Meklējot un uzsākot praksi, jāņem vērā vairākas nianses, uzsver Youth LAB praktikanti. Veiksmīga prakse var noslēgties ar darba piedāvājumu, kas nozīmē, ka ir vērts izvērtēt prakses vietu pirms darba uzsākšanas, kā arī nav jābaidās saprast, ka izvēlētā joma tomēr neatbilst cerētajam.
Ir jaunieši, kas izvēlās doties praksē dažādos uzņēmumos, lai iegūtu zināšanas, kā arī izvērtētu to, kas viņiem interesē. Savukārt daļa jauniešu jau pirmajā prakses vietā atrod savu aicinājumu un pēc prakses noslēguma uzsāk darba gaitas uzņēmumā.
Kādēļ ir vērts doties praksē?
Prakse ir viens no labākajiem veidiem kā izpētīt un izzināt darba vidi, kā arī saprast vai profesija, kuru jaunietis plāno apgūt, patiešām atbilst tam, kas tiek sagaidīts. Praksē var izprast, kādas zināšanas nepieciešamas, strādājot konkrētā jomā. Tā ir lieliska iespēja ne tikai atrast savu īsto vietu, bet arī noskaidrot to, kas nepatīk un neinteresē. Ja augstskolā tiek mācīta teorija, tad prakses vietā ir iespēja teoriju pielietot praksē, tādā veidā jau gūstot zināšanas un izpratni par konkrēto profesiju, kā arī darba vidi.
No prakses vietas vienmēr tiek gūta pieredze – gan pozitīva, gan negatīva. Šī pieredze turpmāk noderēs profesionālajā vidē. Praksē ir iespējams iegūt profesionāļu kontaktus, kas pēcāk var lieti noderēt. Ir iespēja saprast uzdevumus, kas padodas un arī nepadodas. Praksē tiek apgūta arī lietišķa uzvedība profesionālā darba vidē.
Kam sūtīt prakses pieteikumus – visiem vai dažiem?
Domas par to, cik daudz uzņēmumiem ir jāsūta prakses pieteikumi, jauniešu vidū ir atšķirīgas. Pieteikumus var sūtīt vienam vai vairākiem uzņēmumiem, tomēr jāņem vērā, ka sūtīt pilnīgi visiem nav nepieciešams. Labs variants ir nosūtīt pieteikumu uz vēlamo prakses vietu, kā arī izsūtīt vēl dažus citus pieteikumus, kur doties, ja tomēr neizdodas iegūt praksi vēlamajā vietā.
Kāds jāveido prakses pieteikums?
CV un prakses pieteikuma aplūkošanai darba devējs nevelta pārāk ilgu laiku, tādēļ dokumentiem jābūt pārskatāmiem. Ir vērtīgi, ja tavs pieteikums izceļas uz citu fona. Piemēram, ja tiek sūtīts pieteikums grafiskā dizainera amatam vai prakses vietai, tad ir vērts piedomāt pie tā, lai pieteikums arī atspoguļotu prasmes konkrētajā jomā. Praksi beigušie jaunieši arīdzan iesaka katrā pieteikumā “ievietot kaut ko no sevis”, proti, pastāstīt par savu pievienoto vērtību, ko spēj sniegt darba vietai.
Kas ir jādara, lai prakses intervija noritētu veiksmīgi?
Lai labi justos prakses intervijā, jāievēro vienkāršas lietas, kas aizņemtajā jaunieša dzīvē var piemirsties. Ir nepieciešams doties laicīgi gulēt, lai nekavētu interviju un tajā justos moži. Ir vēlams pirms tam izlasīt pieejamo informāciju par uzņēmumu, jo tas parāda interesi par iespējamo prakses vietu, kas vienmēr parādīs topošo darbinieku no gaišās puses.
Intervijā nozīmīgi ir būt atklātam. Ja ir kaut kas, ko jaunietis nezina vai nesaprot, to vajag pateikt, tādējādi apliecinot, ka esi gatavs mācīties. Izcel savas labās īpašības un zināšanas.
Ko var iemācīties praksē?
Prakse iemāca to, kā ir atrasties darba vidē, jo sagaidītais nereti atšķiras no realitātes. Tiek izprasta definīcija frāzēm – “darba nedēļa” un “daudz strādāt”. Nozīmīgi arī tas, ka prakse iemāca pacietību un disciplīnu, kas darba vidē ir ļoti svarīgas īpašības. Ir iespējams iemācīties arī komandas darbu, jo lielie projekti nekad nav viena cilvēka darbs. Tāpat var iemācīties veikt vairākus uzdevumus paralēli.
Kā pierādīt sevi prakses vietā?
Lai jaunietis veiksmīgi pierādītu sevi prakses vietā, nepieciešams būt ieinteresētam dotajos uzdevumos. Ir jābūt nedaudz uzstājīgam, lai tiktu pie darbiem, kā arī jāparāda savās labās īpašības to veikšanā. Ir jāizdara viss, kas tiek prasīts no darba devēja un, ja viss tiek paveikts laikā un paliek kāds brīvs brīdis, ir vērtīgi jautāt papildu uzdevumus. Kā arī ir vērts sevi piespiest izdarīt darbu pat tad, ja, tas nepatīk, jo tas arī dod jaunas zināšanas. Protams, ir jāpavada laiks ar pieredzējušiem kolēģiem, jāskatās un jāklausās, kas tiek rādīts un stāstīts.
Kas bija izaicinošākā lieta praksē?
Apkopojot dažādu jauniešu prakses pieredzes, kā izaicinošākās lietas tiek minētas pirmdienu rīti, kas pēc brīvdienām ir vissmagākie, jo jāatsāk produktīva darba nedēļa. Citi norāda, ka liels izaicinājums ir bijis pirmo reizi ieiet pa durvīm prakses vietā. Sākumā problēmas var sagādāt arī saprast savus pienākumus, kā arī veikt uzdevumus pārējo kolēģu ierastajā tempā.
Ņem vērā jauniešu sniegtos padomus un, lai izdodas atrast īsto prakses vietu!