Switch to mobile version. Augšup

Bērni un nauda - 27.03.2017
bērni | maksājumi | taupība

5 ieteikumi, ko stāstīt bērniem par naudu?

5 ieteikumi, ko stāstīt bērniem par naudu?

Bērniem ir nepieciešama nauda, un jūs, visticamāk, viņiem to arī dodat – pusdienām, lai norēķinātos par pulciņiem, izklaidei. Taču, lai viņi pieauguši mācētu apdomīgi rīkoties ar saviem izdevumiem, svarīgi jau no mazotnes viņiem iemācīt novērtēt naudu.

Labāk, protams, ir mācīt bērniem būt finansiāli patstāvīgiem nekā vienkārši dot viņiem naudu. Svarīgi ir runāt par naudu jau no mazotnes, tiklīdz bērni sāk par to interesēties. Savas atvases vajadzētu mudināt mācīties taupīt, bet vēlāk pie labiem finanšu ieradumiem var pieradināt, dodot kabatas naudu un iesakot, kam to ir vērts tērēt.

Esam apkopojuši dažus padomus, kā iemācīt bērniem prasmi rīkoties ar finansēm un kā palīdzēt viņiem izprast jautājumus, kas saistīti ar ģimenes budžetu.

1) Runājiet par naudu

Izvairoties runāt par naudu, vecāki bērnam izdara lāča pakalpojumu. Bērnam šķitīs, ka nauda vai nu nav svarīga un apspriešanas vērta, vai arī šī tēma ģimenē ir tabu. Vēl sliktāk – bērnam var rasties iespaids, ka nauda aug kokos. Šāds uzskats bieži veidojas tiem, kuriem vecāki nepaskaidro, kā naudu nopelna, nepamāca, ka to vajag taupīt un ka katram priekšmetam vai rotaļlietai ir sava vērtība. Bērniem patstāvīgi lēmumi par naudu ir jāpieņem jau skolā un saņemot pirmo kabatas naudu, tāpēc sarunas par to nevajadzētu atlikt.

2) Motivējiet bērnus

Bērnu izpratni par finanšu jautājumiem veicina dažādi motivējoši pasākumi. Piemēram, var noteikt atlīdzību par papildu palīdzību vecākiem un iniciatīvu veikt mājsaimniecības darbus, vienlaikus mudinot šo summu nolikt kādai vērtīgākai lietai, kuru bērns vēlas iegūt. Mācīšana mērķtiecīgi un pacietīgi krāt kaut kam ļoti kārotam, bet dārgam, piemēram, datoram vai velosipēdam, var dot nenovērtējamu artavu jūsu bērna attieksmes veidošanā pret naudu un ietaupījumiem.

3) Mudiniet bērnus krāt

Rosiniet savu atvasi uzkrāt noteiktu naudas summu. Ja arī paši krājat bērna nākotnei, piemēram, studijām, pastāstiet viņam par to un paskaidrojiet, kāpēc. Mudiniet bērnu pastāvīgi interesēties par šiem iekrājumiem un rēķināt līdzi. Ierosiniet atteikties no sapņa, piemēram, par jaunāku spēļu konsoli tikai tāpēc, ka draugam tāda ir. Labāk šo summu, bērnam zinot un ar viņa akceptu, ieskaitiet uzkrājumu kontā.

4) Iemāciet taupīt

Viena no svarīgākajām mācību stundām bērniem – iemācīt taupīt naudu. Bērnam augot un sākot saņemt kabatas naudu (parasti to sākam dot, kad bērns sāk skolas gaitas), ar viņu vajadzētu runāt par to, kāpēc ir svarīgi taupīt un neizdot visu naudu uzreiz, kā arī neizdot to par sīkumiem un patiesībā nevajadzīgām lietām. Runājot par nevajadzīgām lietām... Visi zinām, cik ļoti ātri bērni izaug ne tikai no savām drēbēm, bet arī rotaļlietām – kājminamais automobilis vai leļļu virtuves iekārta jau drīz apklājas ar putekļiem, jo to vietā nāk jaunas un vecumam daudz atbilstošākas aizraušanās.

Varbūt vecās rotaļlietas par simbolisku samaksu iespējams nodot klasesbiedra jaunākajai māsiņai, bet lielākas lietas, iespējams, ir vērts piedāvāt kādā no publiskajām sludinājumu vietnēm. Iegūto naudiņu jūsu bērns atkal var pievienot uzkrājumiem savam sapņu pirkumam vai pat piedalīties studiju naudas krāšanā, ļaujot ieskaitīt to uzkrājumu kontā.

5) Rādiet labu piemēru

Visas pamācības var ātri aizmirsties, ja vecāki nerāda labu piemēru. Tāpēc bērni ir jāiesaista ģimenes finanšu jautājumu apspriešanā – vismaz tādā mērā, kādā viņi tos var saprast. Bērniem ir jāzina, ka katrs gājiens uz veikalu ne vienmēr nozīmē saldumus vai jaunu rotaļlietu. Tā ir arī konkrētas naudas summas izdošana. Pastāstiet, cik stundu jums jāstrādā, lai nopirktu veikalā tās preces, kas atrodas jūsu ledusskapī.

Savukārt vecāki bērni un pusaudži jau var piedalīties diskusijās par ģimenes budžetu, kopīgi lemjot, kādiem lielākiem pirkumiem vai ceļojumam jūs krājat. Viņiem vajadzētu paskaidrot, kā tiek sadalīta ģimenes nauda, informēt, cik maksājat par komunālajiem pakalpojumiem, cik tērējat pārtikai, degvielai, ļaut, lai viņi aprēķina, kādu naudas summu tas viss kopā veido.

Konts, karte un neierobežoti pārskaitījumi

Īpašais juniora komplekts Jūsu bērna pirmajiem soļiem finanšu pasaulē.


 • Bērni un nauda - 31.05.2017

  Pirmā bankas karte jūsu bērnam

  Pirmā bankas karte jūsu bērnam

  Klāt skolēnu brīvdienas, kad bērni kļūst aktīvāki un neatkarīgāki. Tas ir īstais brīdis, lai attīstītu prasmes patstāvīgi rīkoties ar naudu, piemēram, norēķinoties maksājumu karti. Tādējādi arī vecākiem nav jāuztraucas, ka bērns nēsā līdzi skaidru naudu, ko var nozagt vai pazaudēt.

  Lasīt vairāk

 • Bērni un nauda - 28.04.2016

  Bērnu priekšstatu par naudu veido vecāki

  Bērnu priekšstatu par naudu veido vecāki

  Visvienkāršākos finanšu ieradumus bērniem var sākt mācīt jau pirmsskolas vecumā. Tādējādi arī mammas un tēti var rast motivāciju apgūt zināšanas šajā jomā un vienlaikus bagātināt savu pieredzi.

  Lasīt vairāk


Citi raksti par šo tēmu

Vairāk

Kontakti

 • +371 26668777
  +371 67779988

  Karšu un internetbankas bloķēšana

  24/7

  Citi jautājumi

  Privātpersonām

  Darbdienās 08.00 - 20.00

  Uzņēmumiem

  Darbdienās 08.30 - 18.00

S|E|B

Uzmanību! Jūsu pārlūkprogramma neatbilst SEB mājas lapas prasībām, lūdzu, atjaunojiet to vai izmantojiet citu ierīci lapas aplūkošanai.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.