Saka, ka pēc brīvdienām ir nepieciešamas vismaz divas nedēļas, lai cilvēks atkal pierastu pie darba. Laiks ir nepieciešams arī tam, lai atgrieztos ierastajā budžeta režīmā. Parasti brīvdienās atlaižam izdevumu kontroles grožus. Piedāvājam astoņus padomus, kas palīdzēs izvairīties no pēc atvaļinājuma finanšu pārvaldības stresa.
1. Pārskatiet karšu izrakstus
Pārbaudiet, vai no konta ir noņemtas visas summas un vai tas ir veikts pareizi — par viesnīcu, ceļojumu, automobiļa nomu un dažādiem pirkumiem. Tāpēc ir noderīgi atvaļinājuma laikā krāt pirkumu čekus. Ja esat ievērojuši neprecizitātes, vispirms ir jāvēršas kartes izsniegšanas bankā. Pašiem skaidroties ar pārdevēju ārzemēs nebūs tik efektīvi. Reizēm ceļotāji ievēro, ka, kaut arī ir norakstīta summa par viesnīcu, par lidmašīnu, ir palikuši vēl papildu rezervēti naudas līdzekļi (piemēram, automobiļa nomas ķīla).
2. Pārskatiet atliktos izdevumus
Pavadot brīvdienas ārzemēs, var palielināties pakalpojumu izmaksas par telefonsarunām, īsziņām, interneta datu lietošanu. Lai vēlāk par šiem pakalpojumiem nebūtu pārsteigums, ir vērts jau iepriekš pārliecināties, kāds būs rēķins. Ja ārzemēs ir „izdevies” nopelnīt naudassodu par ceļu satiksmes noteikumu pārkāpumiem, vajadzētu parūpēties, lai tie tiktu samaksāti.
3. Atgriezieties pie ierastā ikdienas izdevumu režīma
Atvaļinājums ir beidzies, bet ziema vēl pat īsti nav sākusies. Joprojām turpinās brīvlaiks bērniem, bagātīgs izklaides pasākumu piedāvājums — viss gluži vilina turpināt atpūsties: izklaidēties, baudīt citus labumus, bet jau savās mājās. Tomēr vajadzētu pārdomāt, cik tam vēlamies atvēlēt naudu nedēļā vai nedēļas nogalē.
4. Pārskatiet brīvdienu sezonas lietas
Ziema Latvijā ir kaprīza. Nereti it kā silts apģērbs, apavi, atpūtas vai kalnu inventārs, citi aukstam un sniegotam laikam vai atpūtai kalnos paredzēti priekšmeti ir izmantojami tikai dažas atvaļinājuma dienas vai nedēļas. Pēc brīvdienām vajadzētu veikt sezonas mantu inventarizāciju — pārskatīt, kas ir jāatstāj, kas jāatjauno, ko vairs nevajag un visticamāk arī nevajadzēs. Ziemas otrajā pusē mūsu veikalos sākas sezonas preču izpārdošana.
Roboinvestors – sāciet ieguldīt vienkāršāk
5. Pārbaudiet, vai nav beidzies dokumentu vai līgumu derīguma termiņš
Atvaļinājuma laikā mājas rūpes bieži vien aizmirstās. Nosūtīti paziņojumi, atrodoties ārzemēs, var palikt nesaņemti vai vienkārši nepamanīti. Atgriežoties no brīvdienām, būtu vērts veikt pārbaudi — pārskatīt dokumentu termiņus, spēkā esošos finanšu līgumus (īpaši, ja sācies jauns gads): apdrošināšanas, aizdevumu u.tml., lai vēlāk tā dēļ nerastos neērtības. Vēl labāk par to ir jau parūpēties iepriekš, noslēdzot regulāros maksājumus.
6. Apmaksājiet atvaļinājuma laikā radušos parādus
Ja brīvdienu laikā ir bijusi nepieciešamība ņemt aizņēmumu, ir pienācis laiks parādus atdot vai vismaz sākt to darīt. No klasiskās finanšu pārvaldības skatupunkta ir jāsāk ar tiem parādiem, kuru procenti ir vislielākie. No psiholoģijas viedokļa, ja aizdevumi ir bijuši vairāki, vajadzētu sākt no mazākā.
7. Samaziniet citus parādus
Dažreiz skumji jokojam, ka nākamie svētki pēc Ziemassvētkiem ir Jāņi. Ziema turpinās, apkures sezona arī. Ja brīvdienu pavadīšanai esam ņēmuši patēriņa kredītu — lielāku summu, tad labāk to darīt ilgākam laikam, lai šāda parāda apmaksas nasta notiktu vasarā un būtu pēc iespējas vieglāka. Parasti patēriņa kredītu vai tā daļu ir iespējams atgriezt pirms noteiktā termiņa bez papildu maksas.
8. Sāciet krāt nākamajam atvaļinājumam
Pēc brīvdienām kādu laiku dzīvojam atmiņās. Taču, laikam ejot, tās dziest, savukārt mēs sākam gaidīt nākamo atvaļinājumu — kurš vasaras , bet kurš ziemas. Labā ziņa ir tā, ka, laicīgi sākot tam gatavoties, iespējams atrast pēc mūsu iespējām labāko atvaļinājumu, ieplānot ceļojumu un tam jau nedaudz iekrāt.