Switch to mobile version. Augšup

Finanšu plānošana - 04.07.2020
tēriņi | ekonomija

8 padomi, kā pēc atvaļinājuma atgriezties ierastajā budžeta režīmā

Saka, ka pēc brīvdienām ir nepieciešamas vismaz divas nedēļas, lai cilvēks atkal pierastu pie darba. Laiks ir nepieciešams arī tam, lai atgrieztos ierastajā budžeta režīmā. Parasti brīvdienās atlaižam izdevumu kontroles grožus.

Piedāvājam astoņus padomus, kas palīdzēs izvairīties no pēc atvaļinājuma finanšu pārvaldības stresa.

1. Pārskatiet karšu izrakstus. Pārbaudiet, vai no konta ir noņemtas visas summas un vai tās ir veikts pareizi — par viesnīcu, ceļojumu, automobiļa nomu un dažādiem pirkumiem. Tāpēc ir noderīgi atvaļinājuma laikā krāt pirkumu čekus. Ja esat ievērojuši neprecizitātes, vispirms ir jāvēršas kartes izsniegšanas bankā. Pašiem skaidroties ar pārdevēju ārzemēs nebūs tik efektīvi. Reizēm ceļotāji ievēro, ka, kaut arī ir norakstīta summa par viesnīcu, par lidmašīnu, ir palikuši vēl papildus rezervēti naudas līdzekļi (piemēram, automobiļa nomas ķīla).

2. Pārskatiet atliktos izdevumus. Pavadot brīvdienas ārzemēs, var palielināties pakalpojumu izmaksas par telefonsarunām, īsziņām, interneta datu lietošanu. Lai vēlāk par šiem pakalpojumiem nebūtu pārsteigums, ir vērts jau iepriekš pārliecināties, kāds būs rēķins. Ja ārzemēs ir „izdevies” nopelnīt naudassodu par ceļu satiksmes noteikumu pārkāpumiem, vajadzētu parūpēties, lai tie tiktu samaksāti.

SEB lietotne – Jūsu krāšanas mērķu sasniegšanai

Ne tikai ikdienas finanses un pārskaitījumi, bet arī dažādi risinājumi ērtai un automātiskai krāšanai.

3. Atgriezieties pie ierastā ikdienas izdevumu režīma. Atvaļinājums ir beidzies, bet ziema vēl pat īsti nav sākusies. Joprojām turpinās brīvlaiks bērniem, bagātīgs izklaides pasākumu piedāvājums — viss gluži vilina turpināt atpūsties: izklaidēties, baudīt citus labumus, bet jau savās mājās. Tomēr vajadzētu pārdomāt, cik tam vēlamies atvēlēt naudu  nedēļā vai nedēļas nogalē.

4. Pārskatiet brīvdienu sezonas lietas. Ziema Latvijā ir kaprīza (it īpaši šogad). Nereti it kā silts apģērbs, apavi, atpūtas vai kalnu inventārs, citi aukstam un sniegotam laikam vai atpūtai kalnos paredzēti priekšmeti ir izmantojami tikai dažas atvaļinājuma dienas vai nedēļas. Pēc brīvdienām vajadzētu veikt sezonas mantu inventarizāciju — pārskatīt, kas ir jāatstāj, kas jāatjauno, ko vairs nevajag un visticamāk arī nevajadzēs. Ziemas otrajā pusē mūsu veikalos sākas sezonas preču izpārdošana.

Komplektā izdevīgāk

Kalkulatorā aprēķiniet Jums izdevīgāko komplektu un ietaupiet ar katru pārskaitījumu, karti un kontu.

5. Pārbaudiet, vai nav beidzies dokumentu vai līgumu derīguma termiņš. Atvaļinājuma laikā mājas rūpes bieži vien aizmirstās. Nosūtīti paziņojumi, atrodoties ārzemēs, var palikt nesaņemti vai vienkārši nepamanīti. Atgriežoties no brīvdienām, būtu vērts veikt pārbaudi — pārskatīt dokumentu termiņus, spēkā esošos finanšu līgumus (īpaši, ja sācies jauns gads): apdrošināšanas, aizdevumu u.tml., lai vēlāk tā dēļ nerastos neērtības. Vēl labāk par to ir jau parūpēties iepriekš, noslēdzot regulāros maksājumus.

6. Apmaksājiet atvaļinājuma laikā radušos parādus. Ja brīvdienu laikā ir bijusi nepieciešamība ņemt aizņēmumu, ir pienācis laiks parādus atdot vai vismaz sākt to darīt. No klasiskās finanšu pārvaldības skatupunkta ir jāsāk ar tiem parādiem, kuru procenti ir vislielākie. No psiholoģijas viedokļa, ja aizdevumi ir bijuši vairāki, vajadzētu sākt no mazākā.

7. Samaziniet citus parādus. Dažreiz skumji jokojam, ka nākamie svētki pēc Ziemassvētkiem ir Jāņi. Ziema turpinās, apkures sezona arī. Ja brīvdienu pavadīšanai esam ņēmuši patēriņa kredītu — lielāku summu, tad labāk to darīt ilgākam laikam, lai šāda parāda apmaksas nasta notiktu vasarā un būtu pēc iespējas vieglāka. Parasti patēriņa kredītu vai tā daļu ir iespējams atgriezt pirms noteiktā termiņa bez papildu maksas.

8. Sāciet krāt nākamajam atvaļinājumam. Pēc brīvdienām kādu laiku dzīvojam atmiņās. Taču, laikam ejot, tās dziest, savukārt mēs sākam gaidīt nākamo atvaļinājumu — kurš vasaras , bet kurš ziemas. Labā ziņa ir tā, ka, laicīgi sākot tam gatavoties, iespējams atrast pēc mūsu iespējām labāko atvaļinājumu, ieplānot ceļojumu un tam jau nedaudz iekrāt.

Jānis Meistars

Uzkrājums rokas stiepiena attālumā!

Uzkrājiet automātiski ar katru karšu maksājumu.

 
 • Bankas kartes - 13.06.2016

  Droši norēķini ārvalstīs

  Norēķināties ar maksājumu karti ceļojumos ir ērtāk un drošāk nekā ar skaidru naudu. Taču pasaulē joprojām ir pietiekami daudz reģionu (piemēram, Āzija, Āfrika), kuros lielākoties izmanto nedrošus karšu terminālus un bankomātus, kas informāciju nolasa no kartes magnētiskās lentes, nevis čipa.

  Lasīt vairāk

 • Bankas kartes - 08.03.2019

  Kādēļ pavasara brīvdienu ceļojumā ņemt līdzi savu karti?

  Kādēļ pavasara brīvdienu ceļojumā ņemt līdzi savu karti?

  Pavasara brīvdienas skolā ir laiks, kad rodas iespēja pēc iespējas vairāk laika pavadīt ar ģimeni un bērniem. Neiepazītas zemes, nenogaršoti ēdieni, neredzēti suvenīri... Saprotams, ka nevienam nav vēlēšanās šādus mirkļus sabojāt ar it kā sīkām, bet tajā pašā laikā traucējošām neērtībām.

  Lasīt vairāk


Citi raksti par šo tēmu

Vairāk

Kontakti

 • +371 26668777
  +371 67779988

  Karšu un internetbankas bloķēšana

  24/7

  Citi jautājumi

  Privātpersonām

  Darbdienās 08.00 - 20.00

  Uzņēmumiem

  Darbdienās 08.30 - 18.00

S|E|B

Uzmanību! Jūsu pārlūkprogramma neatbilst SEB mājas lapas prasībām, lūdzu, atjaunojiet to vai izmantojiet citu ierīci lapas aplūkošanai.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.