju domāšana, vai izvēršanās par realitāti. Viena pazīme, kas liecina, ka tā varētu notikt - ir saskatāmas mazāka starpība starp 12 mēnešu peļņas prognozēm un peļņas rezultātiem pēdējo pāris gadu laikā. Tas attiecas gan uz reģionālo, gan nozaru perspektīvu.
Līdz brīdim, kamēr minētais sāks īstenoties, mēs saglabāsim lielāku īpatsvaru globālajās akcijās salīdzinājumā ar Zviedrijas uzņēmumu akcijām. Globālo akciju kontekstā lielāks īpatsvars ir ASV uzņēmumu akcijās, salīdzinot ar pārējām pasaules valstīm. Mēs dodam priekšroku akcijām, nevis fiksēta ienākuma ieguldījumiem, lai gan šis īpatsvars ir mērenā līmenī. Fiksētā ienākuma ieguldījumiem mums ir nedaudz ilgāks termiņš salīdzinājumā ar mūsu etalona indeksiem, un mums ir konkrēts zemāks īpatsvars augsta ienesīguma obligācijās, ņemot vērā nelielās kredīta starpības. Portfeļos, kuri ietver likvīdus alternatīvus ieguldījumus, piemēram, riska ieguldījumu fondus, to īpatsvars ir mazāks nekā fiksēta ienākuma ieguldījumu apmērs.
Akciju tirgus darbības rezultāti
Viss norāda uz to, ka atdeve no akcijām šogad būs liela, neraugoties uz svārstīgumu, jo īpaši ASV akciju tirgū, kurā kopš prezidenta vēlēšanām ir noticis straujš kāpums. To veicināja atvieglojums par nepārprotamo vēlēšanu iznākumu, taču, galvenokārt, tas, ka tirgum patīk Donalda Trampa priekšlikumi par izaugsmes veicināšanu, tostarp uzņēmumu ienākuma nodokļa samazināšanu un deregulāciju. Parasti globālo akciju tirgu attīstības dinamika ir samērā sinhronizēta, taču kopš ASV vēlēšanām akciju tirgus ir norobežojies no citām biržām, kas, iespējams, nemaz nav tik pārsteidzoši, ņemot vērā Trampa skaidro paziņojumu, ka viņa otrā administrācija īstenos ekonomikas politiku, kuras galvenais mērķis būs labuma gūšana ASV.