Finanšu tirgos ir novērojama kāda iezīme, kas nemainās jau gadu desmitiem – pēc kritumiem vienmēr seko kāpumi, bet pēc kāpumiem – kritumi. Lielāki vai mazāki kritumi vairākkārt piedzīvoti arī visnotaļ nesenā pagātnē: 2015., 2018. un 2020. gadā. Tos piedzīvo gan SEB, gan Latvijas finanšu tirgus dalībnieku piedāvātie pensiju plāni. Tā ir dabiska finanšu tirgus iezīme, ko ietekmē ļoti dažādi notikumi – no centrālo banku politikas, inflācijas un valstu izaugsmes rādītājiem līdz pat dažādu uzņēmumu darbības rezultātiem.
Šī tendence turpinās arī šobrīd. 2021. gads bija ļoti veiksmīgs – pēc krituma 2020. gada martā, ko radīja Covid-19 izplatība, gandrīz divus gadus piedzīvojām strauju vērtības pieaugumu. 2021. gads bija veiksmīgs arī SEB ieguldījumu pensiju plāniem. 2022. gads bijis izteiktu pārmaiņu gads, un diemžēl ne vienmēr šīs pārmaiņas bijušas pozitīvas, radot ietekmi uz ekonomiku un finanšu tirgiem kopumā, kā arī uz katru no mums individuāli. 2022. gads finanšu tirgos iesākās ar kritumu, jo investori no tehnoloģiju uzņēmumiem pārorientējas uz citām nozarēm, bet turpinājās ar Krievijas iebrukumu Ukrainā. Paralēli centrālās bankas būtiski mainīja savu politiku, paaugstinot bāzes procentu likmes. Arī Covid-19, īpaši Āzijā, būtiski ietekmēja un joprojām ietekmē pasaules ekonomiku. Rezultātā teju viss 2022. gads, izņemot martu, jūliju, oktobri un novembri ir bijis negatīvs. Tas īstermiņā ietekmē finanšu tirgus un arī pensiju plānu rezultātus.
No īstermiņa kritumiem nevar izvairīties neviens, taču jāņem vērā, ka iemaksu pārtraukšana vai līguma laušana tirgus krituma brīdī var rezultēties paliekošos zaudējumos, jo tad uzkrājumam tiek liegta iespēja atgūties. Tāpat svarīgi atcerēties par vēl kādu būtisku faktoru uzkrājumu veidošanā – ilgtermiņu. Visbiežāk uzkrājumi tiek veidoti vairākus gadus, pat desmitgades, līdz ar to īstermiņa svārstību ietekme ne vienmēr ir tik būtiska, kā šķiet brīdī, kad to piedzīvojam. Tā kā fondu darbības rezultāti būtu jāvērtē ilgtermiņā, vēlams pieturēties pie izvēlētās ieguldīšanas stratēģijas un mainīt fondus tikai pēc rūpīgas izvērtēšanas.
Jūsu pensiju pārvaldnieks Jānis Rozenfelds
13.02.2023.
Finanšu tirgos ir novērojama kāda iezīme, kas nemainās jau gadu desmitiem – pēc kritumiem vienmēr seko kāpumi, bet pēc kāpumiem – kritumi. To precīzi ilustrē SEB-Aktīvā plāna grafiks, un to pašu varam teikt arī par SEB - Sabalansētā plāna rezultātiem.
Lielāki vai mazāki kritumi piedzīvoti arī iepriekš, proti, 2015. gadā, 2018. gadā un 2020. gadā. Tos piedzīvo gan SEB, gan citu pensiju pārvaldnieku pārvaldītie pensiju plāni. Tā ir dabiska finanšu tirgus iezīme, ko ietekmē ļoti dažādi notikumi finanšu tirgos – no centrālo banku politikas, inflācijas un valstu izaugsmes rādītājiem līdz pat dažādu uzņēmumu darbības rezultātiem.
Šī tendence turpinās arī šobrīd. 2021. gads bija ļoti veiksmīgs – pēc krituma 2020. gada martā, ko radīja Covid-19 izplatība, gandrīz 2 gadus piedzīvojām strauju vērtības pieaugumu. Pagājušais gads bija veiksmīgs arī SEB pensiju 3. līmeņa plāniem. SEB-Aktīvā plāna 1 gada ienesīgums bija 10%, savukārt SEB-Sabalansētā plāna 1 gada ienesīgums bija 4,45%. Plašāka informācija pieejama pensiju plānu pārskatos.
Taču 2022. gads iesācies ar kritumu. Visā pasaulē mainās cilvēku paradumi, mainās “attālinātās ekonomikas” raksturlielumi un investori no tehnoloģiju uzņēmumiem pārorientējas uz citām nozarēm. Turklāt šis laiks ir saspringts arī no ģeopolitiskā viedokļa dēļ Krievijas un Ukrainas attiecību saspīlējuma. Diemžēl, pasaulē nepārtraukti kādā no reģioniem notiek militāri konflikti – jāatceras, ka tādi ir bijuši Eiropā vairākas reizes (Ukraina, Gruzija). Tas īstermiņā ietekmē finanšu tirgus un arī pensiju plānu rezultātus.
No īstermiņa kritumiem nevar izvairīties neviens, taču labākais veids, kā mazināt uzkrājuma kritumu, ir izvēlēties vecumam atbilstošu pensiju plānu un veikt regulāras iemaksas.
Savukārt, ja sasniegts 55 gadu vecums, un tuvākajā laikā plānojat izmantot uzkrātos naudas līdzekļus, aicinām izvērtēt, vai krituma brīdis ir labākais laiks, kad to darīt. Naudas līdzekļu izņemšana tirgus krituma brīdī var rezultēties paliekošos zaudējumos, jo tad uzkrājumam tiek liegta iespēja atgūties. Aicinām rūpīgi izsvērt iespēju turpināt krāt pensiju 3. līmenī, lai sagaidītu finanšu tirgus atgūšanos un arī Jūsu uzkrājuma pieaugumu.
Atgādinām, ka pensiju plānu rezultāti ir jāvērtē ilgtermiņā. Atbilstoši www.manapensija.lv publiski pieejamai informācijai, SEB pensiju plānu ienesīgums ir labākais savā plānu kategorijā gan vērtējot 1 gada, gan 10 gadu ienesīgumu. Nozares dati pieejami - Vēsture un statistika | Mana Pensija
Jūsu pensiju pārvaldnieks Jānis Rozenfelds