Neskatoties uz Covid-19 izraisīto krīzi, dzīvokļiem galvaspilsētas jaunajos projektos cenas turpina kāpt, tāpēc nav brīnums, ka īpaši liela interese no pircēju puses ir tieši par privātmājām Pierīgā. Šobrīd patiešām pastāv iespēja tikt pie savas mājas par aptuvenu dzīvokļa cenu jaunajā projektā. Vienmēr gan saglabājas jautājums — vai izdevīgāk pirkt gatavu māju, vai tomēr būvēt pašam.
Šobrīd ir īpaši labvēlīgs laiks sava mājokļa iegādei, jo ar valsts garantiju programmas ALTUM atbalstu ģimenes ar bērniem un jaunie speciālisti var tikt pie nepieciešamās pirmās iemaksas (vai tās daļas), ko pašiem sakrāt ir ļoti sarežģīti un laikietilpīgi. Turklāt bieži vien nopirkt mājokli un maksāt ikmēneša kredīta maksājumu ir lētāk nekā to īrēt.
Māja par dzīvokļa cenu – tas ir iespējams
Daļā sabiedrības ir iesakņojies mīts, ka māja izmaksā daudz dārgāk nekā dzīvoklis, tāpēc liela daļa pircēju sākotnēji pat neapsver šo variantu.
Veicot pavisam ātru izpēti, var secināt, ka šobrīd ar budžetu 140 000 eiro ir iespējams iegādāties aptuveni 70 – 80 m2 plašu dzīvokli jaunajā projektā Rīgā vai tās tuvumā. Par tādu pašu naudu var iegādāties apmēram 1200 m2 lielu zemes gabalu un uzbūvēt vai nopirkt jau gatavu 90 – 120 m2 māju. Tātad par šo summu var tikt ne vien pie lielākas dzīvojamās platības, bet arī pie zemes, kur ierīkot dārzu, rotaļlaukumu bērniem utt.
Pērkot jau gatavu māju, būs vienkāršāk saņemt bankas kredītu, turklāt ievākties jaunajā mājoklī varēsiet salīdzinoši ātri. Tomēr, tā kā māju piedāvājums Rīgā un Pierīgā ar tik lielu zemesgabalu šajā cenu kategorijā ir ļoti mazs un uz šiem īpašumiem ir vislielākā konkurence, risinājums ir meklēt īpašumu tālāk no lielpilsētas vai būvēt māju pašu spēkiem.
Būvējot māju, septiņreiz jānomēra
Atšķirībā no gatavas mājas fiksētajām iegādes izmaksām, būvējot jārēķinās ar to, ka sākotnējā tāme būvniecības gaitā var pieaugt par 10 un vairāk procentpunktiem. Jāmaksā ne tikai arhitektam un celtniekiem, bet arī sertificētam būvuzraugam, kurš nodrošinās, ka būvniecības gaitā netiks pieļautas būtiskas kļūdas. Jāpiebilst, ka būvuzrauga piesaiste ilgtermiņā var pat samazināt kopējās projekta izmaksas.
Septiņreiz jāpārdomā, cik lielu māju jūs vēlaties būvēt. Vai jums tiešām ir nepieciešami 200 un vairāk kvadrātmetru? Apjomīga māja būs ne vien dārgāka ekspluatācijā, prasīs daudz laika uzturēšanai un uzkopšanai, bet arī aizņems vairāk vietas, kas ir īpaši svarīgi, ja zemes gabals nav liels – galu galā var sanākt tā, ka pagalmā atliks tik vien vietas kā puķu dobei un mašīnai.
Noteikti jānoskaidro, vai un cik lielu ēku zemes gabalā ir atļauts būvēt, kā arī viss, kas attiecas uz komunikācijām – var būt, ka to pievilkšana zemes gabalam izmaksās daudz vairāk nekā domāts. Rūpīgi jāizvērtē teritorijas plānojums, lai pēc pāris gadiem blakus jūsu mājoklim neuzbūvē kādu rūpnīcu vai maģistrālo ceļu. Ja zemes gabals atrodas pie upes, ir svarīgi noskaidrot, vai tā nav aplūstošā zona.
Kredīta konsultācija
Labs variants var šķist nepabeigtas jaunbūves iegāde un pabeigšana, taču arī tas ir saistīts ar dažādiem riskiem. Izplatītākie no tiem – līdzšinējā būvniecība ir veikta bez vajadzīgās saskaņošanas vai neatbilstoši projektam, vai arī tās gaitā ir pieļautas būtiskas kļūdas, ko pirms iegādes nav iespējams konstatēt. Rezultātā jaunajam īpašniekam var nākties šķirties no prāviem līdzekļiem, lai tās izlabotu.
Mājokļa iegādes plusi:
- Bieži vien nesen celtai mājai attīstītājs sniedz garantiju.
- Tas ir vienkāršākais un, iespējams, lētākais veids, kā tikt pie savas ģimenes mājas, turklāt jau gatava īpašuma iegādei ir vieglāk saņemt kredītu bankā.
- Atkrīt jautājums par telpu izkārtojuma plānošanu, jo visu var apskatīt dzīvē.
- Īpašuma cena parasti ir norādīta kopā ar zemi – atsevišķās vietās tieši zemes cena var veidot ievērojamu izmaksu daļu.
- Ja māja nav pavisam jauna, ir lielāka iespēja, ka tā jau būs izslimojusi kaites, kas mēdz izpausties pirmajos gados pēc nodošanas ekspluatācijā.
- Nav jāuztraucas par nepieciešamo komunikāciju esamību un to pievilkšanas izmaksām, kā tas var būt, pērkot zemes gabalu mājas būvniecībai.
- Iespējams jau dažu mēnešu laikā ievākties savā jaunajā īpašumā.
- Iespējams piesaistīt būvinženieri, kurš veiks mājas apskati un ieteiks, kam pievērst uzmanību (līdzīgi kā pērkot auto). Ziemā var veikt energoauditu, lai pārliecinātos, ka māja būs silta / siltuma izmaksas nebūs augstas.
Mājokļa iegādes mīnusi:
- Ja tiek iegādāta tikko uzcelta māja, ne vienmēr paveikto darbu un izvēlēto materiālu kvalitāte būs tik augsta, kā solījis attīstītājs, daudzas nepilnības var atklāties tikai ar laiku.
- Piedāvājums tirgū joprojām ir diezgan niecīgs – līdzīgi kā ar dzīvokļiem, ir daudz lētu vai ļoti dārgu variantu, kamēr vidējā cenu kategorijā izvēles iespējas ir ierobežotas, īpaši pieprasītajā Pierīgā.
- Nav lielas iespējas veidot māju pēc savas gaumes un patikas, jo daudzi projekti ir tipveida – jāpieņem tas, kas tiek piedāvāts.
- Iespējams, attīstītāja uzcenojuma dēļ māja būs dārgāka. Ne vienmēr šis uzcenojums būs objektīvs un adekvāts, tas var būt vairāk saistīts ar nelielo piedāvājumu tirgū un attīstītāja personīgajām ambīcijām.
Mājokļa būvniecības plusi:
- Liela brīvība projekta izveidē – iespējams uzzīmēt savu sapņu māju savā sapņu vietā, realizēt pat neparastākās un specifiskākās ieceres.
- Rūpīgi sekojot līdzi būvniecības gaitai, ir iespējams nodrošināt izmantoto materiālu un paveikto darbu kvalitāti, kas vēlāk ļaus dzīvot īpašumā bez liekām raizēm.
Mājokļa būvniecības mīnusi:
- Būvēt gandrīz vienmēr ir dārgāk – lai gan sākotnēji var šķist, ka izdosies iekļauties noteiktā budžetā, pieredze liecina, ka būvniecības gaitā tāme bieži pieaug, turklāt var rasties arī pilnīgi neplānoti šķēršļi, kuru novēršanai būs vajadzīgi papildu līdzekļi.
- Tā kā nav garantijas, ka izdosies iekļauties termiņos un budžetā, var nākties pārskatīt līgumu ar banku par kredīta piešķiršanu.
- Būvēt ir ilgāk – jāiegulda daudz laika un spēku vietas, materiālu, būvnieku izvēlē.
- Uzskats, ka būvēties pamazām, atliekot no ikmēneša algas, būs izdevīgāk, arī īsti neatbilst patiesībai – ilgtermiņā kopējais ieguldījums tomēr būs lielāks, nekā pērkot gatavu māju vai būvējot to vienā piegājienā.
Zelta vidusceļš – noskatīt vietu, bet nebūvēt pašam
Ja atrast savām prasībām atbilstošu gatavu māju šķiet nereālā misija, bet būvēt pašiem nav iespēju, līdzekļu vai laika, pastāv arī citi varianti.
Viens no tiem ir izvēlēties uzticamu attīstītāju ar pieredzi un labu reputāciju, kurš jau ir realizējis vairākus privātmāju vai dvīņumāju ciematu projektus.
Tādējādi pašam nebūs jāuztraucas par būvniecības procesu, dažādu atļauju saņemšanu un dokumentu apriti, kā arī apkārtējās vides sakārtotību – to nodrošinās attīstītājs. Ja projekts vēl ir būvniecības stadijā vai nav sākts, pastāv arī diezgan lielas iespējas vienoties par sev tīkamu personalizāciju – sākot no būves ārējā veidola un beidzot ar interjera detaļām. Galu galā šāds variants var arī izmaksāt lētāk, nekā būvējot pašam, turklāt jau sākotnēji ir iespējams vienoties ar attīstītāju par izmaksu griestiem.
Otrs variants ir noskatīt vēlamo vietu un iegādāties kādu no tirgū pieejamām moduļu mājām. Šo iespēju labprāt izmanto Skandināvijā, tāpēc Latvijā ir uzņēmumi, kas specializējas kvalitatīvu, skandināvu prasībām atbilstošu koka karkasu māju izgatavošanā, turklāt ar katru gadu iespējas atrast ko savām vēlmēm un budžetam atbilstošu, pieaug. Šajā gadījumā gan pamatīgi jāizpēta ražotāja reputācija – to noteikti nedrīkst izvēlēties tikai pēc zemākās cenas principa, jo rezultātā var palikt ar nekvalitatīvu vai līdz galam neuzbūvētu māju.