Switch to mobile version. Augšup

Jaunieši - 17.06.2019
ceļojums | nauda

Kā apceļot Baltiju izdevīgi

Kā apceļot Baltiju izdevīgi Foto: Jorge Saavedra, Unsplash

Latvija un pārējās Baltijas valstis piedāvā daudz aizraujošu maršrutu un apskates vietu, kuru baudīšanai nav nepieciešami lieli līdzekļi. Lai ceļojums izdotos, tas nav jāsaplāno līdz sīkākajai detaļai – tieši pārsteiguma momenti ir tie, kas visvairāk paliks atmiņā.

Visērtākā ceļošana ir ar savu auto, taču daudz vairāk izbaudīt ir iespējams, dodoties ceļā kājām, ar riteni vai laivu, tāpēc der apsvērt dažādu transporta veidu kombinēšanu.  

Vasaras laikā telts ir viena no labākajām naktsmājām, tomēr pirms ceļojuma  ir vēlams noskaidrot, vai noskatītajā vietā to ir atļauts celt.  

Skatoties Instagram attēlus, kur draugi un paziņas atpūšas eksotiskās valstīs, bet pašam nav pietiekami daudz līdzekļu vai laika tālākam ceļojumam, var uzmākties pat neliela grūtsirdība. Patiesībā ceļojuma galamērķis ir mazāk svarīgs nekā pats ceļojuma process un kompānija, ar kuru kopā to baudīt. Mēģināsim saprast, kā ar nelieliem līdzekļiem doties lieliskā ceļojumā tepat pa Baltijas valstīm.

Lai plānošana nemazina prieku

Parasti labākie ceļojumi izdodas tad, ja neko par daudz nesaplāno. Tieši otrādi – pārāk liela plānošana var sagādāt stresu un sabojāt garastāvokli, ja kaut kas nenotiek pēc plāna (un tā gadās vienmēr). Tomēr pirms došanās ceļā ir jāapzina svarīgākās lietas: ar kādu transportu ceļosiet, cik tālu un uz cik ilgu laiku dosieties ceļā, kur nakšņosiet, un, galu galā, – cik naudas šim pasākumam jāparedz. 

Ja runājam par izmaksām, tad ceļot kopā parasti ir izdevīgāk. Piemēram, ceļā ar auto līdz Palangai caur Viļņu un atpakaļ degviela varētu izmaksāt ap 90 eiro, tātad, ja mašīnā ir 4 cilvēki, tas prasīs tikai nepilnus 25 eiro no cilvēka.

Arī hostelī kopā ar ceļabiedriem  ir iespējams noīrēt atsevišķu istabiņu un, atkarībā no hosteļa atrašanās vietas, maksāt ap 10–20 eiro par personu. Reizēm ir vērts ielūkoties arī Booking.com vai Airbnb.com vietnēs – varbūt par ļoti draudzīgu summu ir iespējams noīrēt pat veselu privātmāju ar pirti tieši tur, kur garām ved jūsu ceļš.

Vilciens, auto vai VW Camper busiņš?

Ja ir plānots ceļojums  ar riteni, tad uz tā sākumpunktu visērtāk ir doties ar auto vai vilcienu (pēdējais variants būs izdevīgāks, ja velomaršruta beigu punkts ir plānots citā vietā). Savukārt, ja ir vēlme paceļot ilgāk un tālāk, visvairāk brīvības sniegs tieši auto. Tad arī nebūs pārāk jāuztraucas, ja radīsies vēlme novirzīties no sākotnēji plānotā maršruta.

Ja ceļojuma biedru pulks ir lielāks par 4 cilvēkiem, iespējams, jādomā par busiņa īri, kurā visiem būs ērtāk un jautrāk. Varbūt beidzot ir pienācis laiks īstenot sapni un doties ceļā ar slaveno retro VW Camper, kādus bija iecienījuši puķu bērni 60. un 70. gados? Tāda ceļošana izraisīs pavisam citas sajūtas, turklāt īres un degvielas izmaksas, sadalot uz visiem, būs budžetam draudzīgs variants.

Digitālā krājkase

Ar SEB lietotni saviem mērķiem sakrājiet ērti un automātiski.

Naktsmājas, kas vienmēr ir līdzi

Vasara ir ideāli piemērota zvaigžņotās debess vērošanai un gulēšanai teltī. Tādējādi var arī ietaupīt ne mazums līdzekļu, ko nāktos iztērēt par naktsmājām, tomēr jāņem vērā, ka ne visur ir iespējas apmesties teltī. Dažādās pašvaldībās noteikumi par telšu sliešanu un ugunskuru kurināšanu var atšķirties, tāpēc, lai nenāktos maksāt sodu, iepriekš ir vēlams noskaidrot, kādi tie ir jūsu galamērķī. Piemēram, vai tas nav privātīpašums, dabas liegums, kāpu zona utt. Latvijas Valsts meži ir izveidojuši mājas lapu ar ceļotājiem noderīgu informāciju un karti, lai izvairītos no iemaldīšanos privātiem īpašniekiem piederošās vietās.  

Laba nakšņošanas izvēle ir kempingi, kur telts vietas parasti maksā ap 5–10 eiro no cilvēka, ir pieejamas arī labierīcības, dušas, ugunskuru vietas un virtuvītes, kur pagatavot siltu maltīti. Par lielāku samaksu kempingos ir iespējams baudīt arī lielākas ērtības un nakšņot istabiņās.

Ceļojuma laikā samērā bieži kāds tā dalībnieks tiek aizsūtīts uz veikalu nopirkt vajadzīgo arī pārējiem, vai arī kādam nauda glabājas tikai kontā, bet jānorēķinās skaidrā naudā. Lai šādos gadījumos nesajuktu rēķini, ļoti parocīgi ir lietot mūsdienu tehnoloģijas, piemēram, mobilo aplikāciju, kas ļaus teju jebkurā vietā un diennakts laikā ērti pārskaitīt nepieciešamo summu uz ceļabiedra kontu.

Ar velosipēdu gar Baltijas jūru vai uz bijušo kodolraķešu bāzi

Viens no dabai draudzīgākajiem, iespaidiem bagātākajiem un arī lētākajiem pārvietošanās līdzekļiem  ceļojumā ir velosipēds. Turklāt šādai ceļošanai piemērota ir ne tikai Latvija – visās trijās Baltijas valstīs ir  atrodami dažādi velomaršruti, pa kuriem braucot var apskatīt simtiem pārsteidzošu tūrisma objektu. Protams, pirms izšķirties par labu vienam vai otram maršrutam, jāvienojas, vai vairāk gribas baudīt jūras tuvumu, apskatīt pilsētas un ciematus, vai izmēģināt kalnainākus apvidus, kur vajadzīga labāka fiziskā sagatavotība.

Piemēram, Lietuvā jūs gaida 50 km brauciens pa Neringu un Kuršu kāpu ar elpu aizraujošiem skatiem – ne velti to dēvē par Lietuvas Sahāru, kur var tikt pie tikpat iespaidīgām Instagram bildēm, kā dodoties daudz tālākos ceļojumos. Savukārt, minoties pa Žemaitijas Nacionālā parka teritoriju, asas izjūtas var gūt, apskatot Aukstā kara muzeju un dodoties 27 m zem zemes, kur atrodas bijusī padomju kodolraķešu bāze. Par citiem lieliskiem velo maršrutiem Lietuvā var izlasīt šeit.

Savukārt noderīgu informāciju par Igaunijas velo maršrutiem iespējams uzzināt šajā vietnē. Cauri Igaunijai vijas Eurovelo maršruts (tā mērķis ir vismaz ar vienu velomaršrutu savienot Eiropas valstis, un tā posmi atrodas arī Latvijā), kas gar Igaunijas rietumu piekrasti un salām ved Tallinas virzienā un, visbeidzot, gar ziemeļu piekrasti sasniedz Krievijas robežu.

Vēl daži aktīvi un budžetam draudzīgi varianti

Ja apkārtējo pasauli gribas izbaudīt no neikdienišķāka skatupunkta, tad īstā izvēle būs laivas – aktīvi, aizraujoši un pilnīgi noteikti atmiņā paliekoši. Šādā gadījumā jārēķinās ar izmaksām par laivu nomu, kas parasti gan lielu robu ceļojuma budžetā neiecērt, sevišķi, ja laivu nomā divi vai vairāk cilvēku – piemēram, divvietīgas gumijas laivas vai kanoe noma uz divām dienām izmaksās ap 25 eiro, bet četrvietīgas laivas – tikai nedaudz dārgāk. Rāmākai laivošanai un skatu baudīšanai īpaši piemēroti būs ezeri, sevišķi tādi, kuros atrodas salas, kur var uzsliet teltis un nakšņot, piemēram, Dagdas ezers Latgalē vai Mordangas ezers Kurzemē.

Galu galā, ja pašam nav ne jausmas, kur un kā labāk doties, un vispār negribas neko plānot, var pievienoties kādam pārgājienam (parasti kājām vai ar riteni), ko organizē dažādi pašmāju entuziasti. Informāciju par aktuālākajiem pārgājieniem ir  iespējams iegūt, piemēram, Facebook grupā Pārgājieni. Par un ap, kā arī pārgājienu organizatoru mājas lapās. Pievienojoties šādiem pārgājieniem, ieguvums būs pieredzējuši ceļabiedri, jaunas prasmes, interesanti un pārdomāti maršruti un, ļoti iespējams, jauni draugi visam mūžam.

Linda Ezerkalna

 • Bankas kartes - 10.06.2019

  Kā atrast izdevīgākas naktsmītnes ceļojumā

  Kā atrast izdevīgākas naktsmītnes ceļojumā

  Laikus izvērtēti un  pieņemti lēmumi par naktsmītņu izvēli un rezervēšanu ir ļoti svarīga ceļojumu plānošanas daļa. Izvēli ietekmē gan ceļotāju vēlmes un vajadzības, gan piedāvājumi un budžeta iespējas. Labākie piedāvājumi ātri vien tiek rezervēti, tāpēc neatlieciet nakšņošanas jautājuma risināšanu uz pēdējo brīdi.

  Lasīt vairāk

 • Auto - 17.05.2018

  Kā sagatavoties ceļojumam ar auto

  Kā sagatavoties ceļojumam ar auto

  Ceļošana ar automobili sniedz brīvības izjūtu un paver iespēju mainīt plānus tikpat spēji, kā tie iešaujas prātā. Taču, lai ceļā pārsvarā būtu patīkami pārsteigumi, labāk ir sagatavoties. Lūk, daži padomi, kas aiztaupīs pārpratumus un palīdzēs aprēķināt izdevumus.

  Lasīt vairāk


Citi raksti par šo tēmu

Vairāk

Kontakti

 • +371 26668777
  +371 67779988

  Karšu un internetbankas bloķēšana

  24/7

  Citi jautājumi

  Privātpersonām

  Darbdienās 08.00 - 20.00

  Uzņēmumiem

  Darbdienās 08.30 - 18.00

S|E|B

Uzmanību! Jūsu pārlūkprogramma neatbilst SEB mājas lapas prasībām, lūdzu, atjaunojiet to vai izmantojiet citu ierīci lapas aplūkošanai.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.