Rihards Krūmiņš nav tipisks jaunietis – 19 gadu vecumā viņš ne tikai paguvis uzkrāt pieredzi vairākās darba vietās, bet arī uzsācis sociālo uzņēmējdarbību, kas ļauj citiem jauniem cilvēkiem sevi pilnveidot un iegūt darbu.
Bieži viena no galvenajām prasībām darba sludinājumos ir pieredze – vismaz tik un tik gadu noteiktā amatā vai jomā. Jaunietim, kas pirmo reizi ienāk darba tirgū, tādas parasti nav.
Taču Riharda gadījums pierāda – ar mērķtiecību iespējams ne tikai iegūt noskatīto algoto darbu, bet arī sākt savu biznesu.
Galvenais ir darīt
Jau stāstījām, ka jaunieši ir ieinteresēti nākotnē kļūt par uzņēmējiem – SEB aptaujā noskaidrots, ka šādu iespēju apsver 40% no tiem, kas šobrīd ir 18-25 gadus veci.
Rihards ir lielisks piemērs, ka uzņēmējdarbībā roku iespējams iemēģināt pat tad, ja esi vēl students. Šobrīd viņš paralēli gan studē Rīgas Valsts tehnikuma pēdējā kursā, gan ir izveidojis savu sociālo uzņēmumu – biedrību Jauniešu kustībai. Tā radīta ar mērķi palīdzēt skolēniem un studentiem atrast savu pirmo darbu, organizējot viņiem praktiskus kursus un arī pavisam reālas darba intervijas. Kā uzsver Rihards, šajos kursos tikai 10% ir teorija, viss pārējais ir prakse, kur jaunietim pašam aktīvi jādarbojas.
“Uzsākot šo projektu, daudz nedomāju par kļūdām, kādas varētu pieļaut, jo gribēju izmēģināt, kā tas ir – būt uzņēmējam,” par savu izvēli saka Rihards. “To vienmēr arī uzsveru savās prezentācijās jauniešiem, ka galvenais ir darīt.”
Pirmais impulss – paša pieredze
Jau 15 gadu vecumā Rihards saprata – nav jēgas čīkstēt par materiālajiem apstākļiem, kas nav tik spoži, kā gribētos, bet pašam jāsameklē darbs. Viņš to atrada Pica LuLū – gan cepa picas, gan mazgāja grīdas, gan darīja dažādus citus melnos darbiņus.
Pēc kāda laika Rihardam palaimējās satikt mentoru, ar kura atbalstu viņš varēja uzsākt darbu jau labāk atalgotā un perspektīvākā amatā – kā projektu vadītāja asistents Izaugsmes forumā.
Kad Rihards praksē bija apguvis projektu vadītāja amata nianses, vēl pēc kāda laika viņš izmēģināja spēkus kā pārdošanas speciālists.
“Vairāki draugi, kas vēroja manu karjeru, vaicāja – Rihard, kāpēc tev izdodas dabūt labus darbus, bet mums nē?” stāsta Rihards. Tad viņš arī pats sācis aizdomāties, kas ir tie faktori, kas jauniešiem neļauj tikt pie darba.
Viņš iedomājies, ka varētu mēģināt atrisināt ne tikai savu draugu problēmu, bet papētīt šo jautājumu dziļāk un, iespējams, palīdzēt plašākam jauniešu lokam.
Jauniešus iegāž neprasme sevi prezentēt
Rihards stāsta, ka apstaigājis vairākus uzņēmumus un piedalījies darba intervijās, noskaidrojot, kas tiek ņemts vērā, pieņemot kādu darbā. Pieredze tik tiešām izrādījusies viena no visbūtiskākajām lietām. Taču noskaidrojās vēl kas cits.
“Uzņēmumiem ir svarīgi tavi mērķi – kāpēc tu vispār kaut ko dari. Tāpēc jaunietim ļoti vajadzīgas sevis prezentēšanas prasmes, jāmāk sevi pārdot, taču lielākā daļa to neprot,” atklāj Rihards. Viņš stāsta, ka daudzi jaunieši dodoties uz interviju nav izveidojuši savu CV un īsti labi nemāk atbildēt pat uz vienkāršiem darba devēja jautājumiem par sevi.
Rihards secināja, ka varētu kļūt par trūkstošo posmu starp darba devēju un jaunieti, palīdzot viņam iegūt praktiskas iemaņas, piemēram, izveidot labu CV un veiksmīgi prezentēt sevi darba intervijā. Tā kopā ar domubiedriem tika radīta biedrība Jauniešu kustībai, lai gan Rihards atzīst, ka iesākumā vēl nebija īsti skaidrs, kas jādara tālāk.
Spēks ir sevis attīstīšanā
Riharda dzīvē un karjerā sekoja nākamais svarīgais pavērsiens – viņš veiksmīgi absolvēja Latvijas Junior achievement līderu programmu. Sadarbībā ar šo organizāciju jaunā biedrība jau ieguva daudz konkrētākus apveidus un mērķus – pateicoties kouča ieteikumiem Rihards saprata svarīgākās lietas, kas nepieciešamas, lai biedrība uzsāktu pilnvērtīgu darbību, bet mentors palīdzējis izvērtēt, vai tas vispār ir lietderīgi un kāds būtu īstais virziens.
Rihards atzīst, ka arī viņam reizēm uznāk brīži, kad iestājas pārgurums un sev jājautā – kāpēc es to visu daru?
“Taču tad atliek kādam jaunietim pateikt, ka viņš mūsu kursos ieguvis vairāk praktisku zināšanu nekā visā skolas laikā, lai motivācija vienā mirklī atgrieztos,” viņš saka.