Pieredzētais būvniecības izmaksu kāpums arvien biežāk raisa jautājumu par to, kā bankas raugās uz papildu finansējuma piešķiršanu mājokļa būvniecībai gadījuma, ja pēkšņi pietrūkst naudas darbu pabeigšanai. Diskusijā “Kustība nekustamā īpašuma tirgū” atbildi sniedza SEB bankas valdes loceklis Arnis Škapars.
A. Škapars norāda, ka trešdaļa no SEB bankas izsniegtā mājokļu kredīta apjoma pērn bija paredzēta privātmājas iegādei vai būvniecībai.
“Ļoti liels pieprasījums ir privātmājām līdz 200 kvadrātmetriem. Patiesībā 100 līdz 200 kvadrātmetri ir tas, ko visi meklē, un nevar atrast. Arī šeit ir cenas psiholoģiskā problēma, jo nevar uzbūvēt par ļoti lētu cenu skaistu 150 kvadrātmetru māju. Cena būs 1500 eiro uz kvadrātmetru, tur neko nevar darīt,” vienu no mājokļu tirgus tendencēm komentē A. Škapars.
Vērtējot 2021. gadā pieredzēto būvniecības izmaksu kāpumu, A. Škapars norāda, ka bankas lielu uzmanību pievērš mājokļa celtniecības tāmei. Banka ļoti atturīgi skatīsies uz tāmi, kurā kvadrātmetra izmaksas aplēstas ap 900 eiro. Krietni reālistiskāk banka raudzīsies uz tāmi, kur kvadrātmetrs izmaksā 1400 eiro.
“Banka ir konservatīva iestāde. Banka skatīsies, vai pieaugot būvizmaksām, jūsu naudas plūsma ir tāda, lai mēs iedotu vēl naudu. Ļoti biežs gadījums, kad klients ar nokārtu galvu ierodas, ka sētai pietrūcis naudas, jo sieva nopirkusi ļoti dārgu kamīnu. Vai pietrūcis celiņam, kādēļ uz smuko māju jābrien pa dubļiem. Tādēļ mēs esam paredzējuši rezervi, kuru varam piefinansēt, lai īpašums būtu sakārtots, nodots ekspluatācijā un dzīvojams,” stāsta A. Škapars.
Kredīta konsultācija
Pirms būvēt – apspriesties ar vērtētāju
Komentējot zemesgabala iegādes un mājokļa būvniecības jautājumu, Arco Real Estate un Latvijas Nekustamo īpašumu darījumu asociācijas valdes priekšsēdētājs Augars Šmits stingri aicina nekad nepirkt zemi būvniecībai pirms veiktas konsultācijas ar vērtētājiem. “Paņemiet iecerēto vietu. Paņemiet savu ideālo mājas projektu. Aizejiet pie vērtētāja, lai saliktu kopā, kāda būs īpašuma nākotnes vērtība,” mudina eksperts.
Viņš norāda, ka iedzīvotāji mēdz maldīgi saskaitīt kopā zemes iegādes un būvniecības izmaksas. “Zemi pirku par 100 000 eiro, tāme man ir 250 000 eiro, kāpēc vērtība nav 350 000 eiro? Tiklīdz jūs ieliekat pamatus, zeme un māja vairs netiek nodalīta. Tiek vērtēts īpašums. Banka finansēs no tirgus vērtības, nevis tās summas, par ko jums būs jāpērk māja vai zeme. Labāk konsultēties, lai nav tā, ka pēkšņi pietrūkst 50 vai 70 tūkstoši eiro, lai varētu sākt dzīvot,” rekomendē A. Šmits.
A. Šmits arīdzan aicina palūkoties uz zemes iegādi no praktiskās un infrastruktūras puses. Ir daļa iedzīvotāju, kas īpašumu vēlas būvēt kādā meža nostūrī, pēc iespējas tālāk no pārējās sabiedrības. Taču 2021. gada ziema apliecināja, ka pat ar izbūvētu infrastruktūru Pierīgas privātmāju iedzīvotājiem ir vairākas stundas dienā jāšķūrē sniegs, lai varētu doties ikdienas gaitās. “Mēģiniet izvēlēties zemi ziemā. Aizbrauciet uz noskatīto vietu ziemā, lai saprastu, vai jūs no turienes vispār varēsiet izbraukt,” aicina A. Šmits.
Starpfinansējums – risinājums mājokļa maiņai
Arvien populārāks kļūst bankas izsniegts starpfinansējums, kas atvieglo pārcelšanos no viena mājokļa uz citu. “Bankas labprāt finansē pāreju no dzīvokļa un citu dzīvokli vai māju, piešķirot laiku, kad jāmaksā tikai procenti, lai būtu vieglāk iekārtot iedzīvi. Tā ir lieta, ko darām un darīsim,” skaidro A. Škapars.
Starpfinansējuma priekšrocības:
- Palīdz pāriet no esošā mājokļa un jauno mājokli, uz noteiktu brīdi esot ar divām saistībām un diviem īpašumiem.
- Ir iespējams līdz 12 mēnešiem abiem kredītiem segt tikai procentu maksājumus.
- Esošais mājoklis var kalpot kā pirmā iemaksa, saņemot pilnu finansējumu pirkumam.
Lai uzzinātu vairāk par mājokļu tirgus tendencēm, kā arī uzklausītu ekspertu viedokli, aicinām noskatīties diskusijas “Kustība nekustamā īpašuma tirgū” ierakstu: