Lai gan bitkoins pastāv jau vairāk nekā 10 gadus, jautājumu par šo plaši pazīstamo kriptovalūtu un tās nākotni joprojām netrūkst. Cik bitkoinu ir tirgū? Kam tie pieder? Kāpēc ir tik daudz kriptovalūtu? Atbildes meklē SEB grupas galvenais stratēģis Johans Javeuss.
Lai gan bitkoins pastāv jau vairāk nekā 10 gadus, jautājumu par šo plaši pazīstamo kriptovalūtu un tās nākotni joprojām netrūkst. Cik bitkoinu ir tirgū? Kam tie pieder? Kāpēc ir tik daudz kriptovalūtu?
Cik bitkoinu ir tirgū?
Līdz 2021. gada februāra beigām ir iegūti 18,6 miljoni bitkoinu. Taču tiek lēsts, ka ap 3,7 miljoniem bitkoinu (šobrīd vairāk nekā 140 miljardu USD vērtībā) tika zaudēti uz visiem laikiem pirmajos gados, kad bitkoini bija gandrīz nevērtīgi un daudzi uzskatīja par lieku rūpīgi glabāt to koda atslēgas un cietos diskus.
Tātad pašlaik tirgū ir ap 15 miljoniem bitkoinu, un vēl ir palikuši 2,4 miljoni, ko rakt.
Kam pieder bitkoini?
Tas, cik bitkoinu ir katrā no bitkoina vēstures laikā izveidotajiem 200 miljoniem elektronisko seifu, ir publiski pieejama informācija. Tāpat kā visi vēsturiskie darījumi, kas veikti starp visiem maciņiem.
Tomēr nav nekādu seifu īpašnieku reģistru. Turklāt ikviens anonīmi var izveidot vienu vai vairākus elektroniskos maciņus.
Vienai personai var piederēt daudzi maciņi, bet kriptovalūtas biržas, kurās tiek turēti daudzu klientu bitkoini, var salikt visu klientu bitkoinus vienā maciņā. Tas sagādā grūtības aprēķināt, cik cilvēkiem pieder bitkoini.
Saskaņā ar 2019. gada pavasarī publicētu pētījumu 11% amerikāņu pieder bitkoins vai kāda cita kriptovalūta. Citas dažādos veidos veiktas aplēses liecina, ka bitkoini pieder ap 100 miljoniem cilvēku. Tātad runa joprojām ir par mazāk nekā 1,5% pasaules iedzīvotāju.
Kas ir stabilā monēta (stablecoin)?
Trešā lielākā kriptonauda šodien ir Tether, kuras tirgus kapitalizācija veido 28 miljardus USD.
Atšķirībā no citām kriptovalūtām Tether ir fiksēts valūtas maiņas kurss attiecībā pret ASV dolāru – 1 : 1. Tether izmanto kriptovalūtu spekulācijās, lai izietu no kriptovalūtas tirgus, kad notiktu sagaidāmā kriptovalūtu vērtības samazināšanās, un, neveicot apgrūtinošu darījumu, no jauna pārietu uz parastajiem dolāriem.
Tas, ka Tether ir fiksēta piesaiste dolāram, nozīmē arī to, ka Tether ir labāks maksāšanas līdzeklis par precēm un pakalpojumiem nekā citas kriptovalūtas, kuru vērtība īsā laikā var krasi mainīties.
Par Tether ir bijušas zināmas spekulācijas: vai uzņēmumam, kas stāv aiz šīs valūtas, faktiski ir pietiekami daudz USD, lai segtu visu izlaisto šīs kriptovalūtas apjomu. Ņujorkas ģenerālprokurora birojā notiek minētā uzņēmuma izmeklēšana.
Vai arī bankas izmantos bitkoinus?
Neatkarīgas kriptovalūtas, piemēram, bitkoins, nav vienīgās valūtas, kas pretendē kalpot par nākotnes maksājumu līdzekli.
Arī centrālās bankas ir sapratušas, ka digitālās valūtas būs nepieciešamas konkurētspējas saglabāšanai. Zviedrijas Riksbank ir tālejoši plāni ieviest savu digitālo valūtu e-kronu kā alternatīvu skaidrai naudai.
Riksbank ir noraizējusies par to, ka skaidra nauda Zviedrijā sāk izzust un daudzi uzņēmumi pēc dažiem gadiem to vairs nepieņems kā maksāšanas līdzekli.
Šķiet, ka Riksbank e-kronas sākotnējās versijas dizains ietvers virtuālo maciņu vai karti, kurā glabāt e-kronas, nevis kontu. Tomēr e-kronas nebūs anonīmas, kā tas ir ar skaidru naudu vai kriptovalūtām.
Atšķirībā no bitkoina, acīmredzamu iemeslu dēļ e-kronu nebūs iespējams izmantot maksājumiem ārpus Zviedrijas robežām. Riksbank šobrīd pēta dažādus e-kronas tehniskos risinājumus. Nav skaidrs, vai e-krona tiks balstīta uz tādu pašu blokķēdes tehnoloģiju kā bitkoini un lielākā daļa citu kriptovalūtu.
Vai Facebook veido kriptovalūtu?
2019. gadā Facebook uzsāka Libra projektu, kura pamatā bija ideja piedāvāt stabilas monētas veidu, kurai būtu fiksēts valūtas kurss pret plaši izmantoto valūtu grozu, kas ietvertu ASV dolāru, eiro un jēnu.
Tās stabilā vērtība neinteresētu cilvēkus kā ieguldīšanas veids un tiktu izmantota tikai kā maksāšanas līdzeklis. Libra savienībā kopā ar Facebook iestājās arī citi uzņēmumi, kas radīja potenciālu iegūt miljardos mērāmu lietotāju skaitu. Šis fakts lika ASV un Eiropas politiķiem nobremzēt projekta attīstības gaitu.
2021. gada sākumā šo uzņēmumu grupa plāno ieviest samazinātu valūtas versiju ar nosaukumu Diem, kas būs piesaistīta tikai dolāram. Taču mērķis ir izveidot atbilstošus Diem variantus citām valūtām un galu galā piesaistīt tos Diem grozam, kā bija sākotnēji iecerēts.