Mūsu ikdiena ir pārblīvēta ar kārdinājumiem – aicinājumi nopirkt “jaunāko un labāko” viedtālruni, apmeklēt “gadsimta koncertu” vai iegādāties “īpaši kvalitatīvu un uzlabotu” ūdeni mūs uzrunā uz ielas, veikalā, internetā, arī pastkastītē. Tāpēc, dzīvojot šajā informācijas un preču pieejamības pārbagātajā laikmetā, ir svarīgi spēt saglabāt vēsu prātu un izsvērt savas finansiālās iespējas un vajadzības.
Piedāvājam 10 veidus, kā ietaupīt naudu ikdienas tēriņos. Iespējams, kāds no tiem jūs visnotaļ pārsteigs. Taču svarīgākais ir apzināties, ka jebkura ieraduma mainīšanā galvenais ir pirmais solis.
Krājiet sīknaudu
Daudzi no mums nepievērš uzmanību sīknaudai, kamēr tā nav sākusi teju plēst naudasmaku vai kamēr atrodam to izmētātu pa apģērba vai somas kabatām. Laiks ieviest jaunu ikdienas paradumu! Katras dienas vakarā saberiet naudasmakā esošo sīknaudu burciņā, traukā vai krājkasē. Šādā veidā viena gada laikā pavisam viegli var sakrāt pat vairākus simtus eiro, ikdienā naudas “zudumu” pat nepamanot.
Rēķinus apmaksājiet laicīgi
Šeit viss ir ļoti vienkārši – ja maksājam savus rēķinus un kredītmaksājumus laicīgi, mēs izvairāmies no soda procentu vai kavējuma naudas maksāšanas. Ja mēdzat regulāri aizmirst samaksāt rēķinus, ir vērts apsvērt automātiskās rēķinu apmaksas ieviešanu, jo, maksājot soda procentus, var zaudēt prāvas naudas summas.
Veikalā – paēdis un ar sarakstu
Kuram gan nav nācies iepirkties izsalkušam un pēc tam mēģināt izdomāt, ko darīt ar pieciem dažādu veidu sieriem, pusotru kilogramu desas un vairāk našķu, nekā spētu apēst nedēļas laikā. Ēdiens jāpērk tikai tad, kad esat paēduši, – izsalkušam cilvēkam šķitīs, ka jebkurš apetīti rosinošs sīkums pēkšņi ir ļoti, ļoti nepieciešams.
Pārtiku vislabāk iegādāties ar iepriekš sagatavotu pirkumu sarakstu, kura pamatā ir jau izplānots gatavojamo maltīšu plāns nākamajai nedēļai. Šādā veidā jūs ne tikai izvairīsieties no nevajadzīgiem impulsa pirkumiem, bet arī stipri retāk izmetīsiet ārā sabojājušos ēdienu.
Gatavojiet mājās
Gatavojot mājās, tik tiešām var ietaupīt. Šis padoms nepārsteigs nevienu – galu galā, gatavojot maltīti mājās, nav jāmaksā ne par citu cilvēku darbu, ne par restorāna telpu īri, ne restorāna peļņu. Nav jāmaksā arī uzcenojums par ēdieniem, ko, izmantojot interneta bagātīgos recepšu resursus, varētu viegli pagatavot mājās paši. Tas attiecas arī uz ēdiena pasūtīšanu uz mājām. Turklāt mājās gatavota pica var būt daudz, daudz gardāka nekā tā, ko pasūtīsiet, nemaz nerunājot par naudas ietaupījumu, kas var sasniegt vismaz 50%.
Nepērciet ūdeni pudelēs
Ikdienas skrējienā ir ļoti ērti un šķietami arī lēti veikalā paķert kārtējo ūdens pudelīti – īpaši karstās vasaras dienās un tad, kad esat pamatīgi izslāpis. Tomēr paskaitiet, cik daudz naudas jūs iztērējat, maksājot par plastmasas iepakojumu un zīmolu, – vai racionālāk nebūtu atkārtoti izmantot kaut kad jau iegādātu plastmasas pudeli, uzpildot to ar ūdeni mājās?
Pašam sava krūze kafijas
Aprēķins ir gluži vienkāršs – par to naudas summu, par kuru var iegādāties divas kafijas krūzes kafejnīcā vai degvielas uzpildes stacijā līdzņemšanai, var nopirkt paciņu kafijas un mājās pagatavot vismaz 30 kafijas krūzes. Ja esat patiešām labas kafijas cienītājs, investējiet laba kafijas automāta vai franču preses iegādē. Turklāt, ja labprāt baudāt kafiju ceļā uz darbu vai pastaigājoties, mūsdienās pieejamas patiešām lieliska dizaina un dažādu izmēru termokrūzes.
Iepērcieties gudri
Ir cilvēki, kuru iepirkšanās moto ir nekad neko neiegādāties par pilnu cenu. Tajā ir vērts ieklausīties. Tomēr, ja nevēlaties pārņemt šo šķietami radikālo devīzi kā savu iepirkšanās vadmotīvu, ir vērts apsvērt finansiālos ieguvumus no iepirkšanās atlaižu laikā, internetā vai nocenoto preču veikalos, piemēram, tā saucamajos outletos.
48 stundu likums
Pirms jebkura lielāka pirkuma veikšanas, jo īpaši impulsīvu lēmumu gadījumā, mēģiniet nogaidīt 48 stundas. Ja pēc divām dienām joprojām vēlaties pirkt šo preci un esat pārliecinājies, ka varat to atļauties, – uz priekšu! Visticamāk būsiet jau apsvēris visus par un pret – gan pirkuma nepieciešamību, gan arī savas finansiālās iespējas. Laikā, kad varam iegādāties jebko, pat neizejot no mājas, ir ļoti būtiski ieviest kādu kontroles mehānismu, kas palīdz kontrolēt mūsu impulsus iegādāties ko skaistu vai iepriecinošu, bet, iespējams, nevajadzīgu vai tādu, kas rezultātā var izrādīties ne pa kabatai.
Pārdodiet nevajadzīgās lietas
Pēdējos gados dažādi mazlietoto drēbju un lietu tirdziņi, grupas sociālajos tīklos un pat tam īpaši atvēlētas interneta vietnes piedzīvojušas īstu uzvaras gājienu – tā ir ne vien iespēja atrast unikālas “pērles”, kuras to iepriekšējo īpašnieku vairs neinteresē, bet arī atbrīvoties no sev nevajadzīgajām lietām, vienlaikus par to nopelnot naudu.
Pārdot ir iespējams teju jebko – sākot ar smaržām, kuras kāds uzdāvinājis, bet kuras diemžēl nav jūsu gaumē, drēbēm, kas īsti tomēr nepiestāv vai nepatīk, un beidzot ar veco lietoto tālruni – iespējams, kādam tas tieši šobrīd ir nepieciešams.
Audzējiet paši
Reizēm modē nāk patiešām noderīgas aktivitātes – viena no tām ir pārtikas produktu audzēšana. Izvērtējot iespējas, varat ieviest gan savu siltumnīcu un dārziņu, audzējot sezonas dārzeņus un ogas, vai arī izpausties, uz palodzēm audzējot nevis puķes, bet garšaugus. Sēklas nav dārgas, un tas pavisam noteikti izmaksās mazāk nekā visu iegādāties tirgū vai lielveikalā.
Laura Andžāne,
žurnāliste