Kopsavilkums
Šis finanšu produkts veicina vides vai sociālos raksturlielumus, bet tā mērķis nav ilgtspējīgi ieguldījumi.
Plāna ieguldījumu mērķis ir galvenokārt ieguldīt globālajos indeksu fondos, kas seko finanšu indeksiem, kuru galvenais mērķis ir oglekļa dioksīda emisiju samazināšana vai klimata pārmaiņu negatīvās ietekmes mazināšana, kā arī citus vides, sociālos un labas pārvaldības kritērijus.
Plāns iegulda indeksu fondos, kuri veic atlasi, izslēdzot emitentus, kuri ir iesaistīti šādos uzņēmējdarbības virzienos (vai saistītās darbībās): pretrunīgi vērtētie ieroči un kodolieroči, termālās ogles un naftas smiltis, tabaka.
Plānā ir atļauts ieguldīt tikai ieguldījumu fondos, kas klasificēti kā 8. un 9. pants, pamatojoties uz Ilgtspējīgas finanšu informācijas atklāšanas regulu (SFDR).
Ilgtspējas dati tiek iegūti no ārējiem datu sniedzējiem, kuri nodrošina datus uzņēmuma līmenī. Dati ietver emisiju apjomus un citus vides rādītājus, kā arī sociālo un pārvaldības rādītāju novērtējumu. Šobrīd kā datu sniedzēji tiek izmantoti ISS un Sustainalytics (Morningstar uzņēmums). Datu sniedzēji datus iegūst vai nu tieši no uzņēmumu ikgadējiem vai ilgtspējas pārskatiem, vai izmantojot pašu veiktas datu aplēses. Tā kā uzņēmumi lielākoties šobrīd vēl nepublicē atbilstošus ilgtspējas datus, galvenais metodoloģiju un datu avotu ierobežojums ir datu trūkums kopumā.
Lai iepazītos ar plašāku informāciju, lasiet tālāk.
Ieguldījumi tiek veikti globālajos indeksu fondos, kas seko indeksiem, kuru galvenais mērķis ir samazināt oglekļa dioksīda emisijas vai mazināt klimata pārmaiņu negatīvo ietekmi, kā arī citus vides, sociālos un labas pārvaldības kritērijus.
Turklāt plāns iegulda indeksu fondos, kuri piemēro:
- izslēdzošo atlasi, izslēdzot noteiktas nozares;
- iekļaujošo atlasi, piešķirot lielāku īpatsvaru uzņēmumiem ar augstāku ESG novērtējumu, klimata pārmaiņu jomas risinājumu un tīro tehnoloģiju nodrošinātājiem.
Plāns iegulda indeksu fondos, kuri veic atlasi, izslēdzot emitentus, kuri ir iesaistīti šādos uzņēmējdarbības virzienos (vai saistītās darbībās):
- pretrunīgi vērtētie ieroči un kodolieroči;
- termālās ogles un naftas smiltis;
- tabaka.
Papildus, plāna portfelī iekļautie indeksu fondi ievēro labas pārvaldības praksi, izslēdzot uzņēmumus, kuri ir pretrunīgi vērtēti vai kuriem ir neatbilstība starptautiskajiem standartiem un konvencijām (ANO Globālais līgums).
Plānā ir atļauts ieguldīt tikai ieguldījumu fondos, kas klasificēti kā 8. un 9. pants, pamatojoties uz Ilgtspējīgas finanšu informācijas atklāšanas regulu (SFDR).
Vides vai sociālo īpašību veicināšanas līmenis finanšu produktam tiek mērīts, salīdzinot šādus tā portfelī ietilpstošo aktīvu rādītājus ar to pagātnes vērtībām:
- to aktīvu īpatsvars, kuri saskaņoti ar vides vai sociālajiem raksturlielumiem, vai kuru mērķis ir ilgtspējīgi ieguldījumi;
- saistība ar pretrunīgi vērtētajām nozarēm (pretrunīgi vērtētie ieroči, fosilā kurināmā nozare);
- ANO Globālā līguma principu un Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (ESAO) pamatnostādņu daudznacionāliem uzņēmumiem pārkāpumi;
- oglekļa pēda.
ESG dati tiek iegūti no ārējiem datu sniedzējiem, kuri nodrošina datus uzņēmuma līmenī. Dati ietver emisiju apjomus un citus vides rādītājus, kā arī sociālo un pārvaldības rādītāju novērtējumu. Šobrīd kā datu sniedzēji tiek izmantoti ISS un Sustainalytics (Morningstar uzņēmums). Datu sniedzēji datus iegūst vai nu tieši no uzņēmumu ikgadējiem vai ilgtspējas pārskatiem, vai izmantojot pašu veiktas datu aplēses.
Ārēji iegūtie ESG dati tiek apstrādāti SEB galvenajā datu centrā, kur ciešā sadarbībā ar datu sniedzējiem dati tiek pārvaldīti un tiek pārbaudīta to kvalitāte. Vairāki datu sniedzēji vieniem un tiem pašiem datiem nodrošina to papildus pārbaudi un sniedz iespēju novērtēt to kvalitāti.
Dati, kas iegūti, veicot aplēses, lielākoties ir emisiju apjomu dati. Katram plānam atšķiras šādi iegūtu datu proporcija, un tā šobrīd netiek regulāri noteikta.
Tā kā uzņēmumi lielākoties šobrīd vēl nepublicē atbilstošus ilgtspējas datus, galvenais metodoloģiju un datu avotu ierobežojums ir datu trūkums kopumā. Lai uzlabotu datu kvalitāti, tiek izmantotas dažas datu aplēses, kā arī norisinās nepārtraukts dialogs ar datu sniedzējiem ar mērķi palielināt pieejamo datu apjomu. Tāpēc metodoloģiju un datu avotu ierobežojumi neietekmē to, kā plāna veicinātie vides un sociālie raksturlielumi tiek sasniegti.
Visi jaunie plāna veiktie ieguldījumi tiek izvērtēti no ilgtspējas perspektīvas. Padziļinātās izpētes procesā ir noteiktas šādas iekšējās kontroles:
- atbilstība izslēgšanas politikai;
- ar emitentu vai ārējo fonda pārvaldnieku saistītās pretrunas;
- vides un sociālo raksturlielumu veicināšana;
- atbilstība plāna ilgtspējas rādītājiem.
Ārējās kontroles nav noteiktas.
Izvērtēšanas rezultāti ir daļa no ieguldījumu lēmumu pieņemšanas procesa un tiek regulāri pārskatīti.
Salīdzinošais rādītājs nav noteikts.
Versijas Nr. | Izmaiņu apraksts | Publicēšanas datums |
---|---|---|
1 | Sākotnējā versija | 30.12.2022 |
2 | Konkretizēta atklātā informācija par Vides vai sociālo raksturlielumu uzraudzību un Metodoloģijām. | 25.06.2024 |