Switch to mobile version. Augšup

Personīgās finanses - 06.01.2019
ceļojuma budžeta plānošana | ceļotājiem

Lētas aviobiļetes var arī sadārdzināt ceļojumu

Lētas aviobiļetes var arī sadārdzināt ceļojumu

Lēto aviobiļešu piedāvājumi mēdz būt ārkārtīgi vilinoši, tomēr pirms to iegādes der izvērtēt iespējamās papildu izmaksas. Kopējos ceļojuma izdevumus nenosaka tikai aviobiļešu cenas.

Vienmēr jāizpēta arī alternatīvas iespējas, jo var gadīties, ka cita aviokompānija piedāvā ja ne lētāku, tad labāku lidojumu: ērtāku izlidošanas laiku uz lidostu, kas atrodas tuvāk jūsu galamērķa centram u.c. Aplūkosim, kam būtu ieteicams pievērst uzmanību un kā rīkoties, lai lētās aviobiļetes nekļūtu par vienīgo ietaupījumu jūsu ceļojumā.

Pievērsiet uzmanību ielidošanas un izlidošanas laikam

Agrie un vēlie reisi rada papildu problēmu – kā nokļūt lidostā. Bieži vien šajā laikā sabiedriskais transports kā lētākā alternatīva nekursē, tāpēc neatliek nekas cits, kā izvēlēties taksometru vai rezervēt transfēru, kas izmaksā dārgāk. Agros rītos un vēlos vakaros taksometru tarifi var būt augstāki, tāpēc, pētot taksometru cenas, jāpievērš uzmanība arī šim faktoram.

Ja ceļojat lielākā grupā, tad izdevīgāk ir laikus rezervēt taksometru braucienam no / uz lidostu. Laikus veikta rezervācija nodrošina zemāku cenu un garantiju, ka taksometrs būs pieejams.

Lidojuma laiks ir īpaši nozīmīgs faktors čārterreisu izvēlē, it sevišķi tas sakāms par pēdējā brīža piedāvājumiem. Dažkārt ielidošana notiek vēlu vakarā un izlidošana – agri no rīta. Iebraucot ļoti vēlu vai pametot viesnīcu agrā rīta stundā, jūs zaudējat ne vien  apmaksāto laiku, kuru varētu pavadīt viesnīcā, bet arī brokastis vai vakariņas. Atsevišķi tūroperatori piedāvā tikai lidojumus, tādējādi sniedzot jums iespēju pašiem brīvi plānot savu ceļojumu.

Aviobiļešu gala cena

Dažas aviokompānijas rezervēšanas brīdī pievieno biļešu cenai saistītās izmaksas, piemēram, papildu maksu par rokas bagāžu vai transakcijas maksu aprēķina atkarībā no pasažieru skaita, nevis par vienu transakciju. Tādējādi dažādi it kā nelieli tēriņi, kas saistīti ar lētā piedāvājuma saistītajām izmaksām, kopumā var izveidot tādu summu, ka izdevīgāk ir izvēlēties citu aviokompāniju lidojumus. Jāatgādina, ka pašu ceļotāju kombinēti lidojumi ar pārsēšanos sagādā liekas raizes un atbildību par pagūšanu uz nākamo reisu – lētās aviokompānijas nodrošina tikai lidojumus uz noteikto galamērķi. Nokavēts lidojums rada ievērojamas neērtības un papildu izdevumus.

Daudzi lēto aviokompāniju galamērķi no Rīgas ir sasniedzami tikai ar pārsēšanos, un tas nereti nozīmē, ka starp lidojumiem lidostā jāpavada ilgāks laiks, ceļojums ir nogurdinošāks, kā arī, lidojumiem aizkavējoties, pieaug risks nepagūt uz nolūkoto reisu.

Kā tiešā lidojuma alternatīvu var izvērtēt lidojumus no Kauņas vai Viļņas, kurp var doties ar savu automašīnu un novietot to pie lidostas, vai aizbraukt ar autobusu.

Pēdējos gados lēto aviokompāniju (Ryanair, Wizzair) ieviestās izmaiņas bagāžas politikā arī sagādā ceļotājiem papildu izmaksas un neērtības, piemēram, no 1. novembra Ryanair lidmašīnas salonā bez maksas drīkst ienest tikai neliela izmēra somu, savukārt par ierasto rokas bagāžu līdz 10 kg jāsamaksā 8 eiro. Somu bez papildu maksas var nodot reģistrētajā bagāžā, bet tad lidostā jāierodas agrāk un, lai saņemtu bagāžu, jāaizkavējas arī galamērķī.

Izmaksas galamērķī

Pirms ceļojuma rezervēšanas iepazīstieties  ar galamērķi, palasiet citu ceļotāju atsauksmes. Šim nolūkam lieti noderēs, piemēram, pasaulē lielākais ceļotāju portāls Tripadvisor (atsauksmes, apraksti par tūrisma objektiem, ekskursijām u.c.), Latvijas ceļotāju forums Ceļakāja.lv, Facebook grupas Ceļo bez bēdu, Latvieši ceļo. Šajās grupās izmantojiet meklētāju, lai atrastu informāciju par savu galamērķi, vai uzdodiet citiem biedriem jautājumus, uz kuriem neesat raduši atbildes. Tā jūs uzzināsiet, kas jāņem vērā, kā plānot un kā novērst neparedzētus ceļojuma izdevumus. Vislabāk ir laikus izpētīt galamērķus, kuri jums šķiet interesanti ceļojumam, un tikai tad lūkot pēc aviobiļetēm.

Digitālā krājkase

Ar SEB lietotni saviem mērķiem sakrājiet ērti un automātiski.

Plānojot ceļojumu, aplūkojiet galamērķa notikumu kalendāru – vai jūsu izvēlētie datumi nesakrīt ar kādiem vietējiem svētkiem vai liela mēroga pasākumiem. Šis apstāklis var ievērojami sadārdzināt naktsmāju izmaksas, ierobežot satiksmi, sabiedriskā transporta kustību, savukārt alternatīva – taksometra pakalpojumi – var  būt dārgāki.

Lētākas aviokompānijas izmanto zemāku izmaksu lidostas, kuras atrodas tālāk no galamērķa, piemēram, Žironas (Girona) lidosta Katalonijā atrodas 100 km attālumā no Barselonas, tāpēc ceļš līdz pilsētai prasa gan papildu transporta izdevumus, gan vairāk laika.

Pats reiz esmu piedzīvojis situāciju, kad izvēlēto galamērķi nesen bija skāruši stipri plūdi, daudzi ceļi, dabas takas un izklaides vietas jau ilgstoši bija slēgtas,  tāpēc tūristu pieplūdums bija mazāks un aviokompānijas piedāvāja zemākas cenas. Sākotnēji šķita, ka esmu atradis ļoti labu piedāvājumu, tomēr, izpētījis apstākļus, atteicos no saviem plāniem.

Lētākas naktsmītnes

Izvēloties viesnīcas vai apartamentus, vadieties pēc jums svarīgiem kritērijiem, piemēram, attāluma līdz centram, citu ceļotāju atsauksmēm. Ceļojumu plāni var mainīties, tāpēc naktsmāju rezervācijas, kur iemaksātās naudas saņemšana atpakaļ nav iespējama, izvēlieties tikai tad, ja esat cieši pārliecināts, ka tiešām tās izmantosiet. Arī šajā gadījumā ir svarīgi novērtēt, vai starpība tiešām ir tik liela, lai riskētu un ietaupītu. Ja par naktsmājām esat izvēlējies lētāku hosteli, rēķinieties ar to, ka tur jūs var pārsteigt arī kāda ballīte vai skaļāki kaimiņi – tā ir daļa no hosteļu dzīves. Ja jums ir svarīgi labi izgulēties un atpūsties, labāk sameklējiet piemērotāku viesnīcu vai apartamentus, piemēram, portālā AirBnB, vai izmantojiet HotelsCombined un salīdziniet viesnīcu cenas vairākos rezervēšanas portālos.

Ceļojumu apdrošināšana

Katram ceļotājam ir nepieciešama ceļojumu apdrošināšana. To vislabāk novērtēs tie, kuri ir saņēmuši šīs apdrošināšanas atbalstu un zina, ko nozīmē nonākt neparedzētā situācijā ārvalstīs. Tās var būt gan sīkas ķibeles, gan nopietnas veselības problēmas. Pēc apdrošināšanas iegādes iepazīstieties ar instrukciju, kā rīkoties ārkārtas situācijā, un informējiet par to arī pārējos ceļojuma biedrus.
Neglabājiet svarīgāko informāciju par ceļojumu vienuviet, bet sagādājiet papildu izdrukas vai vismaz saglabājiet to “mākonī”, nosūtot saiti citiem, lai arī viņi varētu piekļūt tai. Atliek vien novēlēt, lai jums nenāktos risināt šādas problēmas, tomēr, atrodoties ārpus ierastās vides, dažādi negadījumi var notikt arī pavisam ikdienišķās situācijās.

Atbilstošāko apdrošināšanas līmeni katrs pats var izvēlēties atkarībā no savām vajadzībām, bet tā noteikti jāiekļauj ceļojuma budžetā. Pirms apdrošināšanas iegādes izvērtējiet, kādus riskus vislabāk būtu nosegt jūsu ceļojuma laikā.

Plānojot ceļojumu, ņemiet vērā šos padomus, tie ļaus jums ceļot nevis lēti, bet izdevīgi un atbilstoši jūsu prasībām, izvairoties no nepatīkamiem pārsteigumiem un liekiem tēriņiem.

Edgars Koroņevskis,
ceļotājs

 • Personīgās finanses - 23.12.2018

  Lēti lidojumi: vērtīgi padomi ceļojumiem

  Ceļojuma plānošanā aviobiļešu iegāde bieži vien ir pirmais solis – nākas pieņemt lēmumu, kurā brīdī sarūpēt biļetes. Katrs pats var izvērtēt, vai ķert lētākus lidojumus vai iepriekš izplānot iespējamos galamērķus un gaidīt izdevīgu piedāvājumu.

  Lasīt vairāk

 • Bankas kartes - 10.06.2019

  Kā atrast izdevīgākas naktsmītnes ceļojumā

  Kā atrast izdevīgākas naktsmītnes ceļojumā

  Laikus izvērtēti un  pieņemti lēmumi par naktsmītņu izvēli un rezervēšanu ir ļoti svarīga ceļojumu plānošanas daļa. Izvēli ietekmē gan ceļotāju vēlmes un vajadzības, gan piedāvājumi un budžeta iespējas. Labākie piedāvājumi ātri vien tiek rezervēti, tāpēc neatlieciet nakšņošanas jautājuma risināšanu uz pēdējo brīdi.

  Lasīt vairāk


Citi raksti par šo tēmu

Vairāk

Kontakti

 • +371 26668777
  +371 67779988

  Karšu un internetbankas bloķēšana

  24/7

  Citi jautājumi

  Privātpersonām

  Darbdienās 08.00 - 20.00

  Uzņēmumiem

  Darbdienās 08.30 - 18.00

Drošākiem ceļojumiem

Kredītkarte un ceļojumu apdrošināšana


 

Personīgā konsultācija var palīdzēt Jums

Personīgā konsultācija var palīdzēt Jums

 • Saprast – kā sasniegt nākotnes mērķus
 • Izvēlēties – uzkrāt vai aizņemties
 
S|E|B

Uzmanību! Jūsu pārlūkprogramma neatbilst SEB mājas lapas prasībām, lūdzu, atjaunojiet to vai izmantojiet citu ierīci lapas aplūkošanai.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.