Mūsdienās sastopami tik daudzi inovatīvi uzņēmumi un vēl nedzirdētas biznesa idejas, ka rodas jautājums – vai es vispār spēšu izdomāt ko jaunu un konkurēt? Varu apsolīt, ka uzņēmējdarbības un biznesa pasaulē katram ir iespēja veidot savu ceļu un pilnībā izpausties. Šajā rakstā aplūkosim svarīgākās prasmes, kas palīdz uzņēmējiem gūt panākumus.
Kāpēc vērts būt uzņēmējam?
Uzņēmējdarbība nav tikai uzņēmuma dibināšana. Tā nozīmē ideju ģenerēšanu, radošumu un inovācijas, kā arī iespēju pozitīvi ietekmēt pasauli. Uzņēmējdarbība sākas ar mums un mūsu pirmajiem soļiem, vēlmi un interesi.
Neatkarība un radošums. Uzņēmējdarbībā tu pats sev vari būt priekšnieks un noteikt kādu ceļu tu vēlies veidot. Tomēr atceries, cik daudz tu izdarīsi, tāds būs arī rezultāts.
Finanšu veiksmes iespēja. Veiksmīga uzņēmuma rezultātā naudas ienākumi ir gandrīz neierobežoti.
Pozitīva ietekme uz sabiedrību. Uzņēmējdarbības pamatā mēs risinām kādu problēmu un sabiedrība ir gatava maksāt, lai atbrīvotos no šīs problēmas.
Kā sevi iepazīt?
Vispirms saproti, kas tevi interesē un kādi ir tavi vaļasprieki. Lasītāj, man tev uzdevums! Paņem baltu lapu un uz tās pieraksti visu, kas tevi aizrauj – hobiji, aktivitātes vai priekšmeti. Šis būs pirmais un svarīgākais solis biznesa uzsākšanā – sevis izprašana. Atceries, esi drosmīgs un eksperimentē.
Nosaki savas prasmes un iespējas
Zinātkārība. Jābūt zinātkāram par apkārtējo pasauli, lai spētu izvirzīt problēmas un attiecīgi tās risināt, jo iespējas ir daudz un dažādas. Domājot par biznesa uzsākšanu, nav uzreiz jāķeras klāt liela mēroga problēmu risināšanai, piemēram, globālajai sasilšanai. Jāsāk ar to, kas ikdienā var skart iedzīvotājus – veic pārrunas ar draugiem, ģimeni un noskaidro, kas varētu būt problēma. Piemēram, tika ieviesti koplietošanas elektriskie skrejriteņi, kuri palīdz iedzīvotājiem ātrāk un ērtāk pārvietoties.
Kritiskā domāšana. Jaunam uzņēmējam ir jāspēj sevi kritizēt un uzklausīt citu cilvēku kritiku, lai nonāktu pie inovatīva risinājuma. Sevi jāmāk kritizēt, lai saprastu vai tiešām šāda ideja palīdzēs sabiedrībai, vai cilvēki būs gatavi par to maksāt, vai tā vispār ir realizējama. Atceries - nesāc uzreiz ar risinājumu. Sāc no sākuma un nonāksi līdz labam rezultātam.
Izaugsme. Pirmkārt, ir svarīgi iekļaut sevi vidē, kur tevi atbalsta, iedvesmo, ļauj kļūdīties, mācīties, darboties un, protams, palīdz piepildīt tavu potenciālu. Bieži esi dzirdējis – ja saistīsi sevi ar negatīviem cilvēkiem, būsi tāds pats. Īstenībā tā nav, tā ir mūsu izvēle kļūt par tādiem vai nekļūt. Runa ir par disciplīnu, sevis attīstīšanu un izaugsmi. Ja domāsi, ka būsi nākamais miljonārs, tad tā arī būs! Domāšanas veidam ir nozīme. Atceries - negatīva domāšana nepalīdzēs attīstīt pozitīvu un veiksmīgu uzņēmumu.
Pacietība. Noteikti ir jāmāk pārvarēt visas neveiksmes, kas būs ceļā uz biznesa radīšanu. Un jo īpaši svarīgi ir no tām mācīties. Kļūdas būs vienmēr, no tām izbēgt nevar, toties tās rada pieredzi un dod iespēju nepieļaut šādas darbības vēlreiz. No kļūdām nav jābaidās, bet tieši jāstājas tām priekšā. Piemēram, Dyson putekļusūcēju izstrādāja vairāk kā 5000 reizes, līdz kamēr nonāca pie tā ideālā varianta. Pacietība un noturība pie savas idejas nes augļus. Pieļaut kļūdas var būt arī noderīgi, jo pēc tam vari atrisināt problēmu daudz labākā veidā. Tas nozīmē, ka kļūdas jāsvin. Par to “TED Talks” stāsta arī uzņēmējs un datorzinātnieks Astro Tellers.
Kurš to būtu zinājis?
Izrādās, lai iemācītos jaunu prasmi, ir vajadzīgas tikai 20 stundas. Tā pat nav vesela diennakts. Ko tu gaidi vēl? Uzsāc savu biznesu ātri un efektīvi. Noteikti iesaku izlasīt Džoša Kaufmaņa grāmatu ,,The First 20 Hours: Ho To Learn Anything...Fast!’’ un rakstu – "It Takes 20 Hours Not 10,000 Hours To Learn A Skill".
Iesaku arī šo rakstu par to, kā ātri iemācīties jaunu prasmi. Teikšu godīgi, nav vairs, ko sēdēt un gaidīt. Izglītojies un kļūsti par veiksmīgu uzņēmēju.
Ceļš uzņēmējdarbībā
Galvenie posmi:
Ideju ģenerēšana. Atrodi virzienu, kas tev patīk un kurā vēlies darboties savā uzņēmumā. Svarīgi izvēlēties nozari, kas tevi piesaista, lai nejūties iesprostots.
Plānošana. Kā sasniegsi savu mērķi?
Izpilde. Izmanto atbalsta instrumentus, piemēram, ChatGPT un keywordtool.io
Izaugsme. Pirmo produktu vai pakalpojumu veiksmīga pārdošana.
Atceries, katram uzņēmējam ir savs unikāls ceļš, kā nonākt līdz rezultātam. Biznesa uzsākšana var nebūt viegla, bet gan izaicinājumu pilna. Stājies tiem pretī un veido savu stāstu, jo viss ir atkarīgs no tevis.