Kā taupīt efektīvi? Jāsāk ar lietām, ko izmantojat katru dienu, piemēram, elektrību. Kādi ir jūsu elektrības lietošanas paradumi? Gaisma visās istabās, ledusskapis pie radiatoriem, ūdens sildītājs uz visaugstāko temperatūru? Ja tā, tad pienācis laiks kaut ko mainīt
Aizejot izslēdz gaismu
Aizvērt aiz sevis ārdurvis, izejot no mājas, mums ir pašsaprotams paradums. Mēģiniet par paradumu ieviest arī elektrības izslēgšanu, atstājot telpu. Ticiet, jūsu kaķis vai suns lieliski iztiks bez apgaismojuma. Vēl vairāk, viņi priecāsies, ja par ietaupīto naudu nopirksiet viņiem kārumu! Arī tad, kad esat mājās, padomājiet, vai guļamistabā vai vannasistabā jādeg gaismai, lai arī visa ģimene ir pulcējusies virtuvē, ko negrasās tik drīz atstāt.
Padarot gaismas izslēgšanu par pieradumu, jūs, ja dzīvojat trīsistabu dzīvoklī, varat gada laikā nopelnīt smalkas vakariņas sev un ģimenei.
Ieguldījumi atmaksājas
„Skopais maksā dubultā”, „Neesam tik bagāti, lai pirktu lētas lietas” – šīs tautas prātulas noteikti ir dzirdējis ikviens. Pārsteidzoši, taču tas ir tiesa – lai ietaupītu, ir jāiegulda! Viens no labākajiem ieguldījumiem būtu kvēlspuldžu nomaiņa pret energoefektīvajām spuldzēm, kas palīdz ietaupīt elektrību līdz pat piecām reizēm.
Ja plānojat iegādāties sadzīves tehniku, rūpīgi izpētiet visus parametrus un energoefektivitāti. Nekautrējieties izjautāt pārdevēju! Pareizi izvēlēts ūdens sildītājs, lai arī pirmajā brīdī ir dārgs, atpelna sevi gada laikā, parastā elektriskā plīts, nomainīta pret indukcijas tipa plīti, paātrina gan pusdienu pagatavošanu, gan atstāj naudu makā, jo enerģiju patērē daudz mazāk. Ir vērts sākt ar gludekļa nomaiņu, jo jaunie modeļi ir gudri un spēj automātiski regulēt uzkaršanas temperatūru.
Karsts, karstāks, viskarstākais
Vai esat pamanījuši, ka gandrīz visām sadzīves elektroprecēm ir režīmi un iespēja regulēt temperatūru? Tas nav paredzēts skaistumam vai dizainam, tas paredzēts, lai jūs to lietotu un ietaupītu.
Piemēram, drēbes var mazgāt gan 40 grādu temperatūrā, gan 60 grādu temperatūrā – veļa būs tīra abos gadījumos, bet elektroenerģija 40 grādos tiks patērēta uz pusi mazāk! Arī elektriskajai plītij ir dažādi gatavošanas režīmi un izmēri – uz lielās sildvirsmas nevajag vārīt ūdeni mazā katliņā. Un vai tiešām jums nepieciešams, lai ūdens sildītājs darbojas uz pilnu jaudu? Jūs riskējat applaucēties un plašāk atvērt maku, lai samaksātu par elektrību.
Mazas viltības
Bieži vien mēs, lietojot elektroierīces, nepadomājam par mazām viltībām un sīkumiem. Piemēram – kādēļ gan vārīt elektriskajā tējkannā litru ūdens, ja mēs iedzersim tikai vienu kafijas krūzi? Kādēļ televizoru izmantot kā radio? Radio klausīšanās ir 10 reižu lētāka. Kādēļ to ieslēgt, ja neskatāmies, bet blakusistabā klausāmies? Ja gribam, lai ledusskapis mazāk patērē elektrību, sagādājiet viņam piemērotākus apstākļus – novietojiet to prom no saules stariem, radiatoriem un citām siltumierīcēm.
Nemanāmie elektrības ēdāji
Arī tad, kad elektroierīce (televizors, dators, radio, mikroviļņu krāsns, plīts ar elektrisko pulksteni) ir izslēgta, tā patērē elektrību, piemēram, televizors snaudas režīmā mēnesī patērē apmēram vienu eiro. Ikdienā elektroierīču atvienošana no kontaktligzdas sagādās apgrūtinājumu, bet, ja dodaties atvaļinājumā, ir vērts to izdarīt. Gada laikā iespējams ietaupīt vērā ņemamu summu.
Kristīne Alberte,
žurnāliste, “Dienas Žurnāli”