Bērniem ir nepieciešama nauda, un jūs, visticamāk, viņiem to arī dodat – pusdienām, lai norēķinātos par pulciņiem, izklaidei. Taču, lai viņi pieauguši mācētu apdomīgi rīkoties ar saviem izdevumiem, svarīgi jau no mazotnes viņiem iemācīt novērtēt naudu.
Labāk, protams, ir mācīt bērniem būt finansiāli patstāvīgiem nekā vienkārši dot viņiem naudu. Svarīgi ir runāt par naudu jau no mazotnes, tiklīdz bērni sāk par to interesēties. Savas atvases vajadzētu mudināt mācīties taupīt, bet vēlāk pie labiem finanšu ieradumiem var pieradināt, dodot kabatas naudu un iesakot, kam to ir vērts tērēt.
Esam apkopojuši dažus padomus, kā iemācīt bērniem prasmi rīkoties ar finansēm un kā palīdzēt viņiem izprast jautājumus, kas saistīti ar ģimenes budžetu.
1) Runājiet par naudu
Izvairoties runāt par naudu, vecāki bērnam izdara lāča pakalpojumu. Bērnam šķitīs, ka nauda vai nu nav svarīga un apspriešanas vērta, vai arī šī tēma ģimenē ir tabu. Vēl sliktāk – bērnam var rasties iespaids, ka nauda aug kokos. Šāds uzskats bieži veidojas tiem, kuriem vecāki nepaskaidro, kā naudu nopelna, nepamāca, ka to vajag taupīt un ka katram priekšmetam vai rotaļlietai ir sava vērtība. Bērniem patstāvīgi lēmumi par naudu ir jāpieņem jau skolā un saņemot pirmo kabatas naudu, tāpēc sarunas par to nevajadzētu atlikt.
2) Motivējiet bērnus
Bērnu izpratni par finanšu jautājumiem veicina dažādi motivējoši pasākumi. Piemēram, var noteikt atlīdzību par papildu palīdzību vecākiem un iniciatīvu veikt mājsaimniecības darbus, vienlaikus mudinot šo summu nolikt kādai vērtīgākai lietai, kuru bērns vēlas iegūt. Mācīšana mērķtiecīgi un pacietīgi krāt kaut kam ļoti kārotam, bet dārgam, piemēram, datoram vai velosipēdam, var dot nenovērtējamu artavu jūsu bērna attieksmes veidošanā pret naudu un ietaupījumiem.
Karte skolēnam bez maksas un pilnībā attālināti
3) Mudiniet bērnus krāt
Rosiniet savu atvasi uzkrāt noteiktu naudas summu. Ja arī paši krājat bērna nākotnei, piemēram, studijām, pastāstiet viņam par to un paskaidrojiet, kāpēc. Mudiniet bērnu pastāvīgi interesēties par šiem iekrājumiem un rēķināt līdzi. Ierosiniet atteikties no sapņa, piemēram, par jaunāku spēļu konsoli tikai tāpēc, ka draugam tāda ir. Labāk šo summu, bērnam zinot un ar viņa akceptu, ieskaitiet uzkrājumu kontā.
4) Iemāciet taupīt
Viena no svarīgākajām mācību stundām bērniem – iemācīt taupīt naudu. Bērnam augot un sākot saņemt kabatas naudu (parasti to sākam dot, kad bērns sāk skolas gaitas), ar viņu vajadzētu runāt par to, kāpēc ir svarīgi taupīt un neizdot visu naudu uzreiz, kā arī neizdot to par sīkumiem un patiesībā nevajadzīgām lietām. Runājot par nevajadzīgām lietām... Visi zinām, cik ļoti ātri bērni izaug ne tikai no savām drēbēm, bet arī rotaļlietām – kājminamais automobilis vai leļļu virtuves iekārta jau drīz apklājas ar putekļiem, jo to vietā nāk jaunas un vecumam daudz atbilstošākas aizraušanās.
Varbūt vecās rotaļlietas par simbolisku samaksu iespējams nodot klasesbiedra jaunākajai māsiņai, bet lielākas lietas, iespējams, ir vērts piedāvāt kādā no publiskajām sludinājumu vietnēm. Iegūto naudiņu jūsu bērns atkal var pievienot uzkrājumiem savam sapņu pirkumam vai pat piedalīties studiju naudas krāšanā, ļaujot ieskaitīt to uzkrājumu kontā.
5) Rādiet labu piemēru
Visas pamācības var ātri aizmirsties, ja vecāki nerāda labu piemēru. Tāpēc bērni ir jāiesaista ģimenes finanšu jautājumu apspriešanā – vismaz tādā mērā, kādā viņi tos var saprast. Bērniem ir jāzina, ka katrs gājiens uz veikalu ne vienmēr nozīmē saldumus vai jaunu rotaļlietu. Tā ir arī konkrētas naudas summas izdošana. Pastāstiet, cik stundu jums jāstrādā, lai nopirktu veikalā tās preces, kas atrodas jūsu ledusskapī.
Savukārt vecāki bērni un pusaudži jau var piedalīties diskusijās par ģimenes budžetu, kopīgi lemjot, kādiem lielākiem pirkumiem vai ceļojumam jūs krājat. Viņiem vajadzētu paskaidrot, kā tiek sadalīta ģimenes nauda, informēt, cik maksājat par komunālajiem pakalpojumiem, cik tērējat pārtikai, degvielai, ļaut, lai viņi aprēķina, kādu naudas summu tas viss kopā veido.
Konts no 7 gadu vecuma – bez maksas
Konts bērna kabatas naudai, uzkrājumiem vai pirmajai algai. Atveriet kontu attālināti, izmantojot internetbanku.
Atveriet kontu un pasūtiet karti bērnam līdz 2024. gada 30. septembrim, un saņemiet izdevīgu piedāvājumu arī sev.
Uzzināt vairāk