Mainīt valodu:

Pensijas sistēmas BUJ

Paragraphs

Pensiju 1. līmenis nodrošina valsts vecuma pensiju. To sāksiet saņemt līdz ar pensionēšanos.
Savu uzkrājumu no pensiju 2. līmeņa arīdzan varēsiet saņemt pēc došanās pensijā. Pensionējoties jums tiks piedāvāta izvēle:

  • Pievienot pensiju 2. līmeņa uzkrājumu pensiju 1. līmenim un saņemt reizi mēnesī kopā ar valsts vecuma pensiju;
  • Novirzīt pensiju 2. līmeņa uzkrājumu lai iegādātos mūža pensijas apdrošināšanu kādā no apdrošināšanas sabiedrībām, kas to piedāvā. 


Pensiju 3. līmenī uzkrātā nauda Jums būs pieejama jau no 55 gadu vecuma un varēsiet gan turpināt krāšanu, gan brīvi izņemt jebkādā apmērā ar paša/-as izvēlētu regularitāti. 

Ja šobrīd strādājat un par jums tiek veiktas valsts obligātās sociālās apdrošināšanas iemaksas, jūs esat pensiju 2. līmeņa dalībnieks/-ce. Šobrīd ikviens jaunietis, kurš ir vismaz 15 gadu vecs un sāk darba gaitas, automātiski kļūst par pensiju 2. līmeņa dalībnieku.

Savukārt, pensiju 3. līmenim iespējams pieteikties pie jebkura pensiju 3. līmeņa pārvaldnieka. Ja vēlaties kļūt par SEB pensiju 3. līmeņa dalībnieku, aicinām izvēlēties Jums piemērotāko plānu šeit.
 

Pensiju 2. līmenī komisijas maksas ir atšķirīgas dažādiem pensiju pārvaldniekiem un ieguldījumu plāniem. Saskaņā ar normatīvajiem aktiem pensiju 2. līmeņa plāniem var tikt piemērota pastāvīgā komisijas maksa un mainīgā komisijas maksa. Šo komisijas maksu apmēru aicinām vaicāt Jūsu pensiju 2. līmeņa pārvaldniekam. SEB pensiju 2. līmeņa ieguldījumu plānu komisijas maksas apmēru varat noskaidrot, izvēloties savu plānu šeit.

Arī pensiju 3. līmenī komisijas maksas dažādiem pārvaldniekiem un pensiju plāniem ir atšķirīgas, tādēļ Jūsu individuālo komisijas maksu aicinām noskaidrot Jūsu pensiju fondā . SEB pensiju 3. līmeņa komisijas maksas pieejamas šeit.
 

Pensiju 2. līmeņa ieguldījumu plānu viena pārvaldnieka ietvaros varat mainīt divreiz gadā, turpretim pārvaldnieku varat mainīt vienu reizi kalendārā gada ietvaros, kā arī papildus tam – īpašos likumā noteiktos gadījumos. Krāt varat tikai vienā ieguldījumu plānā.

Savukārt, pensiju 3. līmenī uzkrājumu varat veidot gan vairākos pensiju plānos vienlaikus, gan vairākos pensiju fondos. Tāpat varat veikt arī uzkrājuma pārnešanu no viena pensiju fonda pie cita. 
 

Ja zaudējat darbu, tad līdz brīdim, kamēr atsāksiet darba gaitas, iemaksas par Jums pensiju 1. un pensiju 2. līmenī netiks veiktas.   

Tā kā, pensiju 3. līmenī iemaksu apmēru un regularitāti nosakāt Jūs, tad arī darba zaudējuma gadījumā varat gan turpināt uzkrājuma veidošanu, gan uz laiku to apturēt.

Savukārt, Jūsu uzkrātais kapitāls pensiju 2. un 3. līmenī arī bezdarba gadījumā turpinās apgrozību finanšu tirgos . 
 

Tā kā, pensiju 3. līmenis ir elastīgs uzkrāšanas veids, tajā pat nelielas regulāras iemaksas ilgtermiņā var veidot vērā ņemamu summu. Kad jau kādu laiku būsiet veidojis/-usi uzkrājumu, iespējams, pamanīsiet salikto procentu efektu, proti, ne tikai uzkrātā nauda, bet arī iepriekšējā periodā radies uzkrājuma pieaugums sāk radīt atdevi. Saliktie procenti ir viens no iemesliem, kādēļ ieteicams krāšanu sākt agri – ilgtermiņā tas var būtiski palielināt Jūsu uzkrājumus.

Dalība pensiju sistēmā neliedz iespēju izmantot arī citus ilgtermiņa uzkrājumu veidus. Tomēr pensiju 3. līmeņa plāni ir īpaši pielāgoti ilgtermiņa krāšanai ar mērķi nodrošināt pilnvērtīgu pensiju vecumdienās. Tie ir izstrādāti tā, lai būtu vienkārši un ērti lietojami un neprasītu daudz laika, taču pats svarīgākais – tie ir pielāgoti dažādu vecuma grupu vajadzībām.

Pensiju sistēmas uzkrājumus stingri regulē normatīvie akti un uzrauga Latvijas Banka. Tas nodrošina priekšrocības klientiem – stingru risku kontroli, komisijas maksu griestus un pārvaldnieku darbību rūpīgu uzraudzību.

Šaubīties par tālu nākotni ir dabīgi. Pēdējās desmitgadēs paredzamais dzīves ilgums palielinās, tāpat pilnveidojas arī veselības aprūpe, līdz ar to ir pamats domāt, ka cilvēki dzīvos arvien ilgāk. 2022. gadā vidējais dzīves ilgums saskaņā ar Centrālās statistikas pārvaldes datiem Latvijā bija 75 gadi, savukārt pensionēšanās vecums – 64 gadi un trīs mēneši. Līdz 2025. gadam plānots pensionēšanās vecumu pacelt līdz 65 gadiem.

Ir loģiski, ka tūlītējas vajadzības un vēlmes ir prioritāte. Taču jāņem vērā, ka, pieaugot dzīves ilgumam un samazinoties dzimstībai, pensionāru skaits būs lielāks nekā darbinieku, kuru nodokļus izmanto pensiju izmaksai. Turklāt, pensiju 1. un 2. līmenis kopā veidos mazāk nekā pusi no iepriekšējās algas. Ir vērts izsvērt, vai ar to būs gana finansiālai drošībai vecumdienās. 

Lai sāktu krāt pensijai, nav nepieciešama liela naudas summa. Uzkrājumā Jūs varat novirzīt nelielu daļu no saviem ienākumiem un vienlaikus turpināt pašreizējos dzīves paradumus.

Iemaksas pensiju 2. un 3. līmenī tiek ieguldītas finanšu tirgos – atbilstoši izvēlētajam pensiju plānam. Finanšu tirgi ir cikliski – tajos regulāri notiek svārstības, ieguldījumu vērtībai ejot uz augšu, uz leju un atkal uz augšu. Veidojot ilgtermiņa uzkrājumus, svarīgi saglabāt arī ilgtermiņa skatījumu uz to rezultātiem. Proti, nereti situāciju īstermiņā var šķist satraucoša, taču, aplūkojot pensiju plānu rezultātus 5, 10 un vairāk gadu tvērumā, tendence visbiežāk būs pozitīva. Svarīgi pārliecināties, ka savus pensijas uzkrājumus veidojat savam vecumam atbilstošajā pensiju 2. līmeņa ieguldījumu plānā un pensiju 3. līmeņa pensiju plānā.