Neviens uzņēmums nespētu veiksmīgi darboties, ja pastāvīgi nesekotu līdzi savām finansēm un tās rūpīgi neplānotu. Tieši tāpat vajadzētu rīkoties ikvienam no mums. Turklāt neatkarīgi no tā, vai dzīvojam vieni vai kopā ar ģimeni.
Savas finansiālās situācijas apzināšanās ir svarīga daudzu iemeslu dēļ. Pirmkārt, lai saprastu, cik lietderīgi rīkojamies ar naudu un vai tiešām mums ir taisnība, apgalvojot, ka uzkrājumiem pāri nekas nepaliek. Savi izdevumi un ienākumi būtu jāpārzina arī tāpēc, lai varētu realizēt kādas svarīgas ieceres, piemēram, bankā, izskatot jūsu iespēju saņemt hipotekāro kredītu, viena no pirmajām lietām, kas būs jāizdara, – jāizveido saraksts ar saviem ikmēneša ienākumiem un izdevumiem dažādās pozīcijās.
Esat kādreiz attapies, ka mēneša sākumā baudītā spontānā iepirkšanās mēneša beigās liek atteikties no gājiena uz kino ar draugiem? Vai kādreiz esat pieķēris sevi jautājam – kur palikusi mana nauda? Ja tā, tad, iespējams, ir īstais brīdis ķerties pie savu finanšu plānošanas.
Lai sāktu plānot, vispirms jābūt skaidrībai, kāda ir jūsu pašreizējā finansiālā situācija. Tas izdarāms tikai ar rūpīgu izdevumu un ienākumu uzskaiti, ko varētu dēvēt par personīgo grāmatvedību.
Finanšu plānošanas pamatprincipi
Lai tā patiešām izdotos un netiktu pamesta pusratā jau pēc nedēļas, varat ieviest dažus principus, kas jums palīdzēs.
- Ja mājsaimniecībā neesat viens, kopīgi pieņemiet lēmumu, kurš ģimenes loceklis būs atbildīgs par uzskaiti. Nereti darbiņš, par kuru atbildīgi ir visi, paliek nepadarīts. Ideālajā gadījumā vislabāk to uzticēt tam ģimenes pārstāvim, kurš vēlas to darīt, ir pietiekami organizēts un punktuāls.
- Izdomājiet, kādā veidā atzīmēsiet tēriņus un ienākumus. Varbūt varat nēsāt līdzi nelielu piezīmju blociņu, kur uzreiz atzīmēt, par ko un cik naudas izdots. Varbūt ērtāk ir iekārtot kladi, kurā salīmēt visus čekus. Tikai tad jāpārliecinās, ka mājinieki tos patiešām veikalā paņem par katru pirkumu un dienas beigās nodod jums. Lai nu kā – ieviesiet savu sistēmu un pie tās arī turieties.
- Katru reizi norādiet, par ko bijuši tēriņi. Piemēram, nevis vienkārši ierakstiet: „Lielveikalā – 150 eiro”, bet sadaliet pa pozīcijām, kam tieši tie tērēti: pārtikai, apģērbam, ķīmiskajai tīrīšanai u. tml. Tikai šādi jūs pēcāk varēsiet noteikt, kur aiziet nauda. Svarīgi ir pierakstīt pilnīgi visus izdevumus, arī tad, ja tie bijuši mazāki par eiro, – mēnesī šādi var savākties un jūs nudien pārsteigt diezgan pieklājīga summa.
- Veiciet šādu uzskaiti vismaz trīs mēnešus, lai aina būtu pēc iespējas pilnīgāka. Var gadīties, ka kādu mēnesi tēriņi ir lielāki, jo, piemēram, bija jālabo mājai jumts vai jāpērk kāda dārgāka prece. Ilgāku laiku pierakstot izdevumus, jūs spēsiet savas finanses ieraudzīt objektīvākā gaismā.
Ko darīt, kad jūsu bilance ir skaidra?
Izanalizējiet to! Visērtāk to darīt pa pozīcijām, piemēram, cik mēnesī tērējat pārtikai, degvielai, rēķinu samaksai, veselībai, izklaidei, remontam utt. Nereti tas, ko uzskatījāt par realitāti, šādā veidā var tikt apgāzts.
Uzreiz gan jāatzīst, ka budžeta plānošana ir cieši saistīta ar pašdisciplīnu, spēju turēties pie izvirzītajiem mērķiem. Piemēram, ja konstatējat, ka pārāk daudz naudas aiziet, pērkot našķus vai žurnālus kioskā, lai pēc tam kavētu laiku sabiedriskajā transportā, jūs varat noteikt sev limitu – divi žurnāli mēnesī vai viens našķis nedēļā, bet ietaupīto naudu atlikt kādam lielākam pirkumam, kam vienmēr drusku pietrūcis naudas. Ja ietaupīto steigsiet iztērēt citos nebūtiskos sīkumos, plānošana īsti neizdosies.
Ģimenes budžeta plānošana var būt arī lielisks un motivējošs veids, kā tikt galā ar neveselīgiem vai kaitīgiem ieradumiem. Ja ģimenē ir kāds smēķētājs, kurš līdz šim nav rēķinājis līdzi, cik naudas mēnesī aiziet šim ieradumam, viņu var gaidīt patiess pārsteigums un varbūt pat vēlme savu ieradumu atmest vai vismaz samazināt tā apmērus. Līdzīgi ir, piemēram, ar ēšanu ātro uzkodu ēstuvēs. Varbūt jums šķiet, ka to darāt ļoti reti, bet pierakstot izrādās, ka atstājat tajās daudz vairāk naudas, nekā bijāt uzskatījuši.
Tikai apzinoties savus paradumus, jums ir iespēja tos mainīt.