Dzīvē var gadīties dažādas situācijas, kad pašam nav iespēju kārtot darījumus bankā, tāpēc jāpilnvaro kāda persona, kura to izdara jūsu vietā. Apkopojam galvenos padomus, kas palīdzēs jums noformēt pilnvaru atbilstoši bankas prasībām.
Pilnvara ļauj citai personai izmantot bankas pakalpojumus klienta vārdā, tāpēc pilnvarā ir būtiski precīzi un nepārprotami definēt atļautās darbības.
Kāda pilnvara derēs bankai
Banka pieņems tikai tādu privātpersonas pilnvaru, kuru izsniedzis notārs vai bāriņtiesa. Savukārt juridiskai personai derēs gan notāra apliecināta pilnvara, gan atsevišķu darbību veikšanai, piemēram, skaidras naudas iemaksai kontā vai konta izraksta saņemšanai, arī bankas darbinieka klātbūtnē aizpildīta un parakstīta pilnvaras veidlapa.
Saturam jābūt nepārprotamam un precīzam
Jāņem vērā, ka banka pilnvarotajam atļaus veikt tikai tās darbības, kuras pilnvarā būs minētas skaidri, nepārprotami un precīzi, – piemēram, rīkoties ar norēķinu kontā esošajiem naudas līdzekļiem, veikt naudas līdzekļu pārskaitījumu, noslēgt līgumu par norēķinu konta atvēršanu, noslēgt līgumu par attālinātu pakalpojumu izmantošanu utt.
Ja pilnvarā minētās darbības būs definētas pārāk vispārināti vai interpretējami, banka paturēs tiesības šādu pilnvaru nepieņemt. Savukārt šaubu vai pretrunu gadījumā banka pilnvaras saturu uztvers sašaurināti.
Pilnvarā ieteicams norādīt arī tās spēkā esamības termiņu. Ja termiņš nebūs norādīts, banka uzskatīs, ka pilnvara ir spēkā līdz brīdim, kad klients atsūtīs rakstisku paziņojumu par tās atsaukumu.
Bankai ir tiesības noteikt arī tādus pakalpojumus, kurus nevar saņemt uz pilnvaras pamata.
Kādas darbības iespējams veikt ar juridiskas personas izsniegtu pilnvaru
Juridiskā persona, izdodot pilnvaru, patstāvīgi nosaka pilnvarojuma apjomu. Ja juridiskā persona izdod pilnvaru attiecībā uz darbībām, kas ir saistītas ar internetbanku, tad ir pieļaujams pilnvarojums attiecībā uz šādām darbībām:
- parakstīt sākotnējo internetbankas līgumu, kā arī internetbankas līguma papildinājumus vai grozījumus;
- noteikt sevi (pilnvarnieku) kā internetbankas lietotāju un/vai norādot arī citas fiziskās personas kā pilnvaras devēja internetbankas lietotājus;
- noteikt sevi (pilnvarnieku) kā internetbankas administratoru un/vai norādot arī citas fiziskās personas kā pilnvaras devēja internetbankas administratorus, ja pilnvarā skaidri noteiktas šādas tiesības;
- noteikt pilnvaras devēja internetbankas lietotāju tiesības (dienas, mēneša maksājumu limitus);
- pieteikt un saņemt internetbankas izmantošanas autorizācijas ierīci (kodu kalkulatoru), kas ir piesaistīta pilnvarniekam un pilnvaras devēja internetbankai.
Augstāk minētais pilnvarojums var tikt noformēts kā atsevišķa pilnvara internetbankas jomā vai arī iekļauts juridiskās personas kopējā pilnvarā. Augstāk minētajam aktivitāšu sarakstam ir tikai informatīvs raksturs un juridiskā persona pati ir atbildīga par to, kāds pilnvarojuma apjoms tiek noteikts un kā noteiktais pilnvarojuma apjoms tiek formulēts.
Lūdzam ņemt vērā, ka aktivitātes, kas no SEB bankas tiek pieļautas uz pilnvaras pamata, var mainīties.
Pilnvaru ir iespējams noformēt arī ārzemēs
Ja nav iespējas atbraukt un noformēt pilnvaru Latvijā, banka pieņems arī ārpus Latvijas izdotu pilnvaru, kura atbilst šādiem kritērijiem:
- ārvalsts notārs pilnvarā ir apliecinājis pilnvaras devēja identitāti, apliecinājumā norādot pilnvaras devēja datus – vārdu, uzvārdu, personas kodu, identifikācijas dokumenta numuru, dokumenta izdošanas gadu u. c.;
- ārvalsts notārs pilnvarā ir apliecinājis pilnvaras devēja paraksta īstumu;
- pilnvara ir legalizēta vai apliecināta ar Apostille, ja vien normatīvie akti vai līgums starp Latvijas Republiku un attiecīgo valsti nenosaka citādi (plašāka informācija pieejama LR Ārlietu ministrijas mājaslapā);
- pilnvara ir izsniegta latviešu, angļu vai krievu valodā. Ja tā ir izsniegta kādā citā valodā, jānodrošina notariāli apliecināts tulkojums, kas ir cauršūts un sazīmogots kopā ar dokumenta oriģinālu vai tā notariāli apstiprinātu kopiju.