Switch to mobile version. Augšup

Māja - 16.04.2021
mājoklis | būvniecība | hipotekārais kredīts

Vai vērts pirkt īpašumu būvniecības stadijā

Vai vērts pirkt īpašumu būvniecības stadijā Foto: Ivan Henao, Unsplash

Dzīvoklis mājā, kas vēl tiek būvēta, var šķist izdevīgs ieguldījums – cena parasti ir zemāka, nekā jau gatavā projektā, un attīstītājs paredzējis dažādas  priekšrocības. Kā norāda nekustamā īpašuma eksperti – šāds pirkums var nozīmēt gan iespējas, gan riskus.

Iespējas

Pircējs var ietekmēt gala rezultātu

Iegādājoties dzīvokli celtniecības stadijā esošā mājā, var veikt izmaiņas dzīvokļa plānojumā, istabu un sienu izvietojumā – ja vien tas iespējams, nākamā īpašnieka vēlmes tiks ņemtas vērā. Nereti attīstītājs piedāvā veikt arī iekšējo apdari saskaņā ar pircēja gaumi un prasībām. Tas nozīmē, ka pašam vairs ne par ko galva nebūs jālauza – varēsiet ievākties jau pilnībā gatavā mājoklī.

Ekonomiska apkures sistēma

Mūsdienās viena no prioritātēm ir ēku energoefektivitāte, un jaunajās mājās dažkārt tiek sperts solis vēl tālāk, uzstādot apkures un ūdens sildīšanas sistēmas, ko darbina ar alternatīvu enerģiju, piemēram, zemes sūkni. Ja tāds apkures veids ieplānots jūsu noskatītajai dzīvesvietai, jūs varat rēķināties ar krietnu ietaupījumu, maksājot ikmēneša komunālo pakalpojumu rēķinus.

Kaimiņi ar līdzīgu dzīvesveidu

Katrs jaunais projekts piesaista savu potenciālo iedzīvotāju loku – viens nodrošina dinamisku dzīvi pilsētas centrā, kāds cits piedāvā skatu uz mežu, netālu esošu peldvietu un gandrīz laukiem līdzīgu mieru, vēl kāds sniedz iespēju dzīvot pieprasītā pilsētas rajonā, renovētā vēsturiskā namā ar autentiskām detaļām un mūsdienīgiem tehnoloģiskajiem risinājumiem. Visticamāk, arī kaimiņos jums ievāksies cilvēki, kam būs jūsējām līdzvērtīgas prioritātes un prasības pret dzīvi.

Piemēram, rindu mājas pilsētas nomalē droši vien vairāk uzrunās ģimenes ar bērniem un mājdzīvniekiem – lai būtu svaigs gaiss un zaļš mauriņš, bet vienlaikus arī pilsētas centrs 15 minūšu brauciena attālumā.

Jaunākie tehnoloģiskie risinājumi

Plānojot jaunos projektus, atbildīgi attīstītāji parasti domā par iedzīvotāju ērtībām un labsajūtu, tāpēc jaunajos projektos sāk parādīties aktuālākie tehnoloģiskie risinājumi, tādi kā gudrās mājas sistēmas, kas ar viedo ierīču palīdzību ļauj no attāluma regulēt, piemēram, apkures iekārtas vai saunas temperatūru. Par ēkas drošību nereti rūpējas modernas integrētās apsardzes sistēmas un videonovērošanas kameras. Turklāt arī trīs stāvu mājas nereti tiek aprīkotas ar liftiem.

Kredīta konsultācija

Šobrīd ar bankas speciālistu iespējams ērti pārrunāt kredīta iespējas attālināti, izmantojot video konsultāciju internetbankā.

Riski

Solīt var daudz, bet kā ar realizāciju?

Iepazīstoties ar māju un uzdodot attīstītājam jautājumus, palūdziet visu solīto rakstiski iekļaut līgumā. Citādi var gadīties, ka pie mājas nebūs apsolītā apgaismojuma, bet ērts piebraucamais ceļš un bērnu rotaļu laukums tā arī netiks uzbūvēts. Visiem jums svarīgajiem aspektiem un attīstītāja solījumiem jābūt norādītiem līgumā.

Rajona detālplānojumā var gaidīt pārsteigumi

Pirms iegādes neaizmirstiet iepazīties ar rajona detālplānojumu. Tā gūsiet pārliecību, ka pašreizējais skats uz  zaļo zonu saglabāsies arī pēc pieciem gadiem, ka līdzās jūsu mājai netiks uzbūvēta jauna šoseja, un autostāvvietu nākotnē nenomainīs daudzstāvu biroju ēka.

Tāpat izpētiet arī vietas vēsturi – varbūt jaunā projekta celtniecība sākta pirms desmit gadiem, un tas nav ticis iekonservēts atbilstoši kvalitatīva rezultāta prasībām.

Lietas, ko nedrīkst atstāt pašplūsmā

Veiciet sagatavošanās darbu, ievācot informāciju par attīstītāju, būvnieku vai mākleri – mūsdienās bieži pietiek ar pāris klikšķiem internetā, lai uzzinātu atsauksmes. Varat uzrunāt kādu, kurš jau dzīvo attīstītāja realizētā projektā – tā iegūsiet vērtīgu informāciju, piemēram, par apsaimniekošanas jautājumiem, ko nereti  nodrošina pats attīstītājs. Ja jums ir aizdomas, ka pārdevējs vai celtnieks neizpilda uzņemtās saistības, jūs pasargās pareizi  noformēts līgums. Ir vērts nolīgt arī būvuzraugu un juristu, lai sekotu līdzi nosacījumu izpildei.

Linda Ezerkalna

Altum garantija Jūsu mājokļa iegādei

Ar valsts garantiju finansējums mājokļa iegādei var sasniegt līdz pat 95% no Jūsu nolūkotā mājokļa tirgus vērtības. Pieteikties valsts garantijai Altum programmas ietvaros var jaunie speciālisti ar augstāko vai vidējo profesionālo izglītību vecumā līdz 35 gadiem, kā arī ģimenes, kuru apgādībā ir bērni līdz 23 gadu vecumam.

 


Citi raksti par šo tēmu

Vairāk

Kontakti

 • +371 26668777
  +371 67779988

  Karšu un internetbankas bloķēšana

  24/7

  Citi jautājumi

  Privātpersonām

  Darbdienās 08.00 - 20.00

  Uzņēmumiem

  Darbdienās 08.30 - 18.00

Īpašais piedāvājums

Ģimenēm ar bērniem - ALTUM atbalsta programmas dalībniekiem - aizdevuma noformēšana un izsniegšana ir bez maksas.

S|E|B

Uzmanību! Jūsu pārlūkprogramma neatbilst SEB mājas lapas prasībām, lūdzu, atjaunojiet to vai izmantojiet citu ierīci lapas aplūkošanai.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.