Switch to mobile version. Augšup

Bizness - 01.02.2019
maksājumi | rēķini

Blēži var izkrāpt naudu pat rēķinu samaksas laikā

Blēži var izkrāpt naudu pat rēķinu samaksas laikā

Kibernoziedznieki pilnveido savas prasmes un naudu no uzņēmumiem vai iedzīvotājiem var izvilināt pat pilnīgi ierastu darbību laikā. Piemēram, ja rīkosieties neuzmanīgi, maksājot rēķinus par pakalpojumiem vai precēm, patiesībā varat papildināt krāpnieku kontus.

Noziedznieki izmanto sociālo inženieriju, lai apkrāptu uzņēmumus un jūs samaksātu naudu nevis tām personām vai uzņēmumiem, kuriem tā pienākas, bet gan krāpniekiem. Šis krāpšanas veids ir saistīts ar faktūrrēķiniem.

Parasti  blēžiem šādā veidā izkrāpt naudu izdodas tad, ja klientam tiek izsūtīti  neīsti rēķini un viņš tos samaksā.

Kā tas strādā

Kibernoziedznieki „iesmērē”, neīstos rēķinus, izmantojot krāpniecību. Visbiežāk uzņēmumā vēršas persona, kura uzdodas par uzņēmuma pārstāvi. Šī persona uz e pastu vai pa tālruni palūdz, lai uzņēmums maina turpmāko faktūrrēķinu datus, un norāda nevis piegādātāja vai kreditora konta numuru, bet gan savu.

Tādējādi, apmaksājot šādu rēķinu, uzņēmums papildina krāpnieku kabatas, bet partneriem paliek parādā, tādējādi radot sev dubultu kaitējumu.

Kā aizsargāties

Aizsargāties no šī krāpniecības veida nav grūti, ja uzņēmuma darbinieki ievēros skaidrus rēķinu samaksas noteikumus un procedūras.

Galvenais — uzņēmumam jānodrošina, lai darbiniekiem būtu zināms šāds krāpniecības veids.

Paskaidrojumi, kādēļ piemērojamas attiecīgas rēķinu samaksas procedūras, veicina darbinieku apzinīgumu un, saskaroties ar iespējamu krāpniecības mēģinājumu, ļauj viņiem to atpazīt.

Vēlams, lai uzņēmumā būtu ieviestas arī procedūras, kas palīdz pārbaudīt maksājuma lūgumu likumību. Tādējādi ievērojami samazinās noziedznieku iespēja izkrāpt naudu, jo viņiem ikreiz būs jāpierāda, ka viņi ir uzņēmuma piegādātāji, kreditori, partneri u. tml.

Kredītkarte ar aizdevumu

Gaidītiem notikumiem un negaidītiem pavērsieniem.

Krāpnieki spēj izkrāpt naudu  ar viltotiem faktūrrēķiniem tikai tad, ja zina, ar kādiem piegādātājiem un partneriem uzņēmums sadarbojas. Tāpēc izvērtējiet, kādu informāciju par saviem partneriem esat publiskojuši un vai to ir iespējams izmantot krāpnieciskas shēmas radīšanai. Nodrošiniet, lai darbinieki nepubliskotu informāciju par uzņēmuma partneriem. Ja krāpnieki nezina, ar kādiem partneriem uzņēmums sadarbojas, iespējamība, ka viņi uzdrošināsies mēģināt jūs apkrāpt, ir daudz mazāka.

Neatklājiet datus

Veiksmīga krāpniecisku darbību novēršana tomēr nav atkarīga tikai no uzņēmuma. Vērīgiem un apzinīgiem jābūt arī tā darbiniekiem. Tāpēc jāpārbauda katrs kreditora lūgums mainīt rēķinu datus.

Saņemot šādu lūgumu pa e pastu un pārbaudot tā patiesumu, nesazinieties ar vēstulē norādītajām kontaktpersonām. Krāpnieki būs snieguši jums nepatiesus datus, tāpēc, sazinoties ar e-pastā norādītajām kontaktpersonām, jūs kontaktēsieties ar noziedzniekiem. Labāk ir izmantot uzņēmuma tīmekļa vietnē vai agrākajā sarakstē ar uzņēmumu norādīto kontaktinformāciju.

Ja partneruzņēmums izraksta rēķinus bieži, jānoskaidro pastāvīgā kontaktpersona, ar kuru komunicēt samaksas jautājumos. Tādā gadījumā neradīsies juceklis un neskaidrības, kā arī būsiet droši, ka lūgums mainīt rēķina datus atbilst patiesībai.

Ja maksājums pārsniedz noteiktu summu, precīzi ievērojiet  bankas konta un saņēmēja apstiprināšanas procedūras. Piemēram, pirms liela rēķina samaksas, sazinieties ar naudas saņēmēju, tādējādi pārliecinoties, ka jūsu rīcībā ir patiesi uzņēmuma rekvizīti un nauda sasniegs saņēmēju. Varat izmantot arī  videozvanu — tas ir īpaši lietderīgi tad, ja esat jau agrāk tikušies ar uzņēmuma pārstāvjiem.

Pēc rēķinu samaksas vienmēr informējiet par to saņēmēju. Norādiet partnerim bankas, uz kuru pārskaitījāt naudu, nosaukumu un pēdējos četrus konta numura ciparus, lai pārliecinātos, ka esat pārskaitījis naudu pareizajam adresātam.

Tomēr svarīgākais ir neatklāt datus par savu darba vietu, nevienam nestāstīt, ar kādiem piegādātājiem sadarbojaties vai kam uzņēmums pārskaita lielas naudas summas. Konfidenciālu informāciju ir grūtāk izmantot krāpnieciskos nolūkos.

Citi raksti par drošību internetā:

 • Drošība - 23.11.2018

  Kā neiekļūt interneta krāpnieku slazdos

  Kā neiekļūt interneta krāpnieku slazdos

  Ik pa laikam dzirdam stāstus par to, kā noziedznieki izvilinājuši bankas kontu datus un nozaguši no tiem naudu. Daudzi klienti ir pārliecināti, ka ar viņiem nekas tamlīdzīgs neatgadīsies, tomēr par kibernoziedznieku upuri var kļūt ikviens.

  Lasīt vairāk

 • Drošība - 22.01.2019

  Nesamērīgas atlaides internetā var izrādīties krāpnieku tīkli

  Nesamērīgas atlaides internetā var izrādīties krāpnieku tīkli

  Interneta veikalos preces bieži iespējams iegādāties lētāk nekā parastajos veikalos. To neslēpj arī paši tirgotāji, pārdodot preces internetā par nedaudz zemāku cenu. Tomēr atlaižu mednieki interneta veikalos var viegli nokļūt krāpnieku nagos.

  Lasīt vairāk


Citi raksti par šo tēmu

Vairāk

Kontakti

 • +371 26668777
  +371 67779988

  Karšu un internetbankas bloķēšana

  24/7

  Citi jautājumi

  Privātpersonām

  Darbdienās 08.00 - 20.00

  Uzņēmumiem

  Darbdienās 08.30 - 18.00

S|E|B

Uzmanību! Jūsu pārlūkprogramma neatbilst SEB mājas lapas prasībām, lūdzu, atjaunojiet to vai izmantojiet citu ierīci lapas aplūkošanai.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.