Maksājumu kartes kļuvušas par ierastu norēķinu veidu ar dažādām papildu funkcijām. Lai neapjuktu plašajā karšu piedāvājuma klāstā, jāsāk ar to, ka pamatā ir divi maksājumu karšu veidi – norēķinu kartes un kredītkartes. Kā tās atšķiras?
Norēķinu kartes
Nosaukums norāda uz šo karšu galveno funkciju – iespēju norēķināties veikalos, kafejnīcās, aviokompānijās, viesnīcās un jebkur citur, kur pieejams karšu lasītājs. Norēķinu karte ļauj arī iepirkties internetā un uzzināt, cik naudas ir bankas kontā. Tā ir karte, ar kuru varat izmantot jūsu personīgo naudu, kas tiek iemaksāta kontā, piemēram, algu, pabalstus vai honorārus.
Gan norēķinu kartes, gan kredītkartes var brīvi pievienot digitālajiem makiem, lai norēķinātos veikalos, piemēram, ar Apple Pay vai Google Pay.
Vecāki nereti izvēlas norēķinu karti savam bērnam, lai pirmā finanšu pieredze atvasei būtu personīga, droša un pārskatāma.
Kredītkartes
Kredītkarte papildus norēķinu kartes funkcijām ļauj izmantot bankas piešķirto kredītlimitu līdz pat 200% no ikmēneša ienākumiem. Tas ne vien padara iespējamus pirkumus par lielākām summām, bet arī ļauj rezervēt viesnīcas un aviobiļetes, automātiski konvertējot naudu uz vietējo valūtu un nodrošinot ceļojuma apdrošināšanu ar izdevīgiem nosacījumiem.
Kredītkarte nepieciešama arī automašīnas nomas pakalpojumiem ārzemēs – gan norēķiniem, gan drošības garantam, jo ir pārliecinošs maksātspējas apliecinājums.
- Pirkumu apdrošināšana – ar kredītkarti veiktie pirkumi ir automātiski apdrošināti bez papildu maksas. Piemēram, mēbeles, apģērbs, apavi, mūzikas instrumenti, sporta un izklaides preces, rotaļlietas, sadzīves tehnika, mājsaimniecības elektroierīces, datori un citas ilgtermiņa lietošanas preces.
- Ceļojumu apdrošināšana – ar SEB bankas kredītkartēm ceļošana ir ievērojami ērtāka, jo nav jāsatraucas par ceļojumu apdrošināšanas iegādi un jāsalīdzina dažādi piedāvājumi. Apdrošināšana bez maksas ir automātiski iekļauta kredītkartē.
Kredītkarte zināmā mērā ir arī prestiža jautājums. Piemēram, Mastercard World Elite kartes piedāvājumā ietilpst gan personīga asistenta pakalpojumi ārzemēs, gan prioritāra drošības kontrole lidostā. Arī šīs kartes atturīgais dizains liecina par zināmu izredzētību.
Jāatceras arī tas, ka parasti kredītkartēm ir noteikta lielāka komisijas maksa par skaidras naudas izņemšanu no bankomātiem nekā norēķinu kartēm.
Kā atšķirt kartes?
Nereti arī paši tirgotāji jauc norēķinu un kredītkartes vai neredz starpību starp tām. Daudzos veikalos, kas nepieņem skaidru naudu, joprojām var sastapt paziņojumu “pieņemam tikai kredītkartes”, lai arī patiesība runa visdrīzāk ir par maksājumu kartēm kopumā (neatkarīgi no to veida).
Īstenībā atšķirt norēķinu karti no kredītkartes ir ļoti vienkārši – uz tās jābūt uzrakstam debit (norēķinu karte) vai credit (kredītkarte). Burtu izcēlums (kas ilgu laiku bija raksturīgs tieši kredītkartēm) vai citas pazīmes vairs netiek uzskatītas par kartes veida atpazīšanas zīmi.
Kādu karti izvēlēties?
Cilvēki un to paradumi ir tik dažādi, ka vienas atbildes uz šo jautājumu nav. Kādam ir svarīgs prestižs un iespēja papildus iegādāties ceļojumu apdrošināšanu (pielāgojot ceļojumu laikam vai biežumam), citam – vienkārši iespēja norēķināties. Optimāls komplekts varētu būt norēķinu karte, kas piesaistīta algas kontam ikdienas norēķiniem un kredītkarte lielākiem pirkumiem, neparedzētiem tēriņiem un ceļojumiem.
Starptautiskās maksājumu karšu organizācijas Visa un Mastercard kartes mūsdienās tiek pieņemtas lielākajā daļā pasaules valstu, taču joprojām ir tirgotāji, kas dod priekšroku skaidras naudas darījumiem, tādēļ ir vērts nodrošināties arī ar skaidras naudas krājumiem.
Kartes izvēli nosaka dažādas dzīves situācijas, un ir labi, ka varam izvēlēties tām atbilstošas norēķinu iespējas.