Switch to mobile version. Augšup

Pensija - 01.12.2016
apdrošināšana | uzkrājums

Nodokļa atvieglojumi – iespēja, kas jāizmanto

Valsts ir izveidojusi atbalsta sistēmu iedzīvotāju ienākumu nodokļa (IIN) maksātājiem, sniedzot nodokļa atvieglojumus par dažādiem izdevumiem, turklāt nākamā gada deklarācijā varēs iekļaut izdevumus arī par bērnu interešu izglītību un pulciņiem. Nepieciešams vien iesniegt elektronisko ienākumu deklarāciju un gaidīt, kad atmaksātā nauda ienāks kontā.

Reizi gadā ikvienam IIN maksātājam ir iespēja brīvprātīgi iesniegt savu ienākumu deklarāciju (atsevišķām iedzīvotāju grupām, piemēram, amatpersonām un saimnieciskās darbības veicējiem, tas jādara obligāti) un atgūt daļu samaksātā nodokļa. Ja šāda iespēja ir – kāpēc gan to neizmantot? Pērn kopējā atmaksātā summa bijusi rekordliela – 69 miljoni eiro, vidēji vienam deklarācijas iesniedzējiem tie bijuši 118 eiro.

Par kādiem izdevumiem pienākas nodokļa atlaide?

  • Par medicīnas un ārstnieciskajiem pakalpojumiem, tai skaitā zobārsta pakalpojumiem.
  • Par izglītības iegūšanu, tai skaitā, kvalifikācijas paaugstināšanu.
  • Par iemaksām pensiju 3. līmenī vai uzkrājošajā dzīvības apdrošināšanā.
  • Par ziedojumiem un dāvinājumiem.
  • Par bērnu interešu izglītību (mūzikas, mākslas skolas u.c.) un pulciņiem. Nodokļus iespējams atgūt tad, ja bērns apmeklē Izglītības iestāžu reģistrā esošu iestādi vai arī pulciņu, kura organizatoram izsniegta licence  – tās esamību iespējams pārbaudīt vietnē e-skola.lv (Rīgā dzīvojošajiem) vai vēršoties savā pašvaldībā.

Kam ir iespēja atgūt nodokļus?

Pirmkārt – ja esat IIN maksātājs un jums bijuši izdevumi, uz kuriem attiecināmi nodokļa atvieglojumi. Taču arī gadījumā, ja nestrādājat algotu darbu, bet esat maksājis par zobārsta pakalpojumiem vai bērna pulciņiem, čekus ārā nemetiet – savā deklarācijā jūsu attaisnotos izdevumus varēs iekļaut kāds ģimenes loceklis, kurš ir IIN maksātājs, piemēram, jūsu dzīvesbiedrs vai vecāki. Deklarāciju var iesniegt arī tie pensionāri, kuru pensija ir lielāka par neapliekamo minimumu un kuri maksā IIN.

Cik daudz iespējams atgūt?

  • Attaisnotajiem izdevumiem par izglītību (tai skaitā interešu izglītību) un ārstnieciskajiem pakalpojumiem (izņēmums – zobārstniecība un operācijas) ir gada limits – sākot ar šo gadu, tie ir 215 eiro par katru nodokļu maksātāja deklarācijā iekļauto personu; no šīs summas atgūstami 23%, tātad – 49,45 eiro. Ja izdevumi par izglītību un medicīnas pakalpojumiem gada laikā ir pārsnieguši 215 eiro, atlikušo summu iespējams pārcelt uz turpmākajiem diviem deklarācijas iesniegšanas gadiem (iesniedzot EDS, šī summa tiks pārcelta automātiski – pašam nekas nebūs jārēķina).
  • Izdevumiem par zobārstniecību un operācijām 23% likme tiek piemērota no visas summas – piemēram, ja šie izdevumi sastādījuši 1000 eiro, tad atgūt iespējams 230 eiro, taču šos izdevumus uz nākamajiem gadiem pārcelt nav iespējams.
  • Par iemaksām pensiju 3. līmenī un/vai uzkrājošajā dzīvības apdrošināšanā jūs varat atgūt 23% no iemaksu summas, kas nepārsniedz 10% no jūsu gada ienākumiem pirms nodokļu nomaksas. Abu uzkrājumu veidošanas gadījumā var saņemt nodokļa atvieglojumus par iemaksām uzkrājošajā dzīvības apdrošināšanā un papildus – par iemaksām privātās pensijas uzkrājumā.

Kas jādara, lai atgūtu naudu?

Nu jau sen pagājuši laiki, kad bija jādodas uz VID un jāgaida rindā, lai iesniegtu savu deklarāciju. Tagad viss ātri un ērti izdarāms VID Elektroniskās deklarēšanas sistēmā (EDS) – tās aizpildīšana ir minūšu jautājums, turklāt viedtālruņu lietotājiem pieejama īpaši izstrādāta EDS mobilā versija. Vienīgais, par ko jāparūpējas – lai čeku fotoattēlus un konta izdrukas jūs deklarācijai varētu pievienot kā elektroniskus pielikumus. Tāpēc laba prakse ir izveidot datorā atsevišķu mapi, kurā gada garumā krāt derīgo čeku un kvīšu attēlus, kā arī kontu izdrukas. Kad pienāks brīdis iesniegt deklarāciju, jums viss būs ērti pieejams vienuviet. Protams, vienmēr saglabājiet arī čeku oriģinālus!

VID rīcībā jau būs liela daļa informācijas par jums – jūsu gūtie ienākumi, neapliekamie ienākumi, informācija no kredītiestādēm par veiktajām iemaksām pensiju fondos, informācija no apdrošināšanas sabiedrībām par veiktajām iemaksām par dzīvības apdrošināšanas pakalpojumiem, kā arī no iepriekšējiem gadiem pārnestie attaisnotie izdevumi par izglītību un ārstnieciskajiem pakalpojumiem. Tāpat, sākot ar 2016.gadu, deklarācijā automātiski tiks atspoguļota arī tā informācija, ko par personas veiktajiem maksājumiem par izglītību VID būs iesniegušas mācību iestādes.

Tas nozīmē, ka deklarācija jau būs daļēji aizpildīta ar VID pieejamo informāciju par jūsu attaisnotajiem izdevumiem, un jums būs jāpievieno tikai tas, kas VID deklarācijā neparādās.

Pērn aizmirsu iesniegt deklarāciju, ko varu darīt?

Nodokļu atvieglojumu sistēma paredz, ka deklarācijā iespējams norādīt attaisnotos izdevumus par iepriekšējiem trim gadiem, tātad – līdz pat šī gada beigām deklarāciju iespējams iesniegt vēl arī par 2013. un 2014. gadu. Vienīgais nosacījums – jums jābūt čekiem vai cita veida apliecinājumiem par maksājumu veikšanu. 

Linda Ezerkalna

Uzkrājums rokas stiepiena attālumā!

Uzkrājiet automātiski ar katru karšu maksājumu.

 

 

Citi raksti par šo tēmu

Vairāk

 

Pieteikums zvanam

Jums zvanīs SEB darbinieks, lai pārrunātu Jūsu jautājumus par pensijas uzkrājumiem un piemērotākā pensiju plāna izvēli.

Jūsu dati tiks apstrādāti atbilstoši Datu apstrādes principiem (PDF), ar kuriem varat iepazīties arī SEB klientu apkalpošanas vietās.


 

Risinājumi nodrošinātām vecumdienām

Risinājumi nodrošinātām vecumdienām

  • Jūsu pensijas uzkrājuma palielināšana
  • Ērta un vajadzībām pielāgota pensijas izmaksa
 
S|E|B

Uzmanību! Jūsu pārlūkprogramma neatbilst SEB mājas lapas prasībām, lūdzu, atjaunojiet to vai izmantojiet citu ierīci lapas aplūkošanai.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.