Switch to mobile version. Augšup

Pensija - 07.07.2017
uzkrājums | 3. pensiju līmenis

No 1 eiro dienā līdz 17 tūkstošiem

No 1 eiro dienā līdz 17 tūkstošiem

Arī ar pavisam nelielām ikmēneša iemaksām iespējams uzkrāt visai ievērojamu kapitālu savai pensijai. Ir tikai viens nosacījums – laikus jāķeras pie krāšanas. 

Ir skaisti dzīvot šodienai, taču tikai retais divdesmitgadnieks vai trīsdesmitgadnieks aizdomājas, ka, arī sasniedzot pensijas gadus, gribēsies baudīt dzīvi, nevis tikai iztikt no pensijas līdz pensijai. Valsts garantētā pensija (1. un 2. līmenis) veidos vien apmēram 50% no jūsu pašreizējiem oficiālajiem ienākumiem, tāpēc ļoti būtisks ir jautājums – kā nodrošināt, lai dzīves līmenis pensijā aizejot strauji nekristos?

Lai gan aptaujas liecina – daudzi strādājošie paļaujas, ka pienācīgu pensiju viņiem nodrošinās dividendes no uzņēmējdarbības vai ienākumi no nekustamā īpašuma izīrēšanas, realitātē tās bieži vien ir tikai ilūzijas. Taču sākt veidot uzkrājumu pensiju 3. līmenī var ikviens un jau šodien – tas būs jūsu personīgais uzkrājums, ko saņemsiet papildus valsts garantētajai pensijai, turklāt to iespējams atstāt mantojumā. Labā ziņa – jo ilgāks laiks jums palicis līdz pensijai, jo mazāks ikmēneša maksājums jāveic, lai uzkrātu cienījamu kapitālu.

Cik iespējams uzkrāt 25 gados?

Par piemēru ņemsim Kārli, kuram ir 40 gadi un alga uz papīra ir 900 eiro. Viņam līdz pensijai atlikuši 25 gadi – pietiekami ilgs laiks, lai uzkrātu vērā ņemamu kapitālu vecumdienām, vienlaikus neliekot ciest savam ikmēneša budžetam. Kārlis izlēmis sākt ik mēnesi pensiju 3. līmenī iemaksāt 30 eiro, kas nozīmē ik dienu tam novirzīt aptuveni 1 eiro.  Lai gan šīs iemaksas nenodrošinās viņam pensiju pašreizējās algas apmērā, tomēr tās var ievērojami uzlabot viņa finansiālo dzīvi vecumdienās.

Lai uzzinātu, kādu ietekmi uz jūsu nākotnes pensiju atstās izvēlētais iemaksas apmērs un ilgums, ērti izmantot pensijas prognozes kalkulatoru. Svarīgi izvēlēties summu, kas neiecirtīs robu jūsu ģimenes budžetā. Ja nākotnē ienākumu apmērs augs, varēsiet atvēlēt iemaksām vairāk.

Kārlim līdz pensijai izdotos uzkrāt 13 000 eiro, kas nav maz. Turklāt atšķirībā no valsts garantētās pensijas, kas tiek izmaksāta ik mēnesi,  pensionārs var pats izvēlēties, kā saņemt šo uzkrājumu – kā piemaksu ikmēneša pensijai, vai uzreiz, piemēram, nekustamā īpašuma iegādei.

Ar tām pašām iemaksām var uzkrāt vēl vairāk

Lai gan 13 000 ir pieklājīga summa, Kārlis 25 gados var uzkrāt vēl vairāk, nepalielinot savu iemaksu apmēru. Kā? Likums nosaka, ka tiem, kas veic iemaksas pensiju 3. līmenī, ik gadu pienākas daļēja iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) atmaksa. Ja Kārlis savu atgūto nodokli 72 eiro apmērā neiztērēs, bet ik gadu pievienos pensiju 3. līmeņa uzkrājumam, summa, ko viņam izdosies uzkrāt 25 gados pieaugs līdz 17 000 eiro.

Linda Ezerkalna, 
žurnāliste

Automātisks uzkrājums
Automātisks uzkrājums

Digitālā krājkase tagad arī Jūsu viedtālrunī

Uzstādiet uzkrājuma mērķi, sekojiet līdzi progresam un brīvi papildiniet uzkrājumu mobilajā lietotnē.

 • Pensija - 21.11.2017

  Pieci pensiju 2. līmeņa dalībnieku ieguvumi

  Pieci pensiju 2. līmeņa dalībnieku ieguvumi

  Dalība pensiju 2. līmenī ir obligāta visiem strādājošajiem, kas dzimuši pēc 1971. gada 1. jūlija, savukārt tie, kas šobrīd ir vecāki par 45 gadiem, var izvēlēties – pievienoties vai nepievienoties pensiju 2. līmenim. Cilvēki, kas savulaik brīvprātīgi izvēlējās uzkrāt pensiju 2. līmenī, jau var sākt novērtēt sava lēmuma rezultātus.

  Lasīt vairāk

 • Pensija - 01.12.2016

  Nodokļa atvieglojumi – iespēja, kas jāizmanto

  Nodokļa atvieglojumi – iespēja, kas jāizmanto

  Valsts ir izveidojusi atbalsta sistēmu iedzīvotāju ienākumu nodokļa (IIN) maksātājiem, sniedzot nodokļa atvieglojumus par dažādiem izdevumiem, turklāt nākamā gada deklarācijā varēs iekļaut izdevumus arī par bērnu interešu izglītību un pulciņiem. Nepieciešams vien iesniegt elektronisko ienākumu deklarāciju un gaidīt, kad atmaksātā nauda ienāks kontā.

  Lasīt vairāk


Citi raksti par šo tēmu

Vairāk

Pieteikums zvanam

Jums zvanīs SEB darbinieks, lai pārrunātu Jūsu jautājumus par pensijas uzkrājumiem un piemērotākā pensiju plāna izvēli.

Jūsu dati tiks apstrādāti atbilstoši Datu apstrādes principiem (PDF), ar kuriem varat iepazīties arī SEB klientu apkalpošanas vietās.


 

Risinājumi nodrošinātām vecumdienām

Risinājumi nodrošinātām vecumdienām

 • Jūsu pensijas uzkrājuma palielināšana
 • Ērta un vajadzībām pielāgota pensijas izmaksa
 

Kontakti

S|E|B

Uzmanību! Jūsu pārlūkprogramma neatbilst SEB mājas lapas prasībām, lūdzu, atjaunojiet to vai izmantojiet citu ierīci lapas aplūkošanai.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.