Switch to mobile version. Augšup

Jaunieši - 02.12.2019
karjera | alga

Kas jauniešiem traucē atrast darbu?

Kas jauniešiem traucē atrast darbu?

Rihards Krūmiņš nav tipisks jaunietis – 19 gadu vecumā viņš ne tikai paguvis uzkrāt pieredzi vairākās darba vietās, bet arī uzsācis sociālo uzņēmējdarbību, kas ļauj citiem jauniem cilvēkiem sevi pilnveidot un iegūt darbu.

Bieži viena no galvenajām prasībām darba sludinājumos ir pieredze – vismaz tik un tik gadu noteiktā amatā vai jomā. Jaunietim, kas pirmo reizi ienāk darba tirgū, tādas parasti nav.

Taču Riharda gadījums pierāda – ar mērķtiecību iespējams ne tikai iegūt noskatīto algoto darbu, bet arī sākt savu biznesu.

Galvenais ir darīt

Jau stāstījām, ka jaunieši ir ieinteresēti nākotnē kļūt par uzņēmējiem – SEB aptaujā noskaidrots, ka šādu iespēju apsver 40% no tiem, kas šobrīd ir 18-25 gadus veci.

Rihards ir lielisks piemērs, ka uzņēmējdarbībā roku iespējams iemēģināt pat tad, ja esi vēl students. Šobrīd viņš paralēli gan studē Rīgas Valsts tehnikuma pēdējā kursā, gan ir izveidojis savu sociālo uzņēmumu – biedrību Jauniešu kustībai. Tā radīta ar mērķi palīdzēt skolēniem un studentiem atrast savu pirmo darbu, organizējot viņiem praktiskus kursus un arī pavisam reālas darba intervijas. Kā uzsver Rihards, šajos kursos tikai 10% ir teorija, viss pārējais ir prakse, kur jaunietim pašam aktīvi jādarbojas.

“Uzsākot šo projektu, daudz nedomāju par kļūdām, kādas varētu pieļaut, jo gribēju izmēģināt, kā tas ir – būt uzņēmējam,” par savu izvēli saka Rihards. “To vienmēr arī uzsveru savās prezentācijās jauniešiem, ka galvenais ir darīt.”

Jauniešu komplekts SEB bankā

Bez maksas vai tikai 70 centi mēnesī par visu nepieciešamo Tavām ikdienas fiansēm.

Pirmais impulss – paša pieredze

Jau 15 gadu vecumā Rihards saprata – nav jēgas čīkstēt par materiālajiem apstākļiem, kas nav tik spoži, kā gribētos, bet pašam jāsameklē darbs. Viņš to atrada Pica LuLū – gan cepa picas, gan mazgāja grīdas, gan darīja dažādus citus melnos darbiņus.

Pēc kāda laika Rihardam palaimējās satikt mentoru, ar kura atbalstu viņš varēja uzsākt darbu jau labāk atalgotā un perspektīvākā amatā – kā projektu vadītāja asistents Izaugsmes forumā.
Kad Rihards praksē bija apguvis projektu vadītāja amata nianses, vēl pēc kāda laika viņš izmēģināja spēkus kā pārdošanas speciālists.

“Vairāki draugi, kas vēroja manu karjeru, vaicāja – Rihard, kāpēc tev izdodas dabūt labus darbus, bet mums nē?” stāsta Rihards. Tad viņš arī pats sācis aizdomāties, kas ir tie faktori, kas jauniešiem neļauj tikt pie darba.

Viņš iedomājies, ka varētu mēģināt atrisināt ne tikai savu draugu problēmu, bet papētīt šo jautājumu dziļāk un, iespējams, palīdzēt plašākam jauniešu lokam.

Jauniešus iegāž neprasme sevi prezentēt

Rihards stāsta, ka apstaigājis vairākus uzņēmumus un piedalījies darba intervijās, noskaidrojot, kas tiek ņemts vērā, pieņemot kādu darbā. Pieredze tik tiešām izrādījusies viena no visbūtiskākajām lietām. Taču noskaidrojās vēl kas cits.

“Uzņēmumiem ir svarīgi tavi mērķi – kāpēc tu vispār kaut ko dari. Tāpēc jaunietim ļoti vajadzīgas sevis prezentēšanas prasmes, jāmāk sevi pārdot, taču lielākā daļa to neprot,” atklāj Rihards. Viņš stāsta, ka daudzi jaunieši dodoties uz interviju nav izveidojuši savu CV un īsti labi nemāk atbildēt pat uz vienkāršiem darba devēja jautājumiem par sevi.

Rihards secināja, ka varētu kļūt par trūkstošo posmu starp darba devēju un jaunieti, palīdzot viņam iegūt praktiskas iemaņas, piemēram, izveidot labu CV un veiksmīgi prezentēt sevi darba intervijā. Tā kopā ar domubiedriem tika radīta biedrība Jauniešu kustībai, lai gan Rihards atzīst, ka iesākumā vēl nebija īsti skaidrs, kas jādara tālāk.

Spēks ir sevis attīstīšanā

Riharda dzīvē un karjerā sekoja nākamais svarīgais pavērsiens – viņš veiksmīgi absolvēja Latvijas Junior achievement līderu programmu. Sadarbībā ar šo organizāciju jaunā biedrība jau ieguva daudz konkrētākus apveidus un mērķus – pateicoties kouča ieteikumiem Rihards saprata svarīgākās lietas, kas nepieciešamas, lai biedrība uzsāktu pilnvērtīgu darbību, bet mentors palīdzējis izvērtēt, vai tas vispār ir lietderīgi un kāds būtu īstais virziens.

Rihards atzīst, ka arī viņam reizēm uznāk brīži, kad iestājas pārgurums un sev jājautā – kāpēc es to visu daru?

“Taču tad atliek kādam jaunietim pateikt, ka viņš mūsu kursos ieguvis vairāk praktisku zināšanu nekā visā skolas laikā, lai motivācija vienā mirklī atgrieztos,” viņš saka. 

Linda Ezerkalna

 • Jaunieši - 26.10.2017

  Ko vēlas jaunieši – algotu darbu vai savu biznesu?

  Ko vēlas jaunieši – algotu darbu vai savu biznesu?

  Algots darbs vilina ar stabiliem ikmēneša ienākumiem, karjeras izaugsmi un dažādiem bonusiem, savukārt uzņēmējdarbība nozīmē ne tikai lielākus riskus, bet arī brīvību un plašākas iespējas. Kur sevi nākotnē redz jaunieši?

  Lasīt vairāk

 • Jaunieši - 26.10.2018

  Cik maksā dzīvošana atsevišķi

  Cik maksā dzīvošana atsevišķi

  Nesen veiktā SEB bankas aptauja liecina, ka jaunieši Latvijā savu nākotni uztver nopietni. Lielākā daļa jauno cilvēku vecumā no 18 līdz 25 gadiem  pārdomā savus ikdienas tēriņus, bet vairāk nekā puse respondentu katru mēnesi atliek 20–100 eiro un uzkrājumus galvenokārt tērē ceļojumiem un lielākiem pirkumiem.

  Lasīt vairāk


Citi raksti par šo tēmu

Vairāk

Kontakti

 • +371 26668777
  +371 67779988

  Karšu un internetbankas bloķēšana

  24/7

  Citi jautājumi

  Privātpersonām

  Darbdienās 08.00 - 20.00

  Uzņēmumiem

  Darbdienās 08.30 - 18.00

S|E|B

Uzmanību! Jūsu pārlūkprogramma neatbilst SEB mājas lapas prasībām, lūdzu, atjaunojiet to vai izmantojiet citu ierīci lapas aplūkošanai.

Attention! Your web browser does not correspond to the requirements needed to visit SEB website. Please change web browser or device that you use for browsing the site.

Внимание! Ваш браузер не отвечает требованиям, необходимым для посещения сайта SEB. Просим поменять браузер или устройство, при помощи которого вы производите поиск в браузере.