Maltīšu plānošana un pagatavošana vairākām ēdienreizēm vienlaikus ir labs ieradums gan savai, gan sava maciņa veselībai. Bloga Foodprep.lv radītāja Klinta Stasjule sniedz padomus, kā pat paši aizņemtākie cilvēki var sākt plānot maltītes un ietaupīt naudu veikalos.
K. Stasjule paskaidro, ka ēdienreižu plānošana (foodprep) nozīmē vienā piegājienā pagatavot ēdienu vairākām maltītēm uz priekšu. Tā var būt gan maltīte tikai nākamajai dienai, gan nākamajām 2 dienām, gan visai nedēļai.
Maltīšu plānošanai K. Stasjule pievērsās praktisku apsvērumu dēļ. Tā kā viņa Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcā diennakts maiņās strādā par medicīnas māsu, darbadienas ir ļoti noslogotas un bieži vien neatrodas laiks doties pusdienās uz kafejnīcu. Lai padarītu savu ikdienu elastīgāku, K. Stasjule pusdienas sāka gatavot mājās un ņemt līdzi uz darbu. Līdzīgi rīkojas arī daļa viņas kolēģu.
“Uzreiz sajutu priekšrocības. Varu objektīvāk paskatīties uz savu ēdienkarti. Esmu pabeigusi arī maģistra studijas uztura zinātnē, tāpēc varu praktiskās zināšanas izmantot savā ikdienā un ēst veselīgāk. Tas ļauj paskatīties uz uzturu kopumā, izvērtēt to un sākt izdarīt veselīgākas un pārdomātākas izvēles,” ieguvumus no maltīšu plānošanas uzskaita K. Stasjule.
Kā sākt plānot maltītes
Vispirms nepieciešams saprast, kāpēc vēlies plānot ēdienreizes. Varbūt vēlies uzlabot savu pašsajūtu ikdienā, varbūt vēlies mainīt savus ēšanas paradumus, varbūt ar pārdomātākām maltītēm vēlies ietaupīt naudu. Atkarībā no motivācijas mainīsies arī plānošanas stratēģija, piemēram, iekļaujot uzturā lasi, kad tam veikalos ir akcija.
K. Stasjule iesaka sākt pamazām, piemēram, pagatavojot maltīti nākamajai dienai. Vienkāršs paņēmiens ir pagatavot vakariņas ar vairākām porcijām. Tādējādi nākamajā dienā neapēsto porciju var paņemt līdzi kā pusdienas.
Izmēģināt ēdienreižu plānošanu ikkatrs var jau tagad, izmantojot mājās pieejamos produktus. K. Stasjule norāda, ka šādā veidā iespējams apzināties, cik daudz patiesībā var pagatavot praktiski no nekā.
Veselīgi arī maciņam
Lai gan tas nebija primārais mērķis, plānojot maltītes, izdodas arī ietaupīt, atklāj K. Stasjule. Viņa uzskaita vairākus padomus, kas noderēs iepirkumu veikšanā:
- Uz veikalu dodies ar iepirkumu sarakstu. Pārdomā, cik ēdienreizes plāno gatavot
- Sarakstu izveido atbilstoši veikala izkārtojumam, lai izvairītos no produktu meklēšanas un ļaušanās emociju pirkumiem
- Nebaidies iepirkties internetā. Tā būs daudz sarežģītāk nopirkt ko lieku
- Seko līdzi akcijām veikalos, lai vienmēr būtu informēts par izdevīgiem piedāvājumiem
- Centies iepirkties ilgākam laika periodam. Jo biežāk iesi uz veikalu, jo vairāk naudas iztērēsi
K. Stasjule iesaka mēnesī atlikt konkrētu summu pārtikai. Tai nav jābūt strikti nospraustai summai, jo galvenais šāda soļa mērķis ir pievērst uzmanību tam, cik daudz ikdienā tiek tērēts pārtikai.
“Ēdiens ir pamatizdevumu mainīgā daļa. Sabiedriskā transporta vai īres izdevumus nevar īpaši mainīt, bet ēdiena sadaļu var piekoriģēt,” saka K. Stasjule. Aptuvenos tēriņus pārtikai viņa ieskaita atsevišķā norēķinu kartē, kuru izmanto tikai pārtikas produktu iegādei.